Co daje bieganie? Efekty i zalety biegania zaskoczą nawet sceptyków tego sportu

Bieganie to zdecydowanie najprostszy i najtańszy sport, który pozwoli ci zachować nie tylko piękną sylwetkę, lecz także cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Biegać jednak trzeba umieć. Warto wiedzieć, czy lepiej biegać rano, czy wieczorem oraz jakie są zalety tego sportu. U nas znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Co daje bieganie? Efekty i zalety biegania

Nie szukaj wymówek, tylko zakładaj buty do biegania! Efekty biegania przejdą twoje najśmielsze oczekiwania. Przede wszystkim bieganie poprawia pracę serca. Jeśli regularnie będziesz uprawiać ten sport, to zdecydowanie zmniejszysz ryzyko chorób serca. Nawet o połowę

Oczywiście będziesz także cieszyć się zgrabną, szczupłą sylwetką. Nie grozi ci otyłość. Jeśli borykasz się ze zbędnymi kilogramami, to szybko uda ci się ich pozbyć. Ustabilizujesz także poziom cholesterolu. Bieganie spala kalorie najszybciej ze wszystkim dyscyplin sportowych. Przykładowo, podczas godzinnego treningu biegowego możemy spalić nawet 700-900 kcal! Jazda na rowerze to utrata “tylko” 400-500 kcal. Podczas marszu spalimy około 200 kcal, a podczas godzinnych zajęć aerobiku pozbędziemy się mniej więcej 300-400 kcal.

Bieganie także wzmacnia mięśnie. Pracują mięśnie nóg, pośladków, ramion i brzucha. Co daje bieganie? Pięknie modeluje całe ciało. Nie musisz spędzać godzin na siłowni. Możesz szybciej uzyskać efekty regularnie biegając. Pamiętaj jednak o stosowaniu diety. Tylko w ten sposób uzyskasz rewelacyjnie efekty biegając. Posiłki powinny być regularne, dobrze zbilansowane i bogate w witaminy oraz minerały. Jeśli zjesz zdecydowanie za dużo i za tłusto, twój trening, jeśli w ogóle dojdzie do skutku, to staje się mało efektywny i niekomfortowy.

Co jeszcze daje bieganie? Unikniesz dzięki niemu wielu chorób. Choćby cukrzycy typu 2, a także innych chorób cywilizacyjnych. Bieganie wzmacnia także kości i przeciwdziała osteoporozie. Jeśli już w młodości zaczniesz biegać, to w starszym wieku unikniesz bolesnych przypadłości stawów i kości.

Bieganie to także świetny sposób na poprawę wydolność organizmu. Rośnie twoja wytrzymałość i poprawia się działanie całego układu oddechowego. Zwiększa się pojemność płuc, czyli z każdym oddechem dostaje się do nich więcej tlenu. Zapomnij o zadyszce, gdy pędzisz na przystanek autobusowy!

Efektem biegania jest także większa odporność na stres oraz ogólna poprawa nastroju. Nerwy puszczają, a ty czujesz się odprężony i wypoczęty. Uśmiech nie schodzi z ust.

Czy można biegać codziennie?

Czy można biegać codziennie? I tak, i nie. Codziennie bieganie ma swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Zacznijmy od tego, że nie jest to wskazane. Jeśli decydujemy się na codzienne treningi, to nie zapewniamy organizmowi czasu na regenerację. Może to skutkować gorszymi wynikami, a także wieloma mikrourazami, które nie mają czasu się zagoić. Jeśli jednak biegamy rekreacyjnie, bieganie nie wywołuje u nas gorszego samopoczucia, możemy biegać codziennie. Pamiętajmy jednak, aby to był krótki, niezbyt intensywny trening.

Co daje bieganie rano? A co daje bieganie wieczorem?

Lepiej biegać rano czy wieczorem? Bieganie rano ma swoje zalety. Przede wszystkim dostajesz tak zwanego kopa energetycznego. Przyspieszasz też tempo metabolizmu już o poranku, więc szybciej spalasz kalorie przez cały dzień. Gdy ćwiczysz wieczorem, efekt ten przypada na porę nocną, która jest stanem spoczynku organizmu.

Co więc daje bieganie wieczorem? Wieczorne treningi sprawiają, że jesteśmy lepiej dotlenieni i tym samym poprawia się jakość naszego snu. Nasze mięśnie szybciej i lepiej się regenerują.

Bieganie na dworze czy na bieżni?

Biegać po prostu warto, nie ma większego znaczenia, czy biegamy na dworze, czy na bieżni. Pamiętajmy jednak, że podczas biegania w terenie jest trudniej. Mierzymy się z różnorodnym ukształtowaniem terenu. Na bieżni biega się więc łatwiej. Bieżnia w mniejszy sposób angażuje więc mięśnie dwugłowe nóg niż taki sam trening w terenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.