Aktywność narządów w ciągu doby. Zobacz, co i w jakich godzinach robić by cieszyć się zdrowiem

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, organizm każdego człowieka funkcjonuje zgodnie z biologicznym zegarem. W ciągu doby każdy narząd ma swoje minimum lub maksimum energetyczne, podczas którego pracuje mniej lub bardziej efektywnie. Znajomość takiego zegara pomaga uniknąć chorób oraz zapewnia dobre samopoczucie.

Jak obniżyć wiek metaboliczny? Oto 5 skutecznych sposobów

5:00-7:00 - Jelito grube

Wczesny ranek to największa aktywność jelita grubego oraz najlepszy czas na wypróżnianie i usuwanie toksyn, które nagromadziły się w ciągu poprzedniego dnia.

7:00-9:00 - Żołądek

Między godziną 7, a 9 jest najlepszy moment na to, aby zjeść śniadanie. W tych godzinach trawienie jest na wysokich obrotach, więc warto zjeść coś zdrowego i pożywnego.

9:00-11:00 - Trzustka i śledziona

To idealny czas na pracę oraz aktywność fizyczną. Enzymy, które się wówczas wytwarzają, wspomagają trawienie oraz uwalnianie energii.

11:00-13:00 - Serce

Ze względu na wzmożoną pracę serca, w tych godzinach najlepiej unikać intensywnej aktywności fizycznej oraz nadmiernego stresu. O tej porze lepiej zjeść obiad lub zrobić sobie przerwę na herbatę lub kawę.

Tłuszcz puszysty, tłuszcz włóknisty. 4 rodzaje tłuszczu i skuteczne sposoby, jak sobie z nimi radzić

13:00-15:00 - Jelito cienkie

W tym czasie następuje ostateczne trawienie zjedzonego wcześniej pokarmu. W tym czasie najlepiej zająć się codziennymi czynnościami, nie zapominając o piciu wody.

15:00-17:00 - Pęcherz moczowy

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, o tej porze możemy poczuć spadek energii. Wszystko za sprawą przenoszenia metabolitów do systemu filtracyjnego nerek. 

17:00-19:00 - Nerki

Między 17,a 19 nerki pracują nad utrzymaniem równowagi chemicznej organizmu. Jest to również idealny moment, by zjeść kolację.

19:00-21:00 - Układ krążenia

To czas, w którym składniki odżywcze są transportowane do komórek w całym organizmie. Ta pora jest idealna na fizyczny oraz psychiczny odpoczynek.

21:00-23:00 - Układ hormonalny

To czas, kiedy regulowane są wszystkie hormony naszego organizmu, a nasz organizm się wycisza. W tych godzinach najlepiej kłaść się spać.

Wylecz tarczycę dietą. Przepisy, które zatrzymają Hashimoto

23:00-1:00 - Woreczek żółciowy

Odpowiada on nie tylko za produkcję oraz przechowywanie żółci, ale wpływa także naszą samoocenę oraz podejmowanie decyzji. jeśli nie śpimy jeszcze w tych godzinach, możemy doprowadzić do przemęczenia organizmu.

1:00-3:00 - Wątroba

To czas detoksykacji całego organizmu. Wówczas ciało powinno znajdować się w śnie głębokim. Jeśli wybudzasz się w tych godzinach, może to oznaczać problemy z tym narządem.

3:00-5:00 - Płuca

W tym czasie, kiedy płuca są najbardziej aktywne, organizm nadal powinien znajdować się w fazie snu. Przebudzenia w tych godzinach mogą świadczyć o tłumionych smutkach lub żalu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA