Orzechy w diecie. Jakie orzechy w diecie? Orzechy na diecie odchudzającej i orzechy w diecie cukrzycowej

Orzechy są najzdrowsze wśród bakalii. Są źródłem cennych składników odżywczych i wielu witamin. Powinniśmy jeść je jak najczęściej. Oczywiście w kontrolowanych ilościach, ponieważ są dość tuczące. Jakie orzechy włączyć do diety? Czy orzechy w diecie cukrzycowej są wskazane?

Orzechy na diecie

Orzechy to niezwykle cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i białka. Są bogate w witaminy z grupy B, witaminy A i E, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, powodującymi choćby szybsze starzenie się skóry. Dostarczają także wielu minerałów – tu trzeba wymienić choćby potas, magnez, żelazo, wapń czy cynk.

Wszystkie te składniki odżywcze decydują o właściwej przemianie materii, a także ograniczają nasze odczuwanie głodu. Orzechy są także źródłem substancji biologicznie aktywnych, takich jak polifenole. Warto tu nadmienić, że wywodzące się z tej grupy flawonoidy zapobiegają i ograniczają ryzyko wystąpienia zmian neurologicznych oraz wielu chorobom metabolicznym.

Lekarze i dietetycy sugerują, że powinniśmy spożywać około 30 g orzechów dziennie. To tyle co jedna solidna garść. Niestety wiele osób obawia się o swoją linię i odmawia sobie takiego smakołyku. Orzechy bowiem uchodzą za bardzo kaloryczne. Czy jest to prawdą?

Orzechy na diecie odchudzającej

Tak, orzechy należą do kalorycznych produktów. Jednak musimy pamiętać, że kaloria kalorii nierówna. Orzechy włoskie w diecie, spożywane w rozsądnych ilościach, nie przyczynią się do wzrostu wagi. Powinniśmy przyjmować orzechy na diecie odchudzającej w ramach przekąski, wymieszanych z płatkami śniadaniowymi czy sałatce.

Warto wspomnieć, że o ile dietetycy zalecają garść orzechów dziennie, o tyle kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej, lepiej ograniczyć się do trzech-czterech razy w tygodniu. Chodzi wyłącznie o ich kaloryczność. Przykładowo orzechy nerkowca w 100 g mają około 550 kalorii, a orzechy makadamia około 720 kalorii. Lekarze podkreślają – orzechy na diecie odchudzającej jemy same. Nie powinny one stanowić dodatku do czekolad, ciast czy być solone. Jedząc w takiej postaci dostarczymy zbędnych kalorii. Ponadto należy także pamiętać, że choć orzechy zawierają całkiem sporo błonnika, to cechuje je także duża zawartość tłuszczu. Z tego powodu jedzenie ich w dużej ilości może powodować zatwardzenia i uciążliwe zaparcia.

Jakie orzechy w diecie?

Jakie orzechy w diecie? Najlepiej wybierać miedzy innymi orzechy brazylijskie, orzechy włoskie, migdały i pistacje.

Orzechy brazylijskie zawierają bardzo dużo selenu. Już dwa orzechy brazylijskie zapewniają dzienną dawkę tego minerału. A jest on szalenie istotny podczas odchudzania. Przyspiesza metabolizm. Dodatkowo to także cenne źródło magnezu, cynku, potasu oraz zdrowych kwasów tłuszczowych.

Warto także postawić na orzechy włoskie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii wykazali, że ci, którzy każdego dnia jedzą garść orzechów włoskich, szybciej i więcej chudną. Na dodatek zauważono, że spada także poziom cholesterolu.

W diecie odchudzającej warto także postawić na migdały. To jedne z najmniej kalorycznych orzechów. Dziesięć migdałów ma tylko 78 kalorii. Są bogate w kwasy tłuszczowe – te nienasycone – a to oznacza, że dzięki nim szybciej spalają tłuszcz.
Dietetycy polecają także pistacje. Pomagają schudnąć i obniżyć poziom cholesterolu. Dbają o układ krążenia i są niezwykle smaczną i wciągającą przekąska.

Orzechy w diecie cukrzycowej

Orzechy w diecie cukrzycowej to także ciekawe zagadnienie. Wyniki wielu badań pokazują, że dieta bogata w orzechy może mieć ważny wpływ na leczenie cukrzycy. Podczas najnowszych badań zauważono najlepszą poprawę kontroli glikemii u tych osób, którym wszystkie węglowodany w diecie zastąpiono właśnie orzechami. Wyniki poprawiły się także pacjentom, którym łączono węglowodany z orzechami.

Lekarze lata temu już wysnuli jasne wnioski – regularne jedzenie orzechów korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dzięki kwasom tłuszczowym omega-6, witaminom A, C, E, składnikom mineralnym – potas, magnez, selen, fosfor – mają wielkie znacznie w diecie odchudzającej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA