Ten etap treningu zwykle pomijamy. A to błąd! Poznaj najlepsze ćwiczenia rozciąganie dla początkujących

Rozciąganie, czyli inaczej stretching, jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Ale nie tylko! Rozciągać możemy się niezależnie, nie łącząc tego z innymi ćwiczeniami. To bardzo ważne ćwiczenia, które pomogą nam długie lata cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką. Jakie ćwiczenia rozciągające będą najlepsze dla początkujących?

Stretching dla początkujących – korzyści

Słowem wstępu. Rozciąganie, czy też jak inni wolą nazywa te ćwiczenia, stretching, to ćwiczenia rozciągające tkanki miękkie. To prosty, a przy tym skuteczny trening, który pozwoli nam znacząco poprawić sprawność fizyczną. Gdy poprawiamy naszą gibkość i elastyczną, pracujemy jednocześnie nad lepszą motoryką. Mamy więcej siły, wzrasta nasza wytrzymałość, szybkość, a nawet koordynacja ruchowa się poprawia!

Ważne, jeśli jesteśmy osobami początkującymi, żebyśmy uzmysłowili sobie, że do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju mięśnie potrzebują być ściągane i rozciągane. Utrzymywanie cały czas tej samej pozycji uniemożliwia pełne wykorzystanie zakresów ruchów w stawach. Kiedy się nie rozciągamy, grozi nam szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Mięśnie się skracają, nasza ruchomość w stawach jest znacznie ograniczona. W konsekwencji prowadzi to do nieprawidłowego wykonywania innych ćwiczeń, czy nawet podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak sięganie po coś z półki czy niesienie zakupów ze sklepu. Nasze mięśnie tracą siłę, wytrzymałość i szybkość, a my jesteśmy znacznie bardziej narażeni na kontuzje. Nasze nadmiernie napięte mięśnie mogą zostać przeciążone i doprowadzić w konsekwencji do bolesnych urazów kręgosłupa. I tu dochodzimy do sedna. Nierozciągnięte mięśnie mogą powodować ból. Nasza koordynacja zostaje znacznie osłabiona i pogorszona, a w życiu codziennym towarzyszy nam przewlekły ból.

Stretching dla początkujących sprawia, że skutecznie walczymy z tymi zagrożeniami. Regularne ćwiczenia rozciągające dla początkujących mogą poprawić naszą obecną jakość życia, a przy tym zadbać o to, abyśmy w przyszłości nie cierpieli z powodu bólu stawów, mięśni czy kręgosłupa. Systematyczne rozciąganie dla początkujących pomoże nam więc zadbać o elastyczne ścięgna. Pozbędziemy się sztywności i napięcia mięśni, dodatkowo polepszymy ukrwienie mięśni, a to sprawi, że ich regeneracja będzie sprawniejsza, ponieważ szybciej zostaną dostarczone im substancje odżywcze oraz tlen. Rozciąganie dla początkujących stopniowo zwiększy zakres ruchów w stawach i wpłynie na naszą równowagę. Poprawi się też odczuwanie własnego ciała, a my będziemy odprężeni, wypoczęci i zrelaksowani. Same zalety!

Rozciąganie od czego zacząć?

Oczywiście od rozgrzewki! To najważniejsza zasada i po prostu obowiązkowy element każdego treningu. Nieważne czy ćwiczymy na siłowni, podnosimy ciężary, czy próbujemy rozciągania dla początkujących, musimy rozgrzać mięśnie. Zmniejszy to ryzyko kontuzji i zapobiegnie zakwasom. Będziemy bardziej wydanie ćwiczyć, ponieważ mięśnie zostaną należycie przygotowane.

Jak się rozciągać?

Istnieje kilka podstawowych zasadach ćwiczeń rozciągających. Dzięki nim rozciąganie nóg, rozciąganie pleców, klatki piersiowej czy rąk jest absolutnie bezpieczne.
Po pierwsze ćwiczymy do granicy bólu. Ćwiczenia rozciągające nie mogą sprawiać nam bólu. Możemy odczuwać co najwyżej ciągnięcia, rozciągania i napinania. Gdy czujesz wyraźny ból, skończ trening. Rozciąganie powinni odbywać się w wolnym tempie. To nie są ćwiczenia na czas. Warto raczej zatrzymać pozycję i dokładnie, bardzo stopniowo zwiększać zakres swojego ruchu.

Ważne podczas ćwiczeń rozciągających jest także oddychanie. A o tym często zapominamy. Podczas ćwiczeń rozciągających musimy pracować oddechem, to kluczowa czynność, aby ćwiczenia zostały wykonane prawidłowo.
Podczas rozciągania nóg bardzo ważna jest kwestia tego, kiedy to robimy. Najlepiej robić to na sam koniec. Nogi rozciągamy jako ostatnie. Uspokoi to i rozluźni zmęczone mięśnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.