Krokomierz - potrzebne urządzenie czy zbędny gadżet? Jak działa krokomierz i jaki warto wybrać?

Krokomierz to bardzo proste urządzenie do pomiaru kroków. Można nosić go na ręku, można w kieszeni. Można mieć wbudowany krokomierz w telefonie. Jaki krokomierz wybrać? Wszystko zależy od naszego budżetu i potrzeb. Przekonaj się, czym się różnią poszczególne rodzaje krokomierza i jaki krokomierz wybrać.

Krokomierz na rękę, czyli co?

Krokomierz na rękę ostatnio staje się bardzo popularnym urządzeniem. Choć niektórzy wciąż postrzegają krokomierz na rękę wyłącznie jako formę kolejnego gadżetu, tak naprawdę to może być niezwykle przydatny sprzęt podczas wdrażania nowych zdrowych nawyków do naszego stylu życia.

Krokomierz na rękę pozwoli nam zmierzyć liczbę kroków, które przeszliśmy podczas spaceru czy nawet podczas całego dnia. Ten niepozorny bardzo przyrząd może pomóc, jeśli mamy problem z zaplanowaniem treningów czy po prostu chcielibyśmy poruszać się więcej. Warto wiedzieć bowiem, że Światowa Organizacja Zdrowia, wyliczyła dokładnie, ile kroków powinno się robić dziennie. Okazuje się, że WHO zaleca, aby każdego dnia robić 10 000 kroków!

10 000 kroków dziennie to naprawdę sporo. Jednak ta liczba zapewnia nam zdrowie i świadczy o tym, że jesteśmy w naprawdę dobrej kondycji. Kiedy eksperci pochylili się nad kwestią tego, ile kroków powinno się robić dziennie, okazało się, że nie robimy nawet połowy zalecanej liczby! Prowadzimy siedzący tryb życia, poruszamy się samochodami i przejście nawet kilku kilometrów dziennie prowadzi u nas do zadyszki.

Jesteście już przekonani do zakupu krokomierza na rękę? Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że istnieje kilka rodzajów krokomierzy. Każdy może wybrać coś dla siebie. Ale zanim przedstawimy konkretne modele, zastanówmy się, jak działa krokomierz?

Jak działa krokomierz?

Nietrudno się domyślić, bo już sama nazwa na to wskazuje, że krokomierz służy do liczenia kroków. Krokomierz wskazuje nam dokładną liczbę kroków. Będziemy mieli na bieżąco informację, ile kroków powinniśmy tego dnia jeszcze zrobić, aby mieć pewność, że zrealizowaliśmy nasze założenia.

Krokomierz motywuje nas więc do działania. Więcej się ruszamy i wiemy, jak aktywny dzień spędziliśmy. To będzie początek zmiany naszego trybu na lepszy, zdrowszy.

Zastanawiasz się, jak konkretnie działa krokomierz? I jakich informacji oprócz liczby kroków można się od nich dowiedzieć? Modele o podstawowych funkcjach mierzą liczbę kroków, dystans, który pokonaliśmy. Te bardziej zaawansowane mogą być wyposażone dodatkowo także w pulsometr i sygnalizację dźwiękową.

Rodzaje krokomierzy

Pora dowiedzieć się, jakie rodzaje krokomierza są dostępne na rynku. Producenci zadbali o to, abyśmy mieli naprawde szeroki wybór. Możemy wybierać choćby z krokomierzy na rękę, zegarka z krokomierzem, krokomierza w telefonie czy krokomierza w opasce.

Jaki krokomierz wybrać?

Zegarek z krokomierzem jest klasycznym typem krokomierza. Ma podstawowe funkcje. Zastanawiasz się, czy to krokomierz dla ciebie? Tak, jeśli nie potrzebujesz dodatkowych informacji. Taki krokomierz poda ci liczbę kroków. Jest to świetny zastępnik zwykłego zegarka. Niektóre krokomierze w zegarku mogą mieć dodatkowo funkcję liczenia kalorii.

Możesz także wybrać krokomierz na rękę. Wtedy nie masz tam wbudowanego zegarka. To bardzo wygodna opcja w czasie biegania, pływania czy podróżowania. Często ekran krokomierza na rękę jest wodoodporny.

Kolejny model to krokomierz opaska. Jest zdecydowanie prostszy niż ten na rękę. Można go schować pod odzieżą. Jest to tania opcja, dostępna każdą kieszeń.

Krokomierz w telefonie to z kolei krokomierz najmniej wiarygodny. Jest za to dostępny praktycznie w każdym modelu telefonu. Możemy nim monitorować liczbę kroków, spalone kalorie. Jednak wyniki krokomierza w telefonie należy traktować bardzo orientacyjnie. Nikt z nas przecież nie chodzi z telefonem zawsze i wszędzie. Kiedy przemieszczamy się na przykład po domu, zazwyczaj telefon leży na stole czy kanapie. Jest to wynik więc bardzo orientacyjny. Na początek jednak na pewno wystarczy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.