Callanetics. Na czym polega callanetics? Czy to prawda, że efekty widać już po 10 godzinach ćwiczeń callanetics?

Callanetics to metoda ćwiczeń wywodząca się jeszcze z lat 80. XX wieku. Zestawy ćwiczeń callanetics wykorzystują poszczególne mięśnie i angażują je do ruchu za pośrednictwem bardzo niewielkich ruchów. Czy taka technika działa? Jakich efektów możemy się spodziewać ćwicząc callanetics?

Callanetics - zestaw ćwiczeń

Callanetics to metoda ćwiczeń, które wymyślił Callan Pickney. Kobieta stworzyła zestaw ćwiczeń dla siebie. Miała okrągłe plecy, koślawe nogi. Nie była zadowolona ze swojej sylwetki. Dzięki zestawowi ćwiczeń, z czasem nazwanym callanetics, skorygowała swoją figurę! Jak jej się to udało?

Trening callanetics to dość intensywne ćwiczenia ramion, brzucha, pośladków, pleców i nóg. Dzięki takiemu zestawowi ćwiczeń ujędrniamy, usprawniamy i oczywiście wzmacniamy mięśnie. Dodatkowym atutem jest właśnie korygowanie wad postawy. Ponadto oczywiście pracujemy nad ogólną kondycją organizmu i wydolnością oddechową.

Callanetics to metoda, która skupia się na precyzyjnych, niewielkich ruchach. Każdy zestaw ćwiczeń callanetics składa się z ćwiczeń rozgrzewających na ramiona, brzuch, pośladki, plecy, nogi oraz ćwiczeń mocno rozciągających. To intensywny trening, więc należy oswajać się z nim powoli. Zaleca się trening dwie godziny tygodniowo, a następnie, gdy będziemy zadowolenie z efektów, tylko godzinę tygodniowo. Następnym etapem jest ćwiczenie tylko 15 minut dziennie. Krótko, prawda? Ale tu liczy się przede wszystkim regularność!

Czy można ćwiczyć callanetics samodzielnie? Oczywiście, że można. Jednak eksperci przekonują, że na początek naprawdę warto skonsultować się z doświadczonym trenerem. Pomoże on dobrać odpowiednie ćwiczenia, wybrać zestaw ćwiczeń callanetics tak, aby przynosił nam najwięcej efektów. Następnie możemy kupić płytę z programem callanetics i ćwiczyć wraz z nim. Jednak choć jedna konsultacja doświadczonego trenera personalnego pomoże nam zrozumieć na czym polega metoda callanetics i uniknąć ryzykownych zachowań podczas ćwiczeń, które mogłyby skończyć się kontuzją.

Jeśli chodzi o podstawowe rady przy wykonywaniu ćwiczeń callanetics, należy pamiętać o prawidłowej postawie, stosowaniu konkretnej kolejności ćwiczeń. Istotną wagę powinniśmy przykładać także do techniki oddychania – wdech robimy nosem, wydech ustami. Nie skracamy ćwiczeń, wykonujemy dokładnie tyle powtórzeń, ile wymaga tego wybrany zestaw ćwiczeń callanetics. Tylko w ten sposób wypracujemy zadawalające nas efekty.

Callanetics – efekty

Skoro mowa o efektach ćwiczeń callanetics, należy wspomnieć o samych pozytywnych opiniach o tym rodzaju treningu. Osoby ćwiczące Callanetics przekonują, że pierwsze efekty widać już po dwóch tygodniach regularnych i intensywnych ćwiczeń. Niech nie zdziwi was opinia o callanetics, która krąży w sieci – zdaniem wielu godzina ćwiczeń callanetics odpowiada 20 godzinom aerobiku! I to prawda!

Nie dość, że męczymy się mniej, to jeszcze efekty callanetics są spektakularne. Podczas regularnych treningów poprawia się nasza postawa ciała. Zmienia się nasze podejście do ciała, akceptujemy siebie i czujemy się pewni siebie. Wszystko za sprawą efektów callanetics, które widać gołym okiem Ujędrnione pośladki, uda, całe nogi, podniesione piersi to tylko niektóre efekty ćwiczeń. Nasze ramiona stają się silniejsze, a brzuch bardziej umięśniony. Ciało zyskuje na elastyczności i gibkości.

Callanetics – ćwiczenia

Jak wyglądają ćwiczenia callanetics? Zacznijmy od tego, że każdy trening składa się z zestawu takich samych ćwiczeń. Wszystko musimy wykonać w ciągu godziny. Trening oczywiście rozpoczyna się rozgrzewką. Należy ona do rozgrzewek ogólnorozwojowych, kładzie nacisk na wszystkie partie ciała. Następnym etapem są ćwiczenia wzmacniające. Ostatnie, ale nie najmniej ważne, są ćwiczenia rozciągające. Służą one wyciszeniu organizmu i wejściu w fazę relaksu.

Zawsze obowiązuje taki sam czas powtórzeń. Każde ćwiczenie powtarzamy – zgodnie z rozpiską zestawu ćwiczeń – przez 50 lub 100 sekund. To naprawdę daje w kość! Istotne jest także to, że kolejność i czas trwania ćwiczeń są zawsze wygląda tak samo. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.