Myślisz o "diecie pudełkowej", ale nie wiesz jaką wybrać? Dietetyk pomoże

Jeśli decydujesz się na catering dietetyczny, ale nie wiesz który wariant menu, czy kaloryczność posiłków będą dla ciebie odpowiednie, najlepiej skorzystaj z pomocy dietetyka.

Wciąż się wahasz? Nie masz pewności, czy warto zdecydować się na catering dietetyczny? Twoje wątpliwości rozwieje specjalista. Większość firm oferujących catering dietetyczny współpracuje z dietetykami, którzy pomagają klientom wybrać odpowiednią wariant menu. Daje to im pewność, że jadłospis będzie dobrze dopasowany do potrzeb organizmu, właściwie zbilansowany i ma wystarczającą kaloryczność. Spytaliśmy Annę Cudną – dietetyka z Wygodnadieta.pl, jak wygląda taki wywiad. 

O co w pierwszej kolejności pyta dietetyk? 

Na początek pytamy o wzrost, wagę, wiek, a także tryb życia – na tej podstawie możemy określić, czy masa ciała jest prawidłowa oraz wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne. W dalszym kroku staramy się dowiedzieć jaka jest przyczyna przejścia na dietę. Nie zawsze jest to chęć redukcji masy ciała. Być może jest to potrzeba zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie, czy brak czasu na samodzielne przygotowanie posiłków. Stworzywszy obraz potrzeb klienta, jesteśmy w stanie zasugerować najwłaściwszą kaloryczność diety.

Dieta pudełkowa to ogromna wygoda i oszczędność czasu/Dieta pudełkowa to ogromna wygoda i oszczędność czasu/ Wygodnadieta.pl

Jakich informacje o trybie życia pomagają dobrać dietę? 

Od trybu życia zależeć będzie sugerowana kaloryczność diety. Zapotrzebowanie energetyczne osoby aktywnej fizycznie będzie wyższe, niż osoby o tych samych parametrach, prowadzącej bardziej statyczny tryb życia. W oparciu o uzyskane informacje jesteśmy w stanie wskazać nie tylko kaloryczność, ale także najwłaściwszy rodzaj diety, np. osobom szczególnie aktywnym możemy zaproponować dedykowaną im dietę sportową. Dieta bogatokaloryczna, obfitująca w pełnowartościowe białko, umożliwi im utrzymanie lub zwiększenie masy mięśniowej.

O czym jeszcze warto wspomnieć dietetykowi?

Podczas konsultacji należy poinformować dietetyka o istniejących chorobach i przyjmowanych lekach. Dotyczy to zwłaszcza chorób dietozależnych, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niedokrwistość, nietolerancje pokarmowe. Jeśli występują, warto wspomnieć także o dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego.

Decydując się na catering dietetyczny mamy pewność, że nasz jadłospis będzie odpowiednio zbilansowany/Decydując się na catering dietetyczny mamy pewność, że nasz jadłospis będzie odpowiednio zbilansowany/ Wygodnadieta.pl

Czy dietetyk wymaga badań lekarskich?

Przedstawienie wyników badań nie jest warunkiem koniecznym, niemniej zalecane jest ich wykonanie przed rozpoczęciem diety. Warto skonsultować je z lekarzem prowadzącym, zaś dietetykowi przedstawić ewentualne nieprawidłowości. Wykonywanie badań laboratoryjnych – przed wdrożeniem diety oraz po pewnym czasie jej stosowania, pozwoli nie tylko na monitorowanie stanu zdrowia, lecz także właściwą reakcję na odpowiedź organizmu po zastosowanych zmianach w sposobie odżywiania.

 

Czy są jakieś przeciwwskazania do diety pudełkowej?

Przeciwwskazaniem do korzystania z cateringu dietetycznego mogą być niektóre schorzenia, w tym alergie pokarmowe. Alergicy powinni pamiętać, by podczas rozmowy z dietetykiem zaznaczać, na co są uczuleni. Zmodyfikowanie diety pod kątem ich potrzeb nie zawsze będzie możliwe. 

Anna Cudna, dietetyk

Wygodnadieta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.