Dieta Mosleya, czyli hybryda racjonalnego odżywiania i głodówki

Dieta Mosleya, określana też mianem przerywanej głodówki, to idealna propozycja dla osób, które nie chcą rezygnować z ulubionych potraw. Jest jednak jeden haczyk ? na wiele możemy pozwolić sobie tylko przez 5 dni w tygodniu.

Dieta 5:2 została opracowana przez dr. Michaela Mosleya. Zdaniem popularnego dziennikarza medycznego, dwudniowa głodówka przyczynia się do usunięcia toksyn z organizmu i obkurczenia żołądka, co finalnie ma prowadzić do trwałej poprawy nawyków żywieniowych.

Dieta Mosleya – podstawowe założenia

Podobnie jak dieta 1300 kcal, metoda opracowana przez dr. Mosleya nie przewiduje przestrzegania ściśle określonego jadłospisu. Przez 5 dni w tygodniu jemy wszystko to, na co mamy ochotę. Należy natomiast pilnować kalorii – dzienna dawka energetyczna nie powinna przekraczać 1800 kcal (podzielonych na 5 posiłków w ciągu doby).

Kolejne dwa dni to tzw. głodówka. W tym czasie zalecana wartość energetyczna posiłków nie powinna przekraczać 500 kcal i 600 kcal, odpowiednio dla kobiet i dla mężczyzn. Jak zaznacza autor diety, kalorie najlepiej rozłożyć na dwa posiłki.

Jakie efekty daje dieta Mosleya?

Skuteczność tej metody została potwierdzona przez samego autora diety – dr Michael Mosley wziął udział w programie telewizyjnym, w czasie trwania którego odżywiał się wyłącznie według zaleceń własnego jadłospisu. Rezultat? Utrata 6 kg masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej o 25 procent w ciągu miesiąca. Jak twierdzi dr. Mosley, dieta 5:2 ma służyć racjonalnemu zmniejszaniu objętości żołądka, co w praktyce ma wpłynąć na ograniczenie apetytu.

Należy jednak zaznaczyć, że zdaniem niektórych dietetyków metoda dr. Mosleya może doprowadzić do rozregulowania procesów metabolicznych organizmu. Wynika to z faktu, że dni racjonalnego odżywiania przeplatają się z okresem niemal całkowitego postu. Wiadomo jednak, że krótkotrwała głodówka niesie wyraźne korzyści dla zdrowia, co w połączeniu z umiarkowaną dietą, realizowaną w trakcie pięciu pozostałych dni, rzeczywiście powinno dać dobre rezultaty bez nadmiernego obciążania organizmu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA