Przepisy na domowe napoje izotoniczne. Zdrowe zamienniki sztucznych izotoników

Domowe izotniki stały się bardzo modne. Nie tylko są smaczne i możemy przygotować je wedle własnych upodobań, lecz także są znacznie zdrowsze i tańsze od tych, które zazwyczaj kupujemy w sklepach. Poznajcie nasze najlepsze przepisy na domowe napoje izotoniczne.

Domowe izotoniki to świetny wybór nie tylko latem i nie tylko dla sportowców. Powinni je pić dosłownie wszyscy. Nic tak nie nawodni organizmu jak samodzielnie przygotowane napoje izotoniczne. Można je przygotować na bazie zwykłej wody, a jeśli lubimy podkręcić smak możemy użyć wody kokosowej, brzozowej, klonowej, a nawet karczochowej! Słyszeliście kiedyś o tej ostatniej? No właśnie. Domowe izotoniki otwierają przed nami zupełnie nowe doznania smakowe.

Dla kogo domowe napoje izotoniczne?

Przede wszystkim domowe napoje izotoniczne powinny wybierać wszystkie osoby, które uprawiają sport. Podczas intensywnych treningów tracimy przecież nie tylko wodę, lecz także cenne elektrolity. A pojawiający się wraz z treningiem niedobór magnezu, wapnia, potasu czy innych soli i minerałów może nas doprowadzić do skurczów i bóli mięśni. Zmęczenie, zakwasy i niezadowolenie – to kolejne następstwa.

Oczywiście jeśli ćwiczymy tylko około godziny, na dworze nie panuje dotkliwy upał, to wystarczy nam w zupełności butelka wody mineralnej. Nie musimy jej dodatkowo wzmacniać minerałami. Ale jeśli planujemy wycieczkę w góry, udział w biegu maratońskim, zawody czy po prostu dłuższą wycieczkę na rowerze, koniecznie zadbajmy o izotoniki! Taki wysiłek „wypoci” z nas wszystko, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlatego więc domowe napoje izotoniczne są takie ważne w diecie sportowców. Ale nie tylko! Izotoniki szczególnie sprawdzą się także podczas upałów. Nawet kiedy leżymy w hamaku lub na leżaku w upale szybciej tracimy wodę z organizmu. Mimo że pozornie nie wykonujemy żadnej czynności, organizm błyskawicznie się męczy, a tym samym traci cenne składniki. Domowe izotoniki, które zawierają solidne dawki minerałów pośpieszą nam na ratunek!

Co wchodzi w skład domowych izotoników?

Oczywiście podstawą jest woda. To ona sprawia, że nasz organizm utrzymuje odpowiedni stopień nawodnienia. Dodatek sodu powoduje, że szybko się wchłania. A potas, wapń czy magnez jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Warto dodać także węglowodany, które są dla nas źródłem energii. Mówimy tu głównie o tych łatwo przyswajalnych, jak na przykład fruktozie, glukozie czy sacharozie.

Głównym składnikiem izotoniku jest woda, sód sprawia, że woda szybko się wchłania, ponadto jest w nim potas, wapń, magnez oraz węglowodany. Te ostatnie to źródło energii, dzięki któremu możemy mieć siłę na dalszy wysiłek. Głównie są to węglowodany łatwo przyswajalne jak glukoza, fruktoza, sacharoza.

Zdrowe zamienniki sztucznych izotoników – cena i zdrowie

Korzyści z przygotowania domowych izotoników jest naprawdę wiele. Przede wszystkim są one znacznie zdrowsze. Sami kontrolujemy, co dodajemy do napoju. Te, które kupujemy w sklepie niestety mają bardzo skomplikowane składy. Oznacza to, że jest w nich dużo „chemii”. Widać to już na pierwszy rzut oka. Spójrzmy choćby na ich kolory! Intensywny niebieski, wyrazisty róż, głęboka czerwień – to nie są kolory, które można uzyskać w naturalny sposób.

Ponadto dodatkową przewagą domowych izotoników nad tymi kupowanymi w sklepie jest oczywiście cena. Za butelkę 0,5 l izotoniku musimy zapłacić około pięciu złotych. W domowych warunkach za taką kwotę przygotujemy napój izotoniczny na cały tydzień!

Kolejną zaletą jest frajda, jaką mamy z przygotowania domowych iztoników. Zaangażujmy do pomocy dzieci, niech nabywają zdrowych nawyków, a przy okazji mają świetną zabawę.

Przepisy na domowe napoje izotoniczne

Domowe napoje izotoniczne mają tę zaletę, że możemy dowolnie decydować o ich smaku. Wystarczy dodać jakiegoś składnika więcej albo czymś go zastąpić i uzyskamy zupełnie nowy smak. Warto eksperymentować z wodą. Zamiast zwykłej mineralnej dodać wodę klonową, brzozową czy kokosową. Już one same są naturalnym izotonikiem.

Poniżej przedstawiamy dwa przepisy na domowe napoje izotoniczne:

Napój izotoniczny cytrynowy: Wymieszaj dwie łyżki miodu płynnego z sokiem wyciśniętym z jednej całej cytryny. Zalej miksturę dwiema szklankami ciepłej wody. Dodaj pół łyżeczki soli. Gotowe!

Napój izotoniczny jabłkowy: Do dwóch szklanek wyciśniętego soku z jabłek dodaj sok z jednej wyciśniętej cytryny, dwie łyżki miodu płynnego, pół łyżeczki soli i dwie szklanki naparu miętowego. Smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.