Jaka dieta na masę mięśniową? Chcesz mieć mięśnie? Musisz mądrze jeść!

Dieta na masę mięśniową to dieta dla tych, którym zależy na wyrzeźbionej sylwetce. Jak wiadomo, najpierw zaczynamy dbać o mięśnie, a dopiero potem o rzeźbę. Aby mięśnie rozrosły się i można było nad nimi pracować, należy zadbać właśnie o dietę. Jak powinna wyglądać dieta na masę mięśniową? Powinna być przede wszystkim bogata w produkty o wysokiej zawartości białka pochodzenia zwierzęcego i węglowodany złożone. Dodatkowo warto włączyć rozsądną suplementację.

Jaka dieta na masę mięśniową?

Na początek warto uświadomić sobie, jakie jest założenie diety na masę. Jej celem jest przede wszystkim rozbudowanie masy mięśniowej. Wszystko za sprawą odpowiedniego jadłospisu, który będzie bogaty w kalorie. Ważne jest, aby wszystkie produkty, które spożywamy były najwyższej jakości. Nie powinniśmy spożywać produktów przetworzonych, zawierających konserwanty. Bardzo ważne jest wprowadzanie zwiększonej ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego.

Dietą można wzbogacić i uzupełnić o suplementy. W ten sposób organizm dostanie więcej substancji odżywczych, składników mineralnych i witamin. Suplementy pomogą też przyspieszyć wzrost masy mięśniowej, a jednocześnie nie wpłyną na przyrost tkanki tłuszczowej.
Odpowiadając na pytanie, jaka dieta na masę mięśniową, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Mianowicie mówimy tu o planie treningowym. To bardzo ważne, aby dietę dostosować do treningu. Musisz wziąć pod uwagę swoje założenia, cel, który chcesz osiągnąć.

Dieta na masę mięśniową – co jeść?

Jadłospis diety na masę mięśniową zawiera dużo produktów zbożowych. Jemy więc biały ryż, brązowy ryż, makaron razowy, kasze gruboziarniste, otręby pszenne, płatki owsiane oraz pieczywo razowe czy pełnoziarniste. Unikamy pszennego pieczywa i makaronów. W codziennym jadłospisie diety na masę mięśniową nie może zabraknąć ryb, jaj i chudego mięsa. Koniecznie włączamy do menu owoce i warzywa. Jeśli chodzi o nabiał, to wybieramy ten chudy, odtłuszczony. Spożywamy więc chudy twaróg, ser wiejski, serek wiejski, mleko o jak najniższej zawartości tłuszczu. Powinniśmy spożywać także zdrowe tłuszcze – oliwę z oliwek, awokado.

Dieta na masę mięśniową powinna być bogata w pełnowartościowe białko oraz węglowodany. Ważne jest dostarczenie organizmu wszystkich niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania witamin i składników mineralnych.

Dieta na masę mięśniową – rozpiska

Eksperci do spraw żywienia i dietetycy zalecają, aby przygotować sobie rozpiskę diety na masę mięśniową i szczegółowy plan treningów. W rozpisce diety na masę mięśniową warto uwzględnić tabele produktów dozwolonych i niedozwolonych.
Tak przygotowane informacje warto trzymać zawsze przy sobie i dodatkowo w widocznym miejscu w mieszkaniu. Najlepiej w kuchni, na przykład na lodówce. Dzięki temu zawsze, gdy będziemy chcieli przygotować posiłek, mimochodem zerkniemy na nasz plan i unikniemy zbędnych produktów w naszych daniach.

Dieta na masę mięśniową 90-80-70-60 kg – wskazówki

Nieważne, czy dieta na masę mięśniową jest dedykowana osobie o wadze 90, 80, 70, 60 kg, pewne reguły się nie zmieniają. Przede wszystkim powinniśmy jeść mniejsze porcje, ale za to częściej i regularnie. Najlepiej jeść aż sześć razy dziennie!
Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy ważymy 90, 80, 70 czy 60 kg, dieta na masę mięśniową powinna być zwiększana o około 500 kalorii. W niektórych sytuacjach dopuszczalne jest nawet 1000 kalorii.

Ważne jest  uzupełnianie płynów. Powinniśmy pić wodę mineralną i napoje izotoniczne. Ta pierwsza może być pita przez nas bez ograniczeń. Izotoniki warto pić natomiast po treningu. Skoro mówimy już o treningach, to po każdym powinniśmy zwiększyć podaż białka. Przyjmuje się, że powinniśmy spożywa o 1,5-2g więcej białka na każdy kilogram ciała. Białko to powinno być pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej jeść chude mięso, ryby, produkty mleczne.

Na koniec wspomnimy jeszcze o najważniejszym posiłku – śniadaniu. Poranny posiłek powinien składać się głównie z węglowodanów złożonych. Ich podaż powinniśmy zwiększyć również przed i po treningu, aby dostarczyć energii oraz odbudować zapasy glikogenu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA