Dieta kaktusowa - rewolucja w odchudzaniu czy kolejny chwyt marketingowy?

Moda na style żywienia czy sposoby odchudzania zmienia się jak w kalejdoskopie. Odstawienie glutenu, laktozy czy picie octu to jedynie niewielka część "dietetycznych hitów". Teraz przyszła pora na dietę kaktusową. Na czym polega i jakie daje efekty?
Zobacz wideo

Na czym polega dieta kaktusowa?

Wbrew nazwie, dieta kaktusowa wcale nie polega na jedzeniu samych kaktusów, a na włączeniu do swojego codziennego menu proszku oraz wody z opuncji figowej. Taka suplementacja zyskuje coraz większą popularność ze względu na pozytywne właściwości, które dostarcza nam regularne spożywanie tych produktów.

Odchudzające właściwości proszku kaktusowego

Proszek kaktusowy wytwarzany jest z młodych, jadalnych łodyg i owoców opuncji, które są pozbawione kolców. Kaktus ten pochodzi z Meksyku, jednak uprawiany jest także południowej Europie oraz wielu innych krajach o ciepłym klimacie. Świeże owoce oraz młode łodygi opuncji można jeść na surowo, gotować, wycisnąć z nich sok lub wysuszyć.

Obecnie właściwości opuncji (zwanej również nopalem) doceniają nie tylko Meksykanie, ale również ludzie na całym świecie. Wyciągi z nopalu okazały się pomocnym środkiem obniżającym poziom glukozy we krwi. Działanie to wynika z wysokiej zawartości pektyn, czyli błonnika pokarmowego, który hamuje wchłanianie węglowodanów w jelitach. Błonnik obecny w łodygach opuncji figowej może również wpływać na zmniejszenie apetytu, dzięki czemu przyspiesza odchudzanie, wspomaga prawidłową pracę jelit, łagodzi dolegliwości trawienne, a obecność beta-sitosterolu powoduje, że regularne spożywanie proszku z kaktusa pozytywnie wpływa na parametry lipidowe oraz poziom cholesterolu. Jest również źródłem około 20 aminokwasów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc idealnie sprawdzi się jako suplement dla osób na diecie wegetariańskiej.

Woda kaktusowa nowym zamiennikiem wody kokosowej?

Woda kaktusowa (podobnie jak proszek kaktusowy) pozyskiwana z opuncji figowej  zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, wapnia, magnezu, fosforu oraz witaminy C. Napój ten różni się od wody kokosowej tym, że zawiera mniej cukru, dzięki czemu jest mniej kaloryczny. Jest polecana osobom aktywnym fizycznie, które szczególnie potrzebują regularnego uzupełniania elektrolitów. 

Czy warto suplementować proszek lub wodę kaktusową?

Opuncja - znana również jako nopal - jest wykorzystywana w leczeniu cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, otyłości i kaca. Jest również reklamowana jako produkt o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Wstępne dowody wskazują, że może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Niektóre badania sugerują również, że ekstrakt z kaktusa może zmniejszać nieprzyjemne skutki kaca, prawdopodobnie ze względu na działanie przeciwzapalne

mówi Katherine Zeratsky, dietetyk Mayo Clinic oraz członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków.

Opuncja może być częścią zdrowej diety. Jest bogata w błonnik, przeciwutleniacze oraz karotenoidy. Jednak możliwe są też działania niepożądane po jej jedzeniu. U niektórych osób obejmują łagodną biegunkę, nudności, uczucie ciężkości lub wzdęcia

- podsumowuje.

Zarówno proszek, jak i woda kaktusowa to naturalne, pełne prozdrowotnych właściwości produkty, które można włączyć do swojej diety. Należy jednak pamiętać, że powinny one stanowić jedynie dodatek do zdrowej oraz zbilansowanej diety, a nie jej podstawę. Zaczynając jakąkolwiek suplementację warto skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, by sprawdzić, czy nie występują co do tego żadne przeciwwskazania. Nie zaleca się jego spożywania dzieciom, kobietom w ciąży i w okresie karmienia. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.