Dieta Dukana. Na czym polega dieta białkowa? 4 etapy diety Dukana i jadłospis dostosowany do etapu

Dieta Dukana, inaczej nazywana dieta białkowa lub dietą wysokobiałkową, składa się z czterech faz. Nie można pominąć żadnego etapu diety. Podczas diety Dukana spożywamy dużo białka, a w każdej kolejnej fazie dokładamy do jadłospisu kolejne produkty. Czy dieta Dukana przynosi efekty?

Dieta białkowa

Dieta białkowa, jak już sama nazwa wskazuje, to dieta oparta przede wszystkim na produktach proteinowych. Dieta Dukana jest najpopularniejszą formą diety białkowej. Restrykcyjnie przestrzega zasad, ogranicza spożycie tłuszczu i węglowodanów. To często polecana dieta dla osób, które chcą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów oraz tych, które pracują nad zwiększeniem masy mięśniowej.

Dieta wysokobiałkowa

Dietę białkową u dorosłych (i tylko u dorosłych!) zawdzięczamy francuskiemu uczonemu. Pierre Dukan opracował jadłospis dla pacjentów, którzy walczyli z otyłością. Dieta Dukana skupia się na spożywaniu białka i bardzo powolnym wprowadzeniu kolejnych produktów. Zanim przejdziemy na rygorystyczną dietę wysokobiałkową, warto sprawdzić, czy na pewno jej potrzebujemy. Wyliczyć BMI jest naprawdę łatwo. Możemy do tego użyć choćby kalkulatora internetowego.

Dieta Dukana - efekty

Na efekty diety Dukana nie musimy czekać przesadnie długo. Dodatkowo z pewnością nie będziemy narzekać na głód. To także dieta, która sprawdzi się u wszystkich tych, którzy nie chcą skrupulatnie liczyć kalorii.

Efekty diety Dukana są spektakularne. Można schudnąć od pięciu do czterdziestu kilogramów! Polacy pokochali tę metodę. Nic dziwnego więc, że profesor Dukan wydał nawet specjalnie dla nas książkę w języku polskim. Ale przejdźmy do konkretów.       

Dieta Dukana - jadłospis a etapy

Jak już wspominaliśmy dieta Dukana składa się z czterech etapów. Na początek warto określić, jak dużo chcemy schudnąć stosując dietę Dukana. Pierwszy etap trwa pięć dni, podczas których bardzo dużo schudniemy, oczyścimy organizm.

I tak, jeśli chcemy schudnąć pięć kilogramów, pierwszy etap powinien trwać dwa dni. Schudniemy wtedy około 0,5 kg-1,5 kg.

Gdy chcemy zrzucić około 10 kg, etap pierwszy zamykamy trzeciego dnia. Zrzucimy w tym czasie około 1,5-2,5 kg.

Jeśli nasz cel to 20 kg, pierwszy etap powinien liczyć pięć dni. Spadek wagi powinien zmieścić się między 1,8 a 3 kg.

Najwięcej możemy schudnąć 40 kg. W takim wypadku pierwszy etap powinniśmy stosować między 7 a 10 dni. Schudniemy wtedy około trzech kilogramów.

Co można jeść podczas pierwszego etapu diety Dukana? W jadłospisie znajdziemy cielęcinę, wołowinę, drób, ryby, owoce morza, nabiał (bez żółtych serów). Można dodawać zioła, cebulę. Do picia wyłącznie herbata, kawa i woda.

Drugi etap diety Dukana i jadłospis w tym czasie ma na celu doprowadzić nas do wymarzonej wagi. Trwa tak długo, aż osiągniemy sukces. W czasie drugie etapu można już jeść warzywa. Jednak nie przez cały czas. Po pięciu dniach urozmaicenia wracamy na pięć dni do fazy proteinowej. I tak na zmianę.

W fazie urozmaicenia można jeść wszystko to, co w pierwszym etapie, a dodatkowo: pomidory, rzodkiewki, ogórki, szpinak, brokuły, szparagi, kapustę, pieczarki, pory, marchewki, papryki, cukinie, selery. Nie wolno nadal spożywać ryżu, ziemniaków, kukurydzy, warzyw strączkowych i awokado.

Etap trzeci diety Dukana zakłada normalną dietę. Tylko jeden dzień w tygodniu wracamy do diety białkowej z pierwszego etapu odchudzania.  Nawet dwa razy w tygodniu możesz zjeść dwudaniowy obiad, z kieliszkiem czerwonego wina i lekkim deserem. Dodatkowo możemy jeść jedną porcję owoców dziennie – oprócz bananów, czereśni, wiśni, winogron -  a także dwie kromki chleba pełnoziarnistego oraz jeden plaster sera żółtego.

Długość tej fazy zależy od tego, ile udało nam się schudnąć. Utracone kilogramy mnożymy razy 10. Przykładowo: schudliśmy 10 kg, stosujemy etap trzeci 100 dni. Dzięki temu unikniemy efektu jo-jo.

Czwarty etap diety Dukana zakłada powrót do normalności. Jemy, co chcemy. Oczywiście w granicach rozsądku. Wciąż słodycze, fast foody i napoje gazowane wciąż sobie na liście produktów zakazanych. Nadal też obowiązuje jeden dzień w tygodniu, kiedy spożywamy wyłącznie białko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA