Cała prawda o kwasach omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wspomagają choćby działanie układu krążenia. To pewne. Jednak na ich temat krąży także wiele mitów. Co jest więc prawdą? Powinniśmy słuchać zaleceń dietetyków i spożywać ich znaczące ilości?

Kwasy tłuszczowe omega-3 są nam konieczne. Niestety nasz organizm sam ich nie produkuje, więc musimy zadbać o to, aby były obecne w naszej diecie. Ciągłe doniesienia dietetyków są alarmujące – Polacy spożywają zdecydowanie za mało tych związków. Ile więc powinniśmy dostarczać ich w swojej diecie?

Zapotrzebowanie na niezbędnie nienasycone kwasy tłuszczowe u osoby dorosłej wynosi 8 - 12 g dzienni. Dokładna ilość jest zależna od naszego trybu życia. Im jesteśmy bardziej aktywni, tym więcej powinniśmy dostarczać ich w swojej diecie. W tej dawce powinno znaleźć się 1,5 g samych kwasów omega-3.

Kiedy już to wiemy, przyjrzyjmy się powodom, dla których powinniśmy pilnować zalecanych dawek. Czy wszystkie ich dobroczynne właściwości, o których słyszymy w mediach, są prawdziwe?

Kwasy omega-3 – wpływ na pracę mózgu dzieci – FAKT

Wpływ kwasów wielonienasyconych na organizm człowieka jest szczegółowo badany od wielu lat. Ostatnie badania potwierdzają ich udział w rozwoju mózgu dzieci i niemowląt. Kwasy omega-3, kwasy dekozoheksynowe, które są pozyskiwane z alg stanowią 60 proc. budulca kory mózgowej i 95 proc. siatkówki oka. Co oznacza to w życiu? Dzieci, które dostawały zalecaną dawkę DHA znacznie lepiej wypadają w testach na inteligencję, cieszą się lepszym wzrokiem i zauważono u nich lepiej rozwinięte funkcje poznawcze.

Kolejne badania dowiodły, że dzieci, u których stosuje się regularną suplementację DHA, mają o 60 proc. mniejsze ryzyko infekcji i zachorowań. Dodatkowo aż o 70 proc. mniejszą możliwość zachorowania na astmę czy popadania na liczne alergie.

Kwasy omega-3 – wpływ na rozwój płodu - FAKT

Profesor Susan Carlson przeprowadziła badania, z których wynika, że systematyczne suplementowanie kwasów omega-3 przez kobiety w ciąży ogranicza aż o 85 proc. ryzyko wcześniejszego porodu.

Kiedy mówimy o ciąży, należy wspomnieć o tym, że w III trymestrze wzrasta zapotrzebowanie na DHA. Dzieje się tak, ponieważ to czas, gdy intensywnie kształtuje się układ nerwowy dziecka.

Kwasy omega-3 – wpływają na pracę całego organizmu – FAKT

Kwasy omega-3 powinny spożywać nie tylko kobiety  w ciąży i małe dzieci, lecz także wszyscy dorośli. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. Niedobór może wpłynąć na zaburzenia natury psychicznej, na przykład depresji, a  także doprowadzić do problemów z pamięcią czy koncentracją. Dodatkowo wzmacniają naszą odporność i regulują gospodarkę hormonalną. Nie można też zapomnieć o wsparciu, które niosą naszemu sercu. To niezbędny składnik w diecie wszystkich naczyniowców.

Kwasy omega-3 – leczą nowotwory – MIT

W mediach pojawiły się informacje jakoby kwasy omega-3 korzystnie wpływały na profilaktykę antynowotworową. Miały zmniejszyć aż o 71 proc. ryzyko zachorowania na raka prostaty. Nie jest to prawda. Przede wszystkim nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby tę teorię. Badacze sugerują jedynie, że kwasy omega-3 mogę przekształcić się w związki, które uszkadzają komórki i DNA.

Kwasy omega-3 – działają jak środek odchudzający – MIT

„Jedz dużo ryb! Zawierają kwasy omega-3, które pozwolą ci schudnąć!” – grzmią nagłówki w kolorowych magazynach. To niestety mit. Owszem, dieta bogata w ryby morskie jest znacznie zdrowsza i zdecydowanie należy do lekkostrawnych, dostarczających wielu cennych składników odżywczych. Niestety, samo spożywanie dużej ilości ryb nie przyczyni się do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Kwasy omega-3 – bezpiecznym źródłem są ryby – MIT

Jako główne źródło kwasów omega-3 podaje się ryby. Dlaczego więc nie są one bezpiecznym źródłem? Przede wszystkim z uwagi na zanieczyszczenia wód. W środowisku, którym żyją najpopularniejsze gatunki ryb, które zazwyczaj spożywamy, rozwijają się niebezpieczne dla ludzkiego organizmu dioksyny. Znajdziemy tam też wiele metali ciężki, na przykład kadm, ołów, rtęć, cynk. Których ryb lepiej unikać? Przede wszystkim na naszej czarnej liście powinien znaleźć się tuńczyk i łosoś. Te ryby powinny całkowicie zniknąć z jadłospisu wrażliwych konsumentów, to jest kobiet w ciąży, matek, które karmią piersią i małych dzieci.

Dieta bogata w omega-3 – co jeść?

Poznaliśmy już najważniejsze fakty i mity dotyczące kwasów omega-3. Skoro powinniśmy podchodzić do ryb morskich z ograniczonym zaufaniem, to skąd czerpać niezbędne nam kwasy omega-3? Przede wszystkim znajdziemy ich dużo w wodorostach, algach, orzechach morskich, migdałach, pestkach dyni, a także w siemieniu lnianym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA