Masło migdałowe to źródło minerałów i witamin. Dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Masło z migdałów to nic innego jak krem, który powstaje po zmieleniu nasion migdałowca. O ile masło migdałowe nie zawiera żadnych konserwantów czy sztucznych barwników, to stanowi źródło wielu cennych witamin, minerałów. Znajdziemy w nim choćby bardzo zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Masło z migdałów jest więc świetnym zastępnikiem klasycznego masła. Jak je przygotować?

Masło migdałowe – ważny skład

Masło z migdałów, nazywane też kremem migdałowym, może służyć zarówno do smarowania kanapek, jak i do smażenia choćby naleśników. Musimy jednak pilnować, aby kupować masło migdałowe o naturalnym składzie. Na etykiecie nie powinno widnieć nic oprócz nasion migdałowca! Niestety producenci masła migdałowego często wzbogacają jego skład. Aby obniżyć koszty produkcji i wydłużyć trwałość produktu, dodają między innymi: orzechy arachidowe, olej słonecznikowy, tłuszcz palmowy lub inne utwardzone oleje roślinne, cukier, sól oraz dodatki chemiczne, takie jak emulgatory, aromaty, konserwanty.

Masło migdałowe – wartości odżywcze i właściwości

Nasiona owoców migdałowca to inaczej popularne migdały. Co ciekawe nie są orzechami, a powszechnie właśnie za orzechy się je uznaje. To bardzo cenne źródło witaminy E, która pozwala nam na długo cieszyć się piękną, nawilżoną i przede wszystkim zdrową skórą. W maśle migdałowym wykonanym wyłącznie z migdałów znajdziemy także bardzo dużo witamin z grupy B oraz fosforu, magnezu, miedzi, cynku, manganu. Migdały zawierają nieco mniej, jednak także spore pokłady żelaza, wapnia i potasu. Już zaledwie 100 g nasion migdałowca może zaspokoić połowę dziennego zapotrzebowania człowieka na błonnik.

Z punktu widzenia osób na dietach, warto wiedzieć, że aż w 45 proc. migdały składają się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a aż 20 proc. z tego to wyłącznie pełnowartościowe białko! W nasionach migdałowca występuje także flawonoidy oraz olejki eteryczne.

Z powodu tak bogatego składu nie dziwi więc fakt, że masło migdałowe ma wiele świetnych prozdrowotnych właściwości. Dzięki wielu przeciwutleniaczom, błonnikowi i nienasyconym kwasom tłuszczowym, masło migdałowce sprawdza się w profilaktyce chorób serca. Związki te bowiem regulują ciśnienie krwi i przy okazji wzmacniają naczynia krwionośne. Dodatkowo zapewniają właściwą krzepliwość krwi i przeciwdziałają łączeniu się płytek krwi. Warto też wspomnieć, że wpływają korzystnie na profil lipidowy krwi, ponieważ skutecznie obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Dzięki wzmożonej aktywność wolnych rodników, wiele związków masła migdałowego wpływa na utrzymanie młodego wyglądu skóry, a nawet dobry stan włosów i paznokci. Przy okazji wspomagają także funkcjonowanie narządu wzroku i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Wspomniane nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witamin B poprawiają pamięć i koncentrację. Musimy także pamiętać o tym, że wszystkie te wyżej wymienione związki i substancje, które zawierają migdały, sprawiają, że nasze tkanki są podatne na insulinę, regulują także pracę jelit i nawet sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej. Jesteś na diecie? Zacznij jeść migdały! Najlepiej właśnie w maśle migdałowym. Upieczesz przy tym dwie pieczenie na jednym ogniu – wyeliminujesz tradycyjne masło i zyskasz świetne smarowidło do kanapek.

Jak zrobić masło migdałowe? Przepis

Warto zrobić masło z migdałów samodzielnie. Wtedy mamy 100 proc. pewność, co do jego smaku. Czego potrzebujesz? W podstawowym (najlepszym) przepisie na masło migdałowe, na liście składników znajdują się tylko migdały. W przepisach bardziej rozbudowanych, w których autorzy próbują wydobyć jeszcze więcej smaku, można dodać wanilię, cynamon, miód czy odrobinę soli. Jednak czyste i najbardziej wartościowe masło migdałowe uzyskuje się wyłącznie z migdałów.

Jak zrobić masło migdałowe? Wystarczy uprażyć na patelni lub upiec na blaszce migdały. Wystarczy już 15 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku. Następnie blendujemy migdały tak długa, aż przyjmą jednolitą masę. Na początku migdały przyjmą postać proszku, z czasem zmienią się w gęsty krem. Takie masło migdałowe można przechowywać w lodówce nawet dwa tygodnie.

Ile kalorii ma masło migdałowe?

Zastanawiasz się, ile kalorii ma masło migdałowe? W 100 g znajdziesz około 613 kcal. To dużo. Pamiętaj jednak, że jednorazowe zużywasz zaledwie odrobinę masła z migdałów.

Do czego używać masła migdałowego?

Masło migdałowe możesz stosować jako smarowidło do kanapek. Zastąpi klasyczne masło. Warto dodawać go do wypieków i nawet na nim smażyć! Komponuje się zarówno ze słodkimi daniami, jak i wytrawnymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.