Paracetamol - ratunek w bólu i w gorączce

Paracetamol to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamol nie rozrzedza krwi i nie zaburza procesu krzepnięcia.

Paracetamol, czy można go stosować w ciąży? Czy jest odpowiedni dla dzieci?

Paracetamol jest często wykorzystywany w ciąży przy intensywnych i nawracających bólach. Jest on bezpieczny, nie stanowi zagrożenia dla płodu. Jest on o wiele mniej inwazyjny niż niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie zwiększa on ryzyka poronienia i nie działa niekorzystnie na ciążę. Warto podkreślić, że lek ten nie podrażnia błony żołądka, ani nie wpływa na funkcje płytek krwi.

Paracetamol - działanie, na jakie dolegliwości

?

Paracetamol stosuje się w zapobieganiu objawom gorączki oraz przeciwbólowo, w przypadkach bólu głowy, narządów ruchu, bólów mięśniowych, stanów zapalnych, bólów gastroenterologicznych (zespołu jelita drażliwego, niedrożności jelit, wzdęć i zaparć, związanych z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobami trzustki, woreczka żółciowego, wyrostka robaczkowego, czy jelita grubego). Przeciwgorączkowe działanie leku, po jednej dawce, trwa przeciętnie 6-8 godzin, natomiast przeciwbólowe około 4-6 godzin. 

Zobacz: Kuracje witaminowe w kroplówkach

Paracetamol - dawkowanie

Dorośli: dzienna dawka paracetamolu to 1-2 tabletki 2-4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny (maksymalna dawka dobowa w leczeniu doraźnym wynosi 4 g, w leczeniu długotrwałym 2,6 g)

Dzieci: dawkę leku ustala się w zależności od wieku i masy ciała dziecka, zazwyczaj 10-15 mg/kg masy ciała. Dzieci 7-12 rok życia: 1/2 tabletki co 6-8 godzin.

Kobiety w ciąży: dokładne dzienne dawkowanie należy skonsultować z lekarzem.

Paracetamol - przeciwwskazania

Leków z paracetamolem nie należy podawać dzieciom poniżej 3. miesiąca życia, osobom z niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby. Bez konsultacji lekarskiej jest odradzany kobietom w ciąży (w 1. trymestrze bezwzględnie) i karmiącym piersią. 

Trening interwałowy, który podkręca metabolizm i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.