Przekażą milion dolarów organizacji charytatywnej, jeśli papież Franciszek zostanie weganinem

Papież Franciszek otrzymał nietypową propozycję. Jeżeli na czas Wielkiego Postu zrezygnuje ze wszystkich produktów odzwierzęcych, Blue Horizon International Foundation przekaże milion dolarów na wybraną przez niego organizację charytatywną.

Dziś ważny dzień dla katolików - Środa Popielcowa. W tym dniu chrześcijanie spożywają jeden posiłek do syta i całkowicie rezygnują z mięsa. W środę rozpocznie się także okres Wielkiego Postu, czyli czas pokuty, który przygotowuje do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. W tym roku będzie on trwał do 18 kwietnia. 

Organizacja pozarządowa Million Dollar Vegan, która zajmuje się promowaniem diety roślinnej, zaproponowała papieżowi Franciszkowi przejście na dietę wegańską w okresie Wielkiego Postu. W zamian za to organizacja wspierająca kampanię Blue Horizon International Foundation przekaże milion dolarów na cele charytatywne.

12-letnia Genesis Butler, która jest twarzą kampanii i od sześciu lat jest na diecie wegańskiej, w spocie promującym akcję przytacza szereg argumentów przeciwko przemysłowej hodowli zwierząt. Zwraca uwagę na jej wpływ na zmiany klimatyczne czy utratę bioróżnorodności.

Genesis jest również najmłodszą prelegentką na konferencji naukowej TEDx, która organizowana jest corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. To właśnie dzięki temu organizacja, która zajmuje się promowaniem diety roślinnej, wybrała ją na swoją ambasadorkę.

Dziewczyna odwiedziła również Watykan, gdzie spotkała się z o. Pawłem Ptasznikiem i złożyła na jego ręce podpisaną przez 80 tysięcy osób petycję, która dotyczyła podjęcia wyzwania i przejścia przez Ojca Świętego na weganizm. Ojciec Paweł obiecał przekazać ją papieżowi Franciszkowi. 

Wielu ludzi uważa, że Ojciec Święty powinien zgodzić się zostać weganinem przez okres 40 dni. W ten sposób, jako przywódca miliardowej wspólnoty, zwróci uwagę na cierpienie zwierząt, a także wesprze wybraną przez siebie organizację charytatywną. Weronika Pochylska, koordynatorka kampanii Roślinniejemy, która promuje dietę roślinną w Polsce, w rozmowie z "Wprost" mówi:

Myślę, że akcja jak najbardziej ma szanse na powodzenie. Jest to okazja do spróbowania nowych smaków, a dodatkowo znaczącego wsparcia wybranej organizacji charytatywnej. Brzmi jak podwójna wygrana.

Decyzja ma zostać podjęta przez Ojca Świętego w środę, tj. 6 marca 2019 roku. Jeżeli się zgodzi i do 18 kwietnia nie będzie spożywał żadnych produktów odzwierzęcych, Blue Horizon International Foundation przekaże milion dolarów wybranej przez papieża Franciszka organizacji charytatywnej. Dlaczego akurat Blue Horizon International Foundation przekaże pieniądze? Ponieważ za misję obrali sobie inwestowanie w inicjatywy, które przyspieszą proces usunięcia zwierząt z globalnego łańcucha pokarmowego. W ten sposób powstała współpraca z  Million Dollar Vegan

Zalety i wady diety wegańskiej 

Weronika Pochylska, rozmawiając z "Wprost", zwróciła również uwagę na to, że osoby, które odżywiają się w ten sposób, żyją dłużej. - Ostatnie wyniki z badań Nurses’ Health i Health Professionals Follow-up Study wykazały, że śmiertelność ze wszystkich przyczyn jest mniejsza u osób, które jedzą dużo białka roślinnego, a mało zwierzęcego. Dlatego uważam, że dieta roślinna powinna służyć papieżowi nawet dłużej niż przez 40 dni - powiedziała. 

