Dieta low carb. Zasady, efekty I jadłospis. Czy to faktycznie zdrowy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów?

Dieta low carb to dieta niskowęglowodanowa. Zakłada niskie spożycie węglowodanów, ponieważ zdaniem wielu osób to właśnie one odpowiadają za tycie. Czy jest skuteczna? Czy zrezygnowanie z węglowodanów to najłatwiejszy sposób na piękną i smukłą sylwetkę? Poznaj zasady i efekty diety low carb.

Zasady diety low carb

Dietę niskowęglowodanową często nazywamy LCHF. To skrót od angielskiej nazwy: low carb high fat. Dieta niskowęglowodanowa to sposób żywienia, który zakłada wyeliminowanie z diety prawie wszystkich węglowodanów W tej chwili zalecane dawki popularnych „węgli” wynoszą 45-65 proc. energii na cały dzień. Węglowodany zastępujemy zdrowymi tłuszczami. Dodatkowo jemy więcej białka. Ale nie na tyle więcej, co w przypadku diet wysokobiałkowych, czyli jego spożycie powinno być mniejsze niż 20 proc.

Warto wiedzieć, że do diet low carb należy wiele popularnych modeli żywienia. Wsród najważniejszych i najbardziej znanych należy wymienić choćby dietę paleo, dietę Atkinsa, South Beach czy dietę Kwaśniewskiego. Wyróżnia się przy tym kilka rodzajów diety. Podział następuje ze względu na ograniczenie węglowodanów. I tak, jeśli dostarczamy 26-45 proc. energii w diecie z węglowodanów, to mamy dietę low carb umiarkowaną. Gdy jest to mniej niż 26 proc. mamy klasyczną dietę niskowęglowodanową. A kiedy dostarczamy tylko 4-10 proc., mówimy o diecie ketogenicznej. Ten podział diet niskowęglowodanowych wynika z tego, że za minimalną ilość węglowodanów niezbędną do pracy naszego mózgu uznaje się 130 g dziennie. Kiedy zejdziemy poniżej tej dawki – na przykład do wartości 50 g – organizm wchodzi w stan ketozy. Wtedy podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała - także mózgowych - stają się ciała ketonowe (produkt metabolizmu tłuszczu), a nie jak dotychczas gluzkowa (produkt metabolizmu węglowodanów).

Jeśli chodzi o zasady diety low carb to nie ma rygorystycznych warunków, co do przyrządzania posiłków czy ilości dostarczanych każdego dnia kalorii. Jedyną zasadą diety low carb jest dostarczanie naprawdę niewielkich porcji węglowodanów. Niedobory czy niedostatki kaloryczne należy uzupełniać, tak jak już wspominaliśmy, tłuszczami.

Efekty diety low carb

Jeśli chodzi o efekty diety low carb, to możemy spodziewać się znacznie lepszej pracy układu pokarmowego. Dotychczasowe bóle brzucha, biegunki, niestrawności raczej powinny nas opuścić. Niepodważalnym efektem jest też utarta na wadze. Można spokojnie zrzucić nawet 10 kg w dwa miesiące. Towarzyszy temu poczucie lekkości. Brak węglowodanów w diecie sprawia, że nie mamy uczucia przejedzenia czy ciężkości w żołądku.
Dieta low carb pozwala także na wyregulowanie poziomu cukru we krwi. Jest więc to dieta wskazana osobom, które mają problemy z cukrzycą. Podczas stosowania diety low carb zapomnij też o podjadaniu. Posiłki są tak skomponowane, że nie mamy ochoty na przekąski.

Jadłospis diety low carb

Przechodzimy więc do najważniejszego - jadłospisu diety low carb. Niezależnie, na jaką dietę niskowęglowodanową się zdecydujemy, musimy pamiętać, że wolno nam spożywać wyłącznie produkty nieprzetworzone. Koniecznie włączmy do swojej diety zielone warzywa liściaste, orzechy, migdały, pestki dyni czy słonecznika. Dieta low carb nie obędzie się bez jaj, ryb, chudego mięsa, naturalnego nabiału i tłuszczów z awokado, oliwek, kokosa.
Jeśli chodzi o dozwolone napoje, to można pić wodę niegazowaną i gazowaną. Między posiłkami, jeśli dopadnie nas głód, możemy skusić się na czarną kawę, ewentualnie z dodatkiem śmietanki.
Podczas układania jadłospisu diety low carb warto korzystać z kalkulatorów. To internetowe narzędzie pozwoli nam na bieżąco wyliczyć zapotrzebowanie na węglowodany danego dnia. Możemy też korzystać z aplikacji typu kalkulator low carb, które są dostępne na większość systemów operacyjnych w telefonach.

Opinie o diecie low carb

Opinie o diecie low carb są raczej pozytywne. Niekiedy tylko można się spotkać z opinią o diecie low carb mówiącą o tym, że nie dostarcza ona odpowiednich ilości składników mineralnych i witamin. Jeśli jednak wszystko będziemy robić z głową, zachowamy zdrowy rozsądek i skonsultujemy się z dietetykiem, nie powinniśmy mieć takich problemów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA