Domowe sposoby na stłuczenia i siniaki. Lepsze maści czy okłady?

Siniaki czy stłuczenia zdarzają się każdemu. To nie tylko domena dzieci, które raz po raz wracają do domu z obtartym czy obolałym kolanem. Do urazów może dojść w trakcie zwykłej zabawy, podczas uprawiania sportu. Warto wiedzieć, jak uporać się z bólem i przyspieszyć regenerację tkanek. Oto najlepsze domowe sposoby na stłuczenia i siniaki.

Stłuczenie i siniak

Każdy z nas choć raz miał siniaka. Nie jest to nic poważnego, ot zwykłe obicie ciała, które przybiera zieloną, szarą lub fioletową barwę. Siniaki na skórze pojawiają się w wyniku uprawiania sportu lub po bolesnym upadku. Bywają również skutkiem ubocznym wielu operacji. O ile nie pojawiają się one nagminnie i żadnego bez powodu nie trzeba się nimi przejmować. Inaczej sprawa ma się z siniakami, które powstają wewnątrz naszego. To krwiaki i tu już nie można bagatelizować sprawy.
Poza tym istnieje wiele chorób, które zwiększają ryzyko powstawania siniaków nawet przy delikatnym uderzeniu lub uścisku, np. w przypadku hemofilii, białaczki, choroby nerek lub wątroby.
Stłuczenie to nieco poważniejsza, a na pewno bardziej bolesna przypadłość od typowych siniaków. Warto wiedzieć, jak rozpoznać stłuczenie. Stłuczenie można zdiagnozować, gdy widzimy obrzęk, krwawe wylewy i wysięki podskórne. Towarzyszy mu ostry ból i często zniekształcenie stawu. Niestety bardzo często pojawia się znaczące ograniczenie lub całkowite upośledzenie ruchu w stawie.

Co na stłuczenia? Sposób na stłuczenia

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach jest bardzo ważna. Zastanawiasz się, co na stłuczenia? Już tłumaczymy. Pierwszym krokiem niech będą zimne okłady z wody i octu. Na kontuzjowane miejsca przyłóż na 10-20 minut zimny okłady z wody i octu. Sprawdzą się także zawinięte w miękką ściereczkę kostki lodu albo schłodzony w lodówce specjalny opatrunek z żelowym wypełnieniem. Takie zimne okłady skutecznie obkurczą naczynia krwionośne. Obrzęki i krwawienie podskórne będą znacznie mniejsze. Takie okłady możesz powtórzyć kilka razy. Skuteczną pomocą będzie także ułożenie kontuzjowanej kończyny – czy to ręki, czy to nogi – wyżej niż serce.


Następnego dnia po stłuczeniu jest już za późno na „lodową” terapię. Wtedy warto zastosować żel lub maść na stłuczenia, które to zmniejszą przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i obrzęki. Takie preparaty mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i silnie gojące. Warto sprawdzić uważnie skład maści na stłuczenie. Powinna ona zawierać heparynę. Dzięki tej substancji duży krwiak szybciej się wchłonie. Maści na stłuczenia z heparyną należy szukać w aptekach.
Jeśli sprawa jest poważniejsza, podejrzewamy uszkodzenie stawu około tkankowego czy okostnej obowiązkowo należy wybrać się do lekarza. Może okazać się, że konieczne jest unieruchomienie stawu wraz z kościami za pomocą szyny i bandaża elastycznego. O dalszych krokach w leczeniu zdecyduje lekarz.
Warto wiedzieć, że gojenie klasycznego, niegroźnego stłuczenia trwa od pięciu do dziesięciu dni. Tutaj niewiele się to różni od leczenia siniaków.

Co na siniaki? Sposób na siniaki

Domowych sposobów na siniaki także jest sporo. W wielu przypadkach są one bardzo zbliżone do łagodzenia objawów stłuczenia. Siniak także często, a w zasadzie zazwyczaj, jest jednym z widocznych skutków stłuczenia. Warto wiedzieć, że siniaki powstają w wyniku pęknięcia naczyń krwionośnych pod skórą. Powstają oczywiście na skutek uderzenia, jednak nie musi być ono tak mocne jak w przypadku stłuczenia. Czasem wystarczy lekki upadek. Wtedy też obrzęk i zaczerwienie będą mniejsze. Jest kilka sposobów na siniaki, które sprawią, że przebarwienie na skórze zniknie o wiele szybciej.
Podobnie jak w przypadku groźniejszego stłuczenia, sposobem na siniaki także jest zimny okład. Zawiń lód w szmatkę i przyłóż w obolałe miejsce na 10-20 minut. Im szybciej przyłożysz lód, tym lepiej. Czynność powtarzaj kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ może dojść do odmrożenia.

Pierwsze dni po stłuczeniu unikaj kolejnych urazów. Zrezygnuj ze sportu i prowadź oszczędny tryb życia. Nie zalecane są także gorące kąpiele czy wizyta w saunie. Warto masować i siniaka kilka razy dziennie, ale dopiero po ustąpieniu bólu i obrzęku. Warto także wypróbować maści na siniaki. Szukaj i w aptece.

Więcej o:
Copyright © Agora SA