Dieta ketogenna - dla zdrowia i lepszej kondycji

Dieta ketogenna należy do grupy diet dla sportowców, podobnie jak dieta biegacza, dieta kulturysty, czy na przykład dieta fitness. Najważniejszym zaleceniem tej diety jest zastąpienie węglowodanów tłuszczami. W praktyce wiąże się to ze sporą liczbą wyrzeczeń i koniecznością stosowania się do dosyć rygorystycznego menu, jednak wiele osób zaświadcza że warto! Prócz bezapelacyjnego wpływu na kondycję człowieka oraz odnotowywanego spadku wagi, dieta jest uznawana nawet za zdrowotną i jest zalecana osobom między innymi cierpiącym na padaczkę, stwardnienie guzowate, chorobę Alzheimera, Parkinsona, a nawet na nowotwory!

Dieta ketogenna – informacje ogólne

Wiele osób zapewne zastanawia się, skąd wzięła się nazwa diety – ma ona zresztą kluczową rolę dla wyjaśnienia sposobu jej działania. Otóż, normalnie nasz ludzki organizm czerpie energię głównie z węglowodanów. To one stanowią zresztą przeważającą część naszej diety, nawet jeśli niektórzy sobie tego nie uświadamiają. Okazuje się, że aż 50% naszego pożywienia to węglowodany, około 35% tłuszcze, a 15% to białka. Dieta ketogenna ma na celu zmianę tych proporcji.
Po co? Ponieważ wówczas organizm nie ma skąd czerpać energii – potrzebnej tym bardziej, jeśli intensywnie ćwiczymy. Gdy zabraknie węglowodanów z pożywienia, ciało zacznie szukać innego źródła mocy – i zacznie korzystać z zapasów nagromadzonego w ciele tłuszczu oraz tłuszczu dostarczonego przez jedzenie. Świetnym zamiennikiem węglowodanów (oczywiście, jedynie na jakiś czas, bo na dłuższą metę nic ich właściwie nie zastąpi) są tak zwane ciała ketonowe, powstające w wyniku rozpadu tłuszczów. To właśnie od nich pochodzi nazwa diety.

Dieta ketogenna – zalecenia dietetyczne

Warto sobie uświadomić, że na diecie ketogennej nie można przebywać przez zbyt długi czas – po kilku dniach czujemy euforię i wyraźny wzrost sił, jednak po dłuższym okresie czasu (na przykład dwóch miesiącach) samopoczucie spada i mogą się pojawić inne, niepożądane skutki uboczne – jak senność czy biegunki, a nawet kamica moczanowa. Mierzmy więc siły na zamiary i stosujmy dietę raz na jakiś czas i nigdy zbyt długo – wówczas przyniesie nam najwięcej korzyści.
Zamiana węglowodanów na tłuszcze nie oznacza, że można sobie folgować – trzeba się odżywiać zdrowo! Wybieramy zarówno tłuszcze nasycone (jak boczek, nabiał czy udko z kurczaka), jak i jednonienasycone (oliwa z oliwek) oraz wielonienasycone (ryby, jajka, siemię lniane itp.). Musimy natomiast kontrolować jeszcze ściślej ilość i jakość węglowodanów – jedzmy otręby pszenne i zielone warzywa, a także owoce, lecz w niewielkiej ilości. Dobrze rozplanowana dieta ketogenna jest idealna dla sportowca – zapewnia bowiem lepszą regenerację oraz ochronę masy mięśniowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA