Trening autogenny dla każdego. Na czym polega i czy faktycznie jest skuteczny? Sprawdzamy rodzaje i opinie

Trening autogenny Schultza został stworzony już prawie 100 lat temu! Jest prosty, można go wykonywać samodzielnie w domu, nie wymaga żadnego sprzętu czy przygotowania. Metoda przynosi rewelacyjne efekty. Jakich rezultatów możemy się spodziewać? Przede wszystkim maksymalnego odprężenia.

Trening autogenny nie ma nic wspólnego z ćwiczeniami fizycznymi. A jednak - stosowany, potrafi znacząco podnieść efektywność tychże.

Trening autogenny - co to w ogóle jest?

Na początek warto zastanowić się, czym jest trening autogenny. To przede wszystkim ćwiczenia mentalne, które pomagają na osiągnąć stan pełnego relaksu, odprężenia. Nie tylko koją nerwy, lecz także znacząco wpływają na jakość życia. Trening autogenny to także pomysł dla wszystkich, którzy chcą pracować nad własnym charakterem. Pomaga on bowiem wzmocnić swoją pewność siebie, uczy koncentracji i wytrwałości.

Choć ćwiczenia tego typu wykonywano już w starożytności - znajdziemy je choćby w medycynie chińskiej czy Ajurwedzie - to na szeroką skalę zostały rozpropagowane dopiero na początku XX wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze badania naukowe, które potwierdziły ich skuteczność. Lata 30. XX wieku to okres rozwoju treningu autogennego.

Najpopularniejsze treningi autogenne dla każdego to trening Schultza, Jacobsona i "cardio".

Trening autogenny albo relaksacja Schultza

Trening autogenny Schultza to nazwa techniki relaksacji neuromięśniowej. Skomplikowana nazwa treningu zakłada dość proste ćwiczenia, które, poprzez autosugestię doznań podobnych do stanu hipnozy oraz wewnętrznej medytacji uczą, jak właściwie i efektywnie się odprężać.

System ćwiczeń autogennych opracował w 1932 Johannes Schultz. Naukowiec korzystał z wielu powszechnie znanych technik medytacji - używanych choćby w jodze czy medytacji zen. Skupił się wyłącznie na ćwiczeniach, pominął całkowicie aspekt religijny czy mistyczny. Choć podstawy treningu autogennego zawdzięczamy Schultzowi, to prawdą jest, że rozpropagował go dopiero jego uczeń - doktor Wolfgang Luthe. Rozpowszechnił on tę metodę w USA oraz Kanadzie.

Trening autogenny ma szerokie zastosowanie w leczeniu licznych schorzeń natury psychicznej. Pomaga choćby w nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych. Pomocny jest także w problemach hormonalnych, foniatrycznych czy nawet stomatologicznych. Ciekawostką jest fakt, że trening autogenny Schultza bywa także wykorzystywany w pracy z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo.

Trening autogenny Schultza składa się z sześciu elementów:

  1. uczuciu ciężaru
  2. uczuciu ciepła
  3. regulacji pracy serca
  4. regulacji swobodnego oddychania
  5. uczuciu ciepła w brzuchu
  6. uczuciu chłodu na czole

Wszystkie ćwiczenia początkowo nie powinny być długie - maksymalnie trzy do pięciu minut. Następnie można wydłużyć je do 10 minut, później do 15-20.

Trening autogenny Jacobsona

Trening Jacobsona to techniki relaksacyjna początkowo znana jako progresywna relaksacja mięśni. Jej twórcą jest amerykański psychiatra – Edmund Jacobson.

Trening Jacobsona opiera się na założeniu, że stany napięcia objawiają się przez ciągłe myślenie o życiu, o sprawach nawet błahych. Wszystkie rzeczy traktujemy jako te, które wymagają naszego działania i zaangażowania. Podstawą treningu Jacobsona jest więc nauka napięcia mięśni aż do automatyzacji. Zakłada dwa etapy:

  • relaksację stopniową - nauka napinania pojedynczych grup mięśni, potem innych;
  • oraz relaksację zróżnicowaną – napina się pojedynczą grupę mięśni, inne pozostają rozluźnione.

Trening Jacobsona jest skuteczny w przeciwdziałaniu stanom lękowym. Poprawia także jakość snu i wpływa korzystnie na pracę narządów wewnętrznych.

Trening autogenny "Cardio"

Trening autogenny "Cardio" jest to płyta z nagranymi ćwiczeniami. To profesjonalne narzędzie, które zostało dedykowane osobom chcącym szczególnie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Podstawą treningu autogennego "Cardio" są treningi Schultza i Jacobsona. Ćwiczenia, które są dostępne w postaci nagrania na płycie, są polecane przez kardiologów. Pomagają w powrocie do formy i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Dzięki nim udaje nam się rozluźnić i zadbać o komfort życia.

Trening autogenny - opinie

Trening autogenny cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami. Już sam fakt, że polecają go lekarze - choćby kardiolodzy przy wspomnianym "Treningu autogennym Cardio" – mówi sam za siebie. Wszyscy, którzy spróbowali tej metody relaksacji zawsze wystawiali jej pozytywne opinie.

Więcej o: