Witarianizm, czyli surowa dieta. Na czym polega raw dieta? Jak działa ten sposób żywienia?

Witarianizm to dieta, która polega na jedzeniu surowych produktów. Żadnej z przyjmowanych przez nas dań nie może być poddane obróbce termicznej. Choć kojarzy się zazwyczaj z wegetarianizmem i weganizmem, nie jest warunek konieczny. Witarianizm może zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego, choć oczywiście nie musi.

Witarianizm - co to jest, jak działa?

Witarianizm, czyli surowa dieta. Na czym właściwie polega? To pytanie zadają sobie wszyscy ci, którzy nie wyobrażają sobie wykluczenia z jadłospisu ciepłych posiłków. Raw dieta pozwala na podgrzewanie posiłków. Jednak jedynie do 42 stopni Celsjusza. Wyklucza jednak wszystkie dania i produkty wysokoprzetworzone.

Dlaczego witarianie nie gotują jedzenia? Zwolennicy tego modelu żywienia uważają, że poddawanie produktów spożywczych obróbce termicznej niższy w nich enzymy, witaminy i składniki mineralne. Jeśli chcemy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin, powinniśmy, zdaniem wyznawców tej diety, jeść wszystko na surowo.

Podgrzanie warzyw czy owoców do temperatury wyższej niż 42 stopnie powoduje ścięcie się białka. Witarianie nazywają to "śmiercią żywności". Polega to na zmieszaniu się aminokwasów, czyli białek, z wiązaniami odpornymi na enzymy trawienne. Dodatkowo witarianie twierdzą, że raw dieta to naturalna i zdrowa dla człowieka opcja żywienia. Argumentują to w ten sposób – nasi przodkowie jeszcze nie tak dawno nie znali ognia, musieli żywić się surowymi produktami i cieszyli się znacznie lepszym zdrowiem niż my. Dodają jeszcze, że zwierzęta cały czas spożywają surowe jedzenie. Jest to więc, ich zdaniem, naturalny i jedyny słuszny kierunek.

A nieprzekonanych próbują przekonać jeszcze innym argumentem. Twierdzą, że podczas procesu gotowania wytwarzają się w produktach spożywczych wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Witarianie obstają przy tym, że mają one działanie rakotwórcze i dodatkowo zatruwają środowisko. Gotowanie jedzenia w prosty i oczywisty sposób ma także przyczyniać się do globalnego ocieplenia klimatu.

Surowa dieta w wersji wegetariańskiej i wegańskiej

Witarianizm w wersji wegetariańskiej zakłada oczywiście wykluczenie z diety mięsa i jego przetworów. Tak jak w klasycznym jadłospisie jarosz może spożywać mleko, jajka i wszelkie przetwory mleczne. W tym miejscu trzeba wspomnieć o ryzyku zarażenia się pałeczkami salmonelli, które mogą być obecne w jajkach kurzych. Dieta witariańska zakładająca jedzenie jajek jest więc bardzo niebezpieczna. Bakterie salmonelli giną w 40 stopniach. A dieta witariańska zakłada podgrzewanie produktów jedynie do 42 stopni. To niewielka różnica. Stąd nie wszystkie bakterie mogą być uśmiercone.

Witarianizm wegański mówi o wykluczeniu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma mowy o jedzeniu jajek czy piciu mleka. Niekiedy dopuszcza się spożywanie miodu. Ale konserwatywni witarianie odchodzą nawet od tego.

Dieta witariańska – wady i zalety

Nie będziemy ukrywać, dieta witariańska budzi wiele kontrowersji. Oczywiście olbrzymią zaletą witarianizmu jest jego naturalność, jednak wielu lekarzy przekonuje, że musimy poddawać jedzenie obróbce termicznej, aby wyzbyć się wszelkich czynników chorobotwórczych. Eksperci poruszają więc argument dotyczący tego, że z piegiem lat, w wyniku ewolucji, nasz organizm przyzwyczaił się do trawienia jedzenia podgrzanego czy nawet smażonego. Różnimy się od naszych przodków i powinniśmy mieć tego świadomość. Mamy inną pojemność czaszki, zupełnie inny przewód pokarmowy, a nawet nasze zęby uległy zmniejszeniu. Nie jesteśmy już przystosowani do diety ludzi z epoki kamienia łupanego.

Zaletą witarianizmu jest zdecydowanie to, że ma ona efekt odchudzający. Witarianizm pozwala oczyścić organizm i przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Pamiętajmy, że jest to dieta restrykcyjna, która nie dla każdego jest wskazana. Dodatkowo może ona prowadzić do niedoborów witamin i składników odżywczych.

Witarianizm - przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis diety witariańskiej powinien zawierać wyłącznie świeże produkty. Nie można posiłkować się nawet mrożonymi składnikami. Co znajdziemy w jadłospisie witariańskiej diety?

Przede wszystkim surowe warzywa i owoce. Oprócz tego kiełki i glony, a także jadalne surowe grzyby. Ważnym elementem jadłospisu są orzechy oraz pestki. Do tego nie można zapominać o olejach tłoczonych na zimno i niespasteryzowanym miodzie. Dwa ostatnie składniki nie są akceptowane przez wszystkich witarian.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.