Dieta wegańska wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów zwierzęcych w tym mięsa, ryb, jajek, miodu i produktów mleczarskich. Choć mogłoby się wydawać, że ta dieta jest uboga w wartości odżywcze, nic bardziej mylnego. Do korzyści zdrowotnych wegan można zaliczyć: zmniejszoną wrażliwość na alergie, poprawę funkcji układu immunologicznego, zmniejszenie ryzyka cukrzycy, poprawę zdrowia serca czy zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. To wszystko dlatego, że weganie nie spożywają przetworzonej żywności, która często bywa głównym źródłem problemów ze zdrowiem. 

Jakie są wady diety wegańskiej? Przede wszystkim osoby, które decydują się na ten rodzaj odżywiania, narażone są na niedobory witamin i minerałów, takich jak: kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina B-12, wapń, witamina D, żelazo, cynk, białko. 

Każdy z tych składników jest niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a jego niedobory mogą mieć różne skutki uboczne. Przy diecie wegańskiej warto robić regularne badania krwi, aby wykluczyć potencjalne niedobory i im zapobiec. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Przekażą milion dolarów organizacji charytatywnej, jeśli papież Franciszek zostanie weganinem
Zaloguj się
 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 3 razy 3

  Dla żądnych wiedzy a nie agitki poniżej co nieco o owych ekologach:
  Https://wsensie.pl/wsensie-tv/55-programytv/pitu-pitu-konwersacje/32055-jacek-podgorski-ekolodzy-sa-narzedziem-w-rekach-obcych-grup-interesu

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 5 razy 3

  Ale ryba to nie mięso, prawda?

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 11 razy 3

  Piękna propozycja. Na miejscu Franciszka przyjęłabym ją, cierpienie to nie tylko działka ludzi, ale i zwierząt. 40 dni diety roślinnej tylko poprawi mu zdrowie, a przy okazji papież może promować zdrowy sposób żywienia.

 • aero79

  Oceniono 4 razy 2

  Z okazji wielkiego postu zjadlem juz dwa burgery! Mnie musieliby zaplacić ten milion abym miał zrezygnować na miesiąc z produktów odzwierzęcych.

 • stemp10

  Oceniono 4 razy 2

  Ja za 1/100 tej kwoty mogę nie jeść mięsa cały rok

 • pytlarro

  Oceniono 1 raz 1

  Trochę bezczelne kazać papieżowi coś robić za kasę, widzę w tym tylko kiepska autopromocje. Nie, całkowity weganizm nie jest zdrowy, szczególnie dla dorastają ego dziecka

 • ukw8078

  Oceniono 1 raz 1

  A mnie fascynuje jakie cwaniaki oraz jakie debile utrzymują Blue Horizon International Foundation skoro to towarzycho szasta milionami

 • wernyh

  Oceniono 3 razy 1

  Nie chcę nikogo obrażać, ale moim zdaniem weganizm to największym nonsens ze wszystkich żywieniowym -izmów.
  Wegetarianizm - rozumiem, ktoś nie chce zabijać zwierząt.
  Frutarianizm - rozumiem, ktoś nie chce zabijać ani zwierząt, ani roślin.
  A weganizm - nie bardzo wiem, czemu ma służyć. Co złego w tym, że zjem sobie jajecznicę i popiję ją sobie kubkiem mleka? Przecież, żadnemu zwierzęciu nie stała się z tego powodu żadna krzywda.
  Przykro mi, że zwierzaki giną, żeby trafić na stół, ale to po przeczytaniu książki Wohllebena "Sekretne życie drzew", z której dowiedziałem się, że rośliny na swój sposób też mają uczucia - przykro mi również, że giną rośliny. Jeśli zatem kiedyś powstanie zdrowa i w pełni wartościowa żywność bez zabijania jakiegokolwiek organizmu - chętnie się na nią przestawię. Ale póki co - trudno, jem i sałatę, i schabowego.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 1

  Każda sekta jest niebezpieczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX