Czy gdy zrobimy sobie przerwę od ćwiczeń, mięśnie zaczną nam zanikać? Badania naukowców

Nasze mięśnie mają możliwość hipertrofii, czyli rozbudowy. Rosną, dzięki regularnym ćwiczeniom, to pewne. Ale czy ta zależność działa w drugą stronę? Czy z powodu braku aktywności zaczną zanikać?

Hipertrofia mięśniowa, czyli coś do czego dąży większość osób trenujących siłowo, to rozrost włókien mięśniowych. Jest ona możliwa, dzięki regularnym ćwiczeniom o dużym wysiłku siłowym. Włókna mięśniowe to największa tkanka pełniąca wiele ważnych dla organizmu funkcji. Jej najważniejszymi jest lokomocja, realizacja podstawowych funkcji życiowych czy utrzymywanie postawy ciała. 

bodybuilderbodybuilder Photo by Scott Webb on Unsplash

Skoro tkanka mięśniowa może rosnąć, to czy może również zanikać? 

Odpowiedź nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Dzięki ćwiczeniom ilość komórek mięśniowych zwiększa się, a wraz z nimi zwiększa się ilość jąder komórkowych. To własnie zwiększona ilość komórek przyczynia się do wspomnianej wcześniej hipertrofii. Choć mięśnie w trakcie przerwy od aktywności fizycznej nieco się kurczą, to warta uwagi jest ich pamięć. Z pewnością nie raz doszły was słuchy lub zauważyliście na własnej skórze, że mimo dość długiej przerwy umiejętności ruchowe, takie jak jazda na rowerze, rolkach, nartach czy podnoszenie ciężarów nie zostały przez was zapomniane. To znak, że pamięć mięśniowa pozostała. Ta teza została poparta badaniami naukowymi, a najnowsze z nich przeprowadzone w Loughborough University przez wykładowcę biologii molekularnej Neila Martina dowodzą, że za pamięć odpowiadają jądra komórkowe, które mimo zmniejszania się objętości z powodu braku aktywności pozostają bez zmian. To właśnie dzięki nim niektórzy wracając po długiej przerwie o wiele szybciej odbudowują tkankę mięśniową, niż nowicjusze. 

Co prawda pamięć mięśniowa pozostaje, umiejętności również, lecz mięśnie maleją, kurcząc się. Brak regularnej aktywności sprawia, że komórki mięśniowe zmniejszają swoją objętość (tzw. atrofia mięśniowa). Nie oznacza to jednak ich zanikania. 

Doping w sporcie, a komórki mięśniowe

Tego typu odkrycie jest niezwykle ważne dla Światowej Organizacji Antydopingowej.  Na tej zasadzie działają anaboliki przyczyniające się do wzrostu ilości komórek i zwiększenia ich objętości. Z powyższych badań wynika, że dzięki sterydom mięśnie rosną i pozyskują nowe jądra komórkowe. Oznacza to, że sportowcy korzystający ze sterydów mogą czerpać korzyści fizyczne przez wiele lat po zakończeniu cyklu dopingowego. Nawet wtedy, gdy doping nie jest wykrywalny we krwi i moczu. Mięśnie osób, które stosują doping są w stanie rosnąć szybciej nawet przez kilka lat po zakończeniu przyjmowania sterydów niż mięśnie osób, które nigdy go nie stosowały.  

Komentarze (4)
Czy gdy zrobimy sobie przerwę od ćwiczeń, mięśnie zaczną nam zanikać? Badania naukowców
Zaloguj się
 • coalesce

  Oceniono 14 razy 14

  To ważna informacja i powinna być na pierwszej stronie wszystkich gazet sportowych.
  Znaczy tyle, że każda dyskwalifikacja za doping powinna być dożywotnia.

 • auxlux

  Oceniono 6 razy 0

  Raczej pamięć związaną z ruchem, balansem, koordynacją przypisałbym układowi nerwowemu, niż mięśniom. Ale nie jestem naukowcem to mnie nie słuchajcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX