Opuchlizna. Jak zmniejszyć opuchliznę? Domowe sposoby na opuchliznę

Opuchlizna to bardzo przykra dolegliwość. Najczęściej dotyka osób, które mają siedzącą lub stojącą pracę. Ale nie tylko! Jakie są przyczyny opuchlizny? Jak zmniejszyć opuchliznę? Poznaj najlepsze domowe sposoby na opuchliznę.

Co na opuchliznę? Przyczyny opuchlizny

Opuchlizna, inaczej obrzęki, najczęściej pojawiają się na nogach. Ale oczywiście zdarza się także opuchlizna rąk czy innych partii ciała. Nie wolno lekceważyć opuchlizny, mimo że wydaje się nam być ona niegroźną dolegliwością, może okazać się objawem poważniejszej choroby. Jeśli opuchlizna nie zejdzie po kilku dniach stosowania domowych sposobów, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Czym jest opuchlizna? Opuchlizna związana jest z nagromadzeniem się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i jamach ciała. Zatrzymuje się płyn, nie ma drogi ujścia, a my zauważamy opuchliznę.

Opuchlizna to najczęściej konsekwencja urazów. Może zdarzyć się po ukąszeniu różnych owadów, czasem jest wynikiem stłuczenia, skręcenia, złamania czy nadwyrężenia stawów. Bardzo często towarzyszy kobietom w ciąży. Szczególnie tym, które znajdują się już w III trymestrze. Może być także objawem poważniejszych schorzeń. Choćby zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, problemów z krążeniem czy niedożywieniem.

Jak zmniejszyć opuchliznę? Działanie profilaktyczne

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć opuchliznę? Na początek koniecznie ustal przyczynę opuchlizny i spróbuj pozbyć się choroby lub przyczyny podstawowej. Jeśli to wyniki przeciążenie, skręcenia czy choćby ciążowa dolegliwość, opuchliznę możesz zmniejszyć domowymi sposobami. Domowe sposoby na opuchliznę to oczywiście leczenie profilaktyczne i objawowe. W żadnym wypadku nie należy go traktować jako leczenia przyczynowego.

Jeśli opuchlizna jest dolegliwością nawracającą, z pewnością pomoże codzienne, lekka aktywność fizyczna. Szczególnie w przypadku osób starszych. Spacery, nordic walking, pływanie – to sporty, które szczególnie polecają lekarze.

Dodatkowo profilaktycznym działaniem będzie świadome unikanie ciasnych ubrań. Mowa tu przede wszystkim o uciskających skarpetkach czy spodniach z mocno przylegającymi nogawkami. Warto także ograniczyć gorące kąpiele, ponieważ znacząco rozszerzają one naczynia krwionośne i wpływają na zaleganie krwi i płynów w żyłach.

Na opuchliznę pomogą także żele i maści dostępne w aptekach. Warto wybierać te, które w swoim składzie zawierają wyciąg z arniki lub kasztanowca. Te składniki wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Dodatkowo mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne.

Na koniec pozostaje także pilnowanie diety. Zdecydowanie osoby, które skarżą się na nawracającą opuchliznę powinny wyeliminować z diety sól. Dzięki ograniczeniu tego składnika diety, obniża się ciśnienie krwi. Dodatkowo warto dbać o nawodnienie organizmu. Picie minimum dwóch litrów wody dziennie to absolutna konieczność.

Domowe sposoby na opuchliznę

Jak pozbyć się opuchlizny? Jeśli chodzi o doraźne działanie, także jest wiele możliwości. Na początek, aby zmniejszyć opuchliznę, zacznij od banalnego sposobu. Ułóż nogi wyżej. Dzięki temu krew będzie swobodnie odpływać. Wystarczy położyć nogi na poduszce lub oprzeć o ścianę.

Okłady na opuchliznę to zdecydowanie najlepszy i najskuteczniejszy sposób. Od czego zacząć? Najlepszym okładem na opuchliznę będzie ten z wykorzystaniem octu. Związki octowe szybko zmniejszają opuchliznę i redukują ból. Wystarczy namoczyć szmatkę w occie, przyłożyć do obolałego miejsca i zawinąć bandażem.

Kolejnym świetnym domowym sposobem na opuchliznę są okłady z Altacetu. Najlepiej kupić w aptece Altacet w postaci proszku. Rozpuszczamy substancje w wodzie, moczymy w mieszaninie ściereczkę, robimy okład. Na koniec warto owinąć go bandażem. Po dwóch godzinach zauważymy znacznie mniejszą opuchliznę.

Niektórzy uważają, że lepiej od octu czy okładów na opuchliznę z Altacetu działają zwykłe, lodowe kompresy. Ta sposób na opuchliznę naszych babć. Kilka kostek lodu, szmatka i gotowe. Kostki lodu przyłóż do opuchlizny, przymocuj je do ciała bandażem. Kiedy lód się rozpuści, zmień okład. Nie jest to przyjemny sposób na opuchliznę, ponieważ może być nam zwyczajnie zimno, ale warto się przemóc. Naprawdę działa!

Więcej o: