Ile kalorii ma kromka chleba żytniego? Włącz go do diety, naprawdę warto!

Zastanów się chwilę, kiedy ostatnio jadłeś chleb? Tak! Na pewno dziś. Nieważne, czy na śniadanie, jako dodatek do obiadowej zupy, czy na kolację. Z pewnością kanapki z chlebem spożywasz codziennie. Jeśli jesteś na diecie, często stajesz przed dylematem, jaki chleb wybrać. Dietetycy polecają chleb żytni. Dlaczego? Ile kalorii ma chleb żytni i jakie wartości odżywcze w nim znajdziemy?

Ile kalorii ma chleb żytni? Czy warto jeść go na diecie odchudzającej?

To, ile pieczywa jemy każdego dnia jest niezwykle istotne przede wszystkim podczas diety odchudzającej. Wiele osób unika jak ognia białego pieczywa. Białego, czyli typowo pszennego, najpopularniejszego rodzaju chleba. Czy robią słusznie? Dietetycy są zgodni, tak.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na dietach odchudzających jest spożywanie chleba żytniego. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej. Równie ważne jest niejedzenie słodyczy, unikanie napojów gazowanych, przetworzonej żywności czy tłustych dodatków w postaci sosów i mięs.

Chleb żytni jest jednak tym produktem, co do którego eksperci do spraw żywienia nie mają zastrzeżeń. Naprawdę warto go jeść. Zanim odpowiemy na pytanie, ile kalorii ma chleb żytni, warto zastanowić się nad jego właściwościami.

Zobacz wideo Chleb bez drożdży - prosty przepis do zrobienia w domu

Chleb żytni kcal a wartości odżywcze

Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom, wbrew dostępności pszennego pieczywa, to właśnie żyto jest najczęściej uprawianym zbożem w Polsce. Dziwi więc, że tak niezwykle rzadko jest spożywany przez Polaków. Warto wiedzieć, jak powstaje chleb żytni. Może to, oprócz liczby kalorii, przekona nas do jego jedzenia?
Pełnoziarnista mąka żytnia wytwarzana jest z ziaren mielonych w całości. Dzięki temu znajdują się w niej otręby. Pieczywo, które zostaje upieczone z takiego rodzaju mąki ma więc o wiele więcej wartościowych składników odżywczych.

Właściwości odżywcze chleba żytniego – witaminy i minerały

Jakie składniki odżywcze znajdziemy więc w chlebie żytnim? Przede wszystkim kryje się w nim naprawdę dużo witamin z grupy B. Jest także cennym źródłem cynku oraz alkaloidów, które w dużej mierze są odpowiedzialne z znaczne obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ważne, aby chleb żytni był wypiekany na zakwasie. Dzięki temu mamy do czynienia z fermentacją mlekową. A to także wiele wartości odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Fermentacja mlekowa podnosi miedzy innymi zawartość w chlebie kwasu foliowego oraz sprzyja rozwojowi bakterii probiotycznych.
Chleb żytni to źródło także żelaza i manganu. Żelazo jest odpowiedzialne za proces związany z oddychaniem komórkowym. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że niedobór żelaza we krwi to przyczyna anemii. Natomiast mangan jest ważnym elementem budowy enzymów, w tym między innymi kinazy i hydrolazy. To antyoksydanty, które biorą czynny udział w procesie wytwarzania protrombiny. Mangan jest więc nam potrzebny w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi.

Chleb żytni to także nieocenione źródło błonnika. Jest on bardzo ważny dla wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Nie można także pominąć kwestii dbania o linię. Błonnik przyspiesza przemianę materii, więc poniekąd jest odpowiedzialny za utratę zbędnych kilogramów. Dodatkowo na dłużej zapewnia uczucie sytości. W konsekwencji nie podjadamy między posiłkami, dłużej jesteśmy najedzeni. Dzieje się tak dlatego, że chleb żytni nasiąka wodą. A to z kolei sprawia, że pęcznieje on w żołądku.
Niewielka zawartość kcal w chlebie żytnim także jest wielką zaletą. Szczególnie gdy zależy nam na utracie wspomnianych zbędnych kilogramów. Badania naukowe nie raz, nie dwa potwierdziły, że wybór ciemnego pieczywa żytniego jest zdecydowanie najlepszy w czasie diety odchudzającej. A skoro jesteśmy przy diecie, to wróćmy do kluczowego pytania – ile kalorii znajdziemy z jednej kromce chleba żytniego na zakwasie?

Chleb żytni na zakwasie kcal w jednej kromce

W 100 g chleba żytniego znajdziemy 6,8 g białka, 1,8 g tłuszczów, 44,7 g węglowodanów. Taka porcja dostarcza nam około 225 kcal. To sporo. W 30 g – a tyle zazwyczaj liczy kromka chleba żytniego – znajdziemy zatem około 67 kcal. Warto jednak pamiętać, że chleb żytni jest bardzo syty. Jedna kromka zupełnie starczy nam na kolację czy śniadanie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA