10 żywieniowych przykazań w walce z tłuszczem brzusznym

Walka z oponką nie należy do łatwych. Aby się jej pozbyć niezbędna jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednie nawodnienie. Jednak, czy można jakoś wspomóc ten proces, by nieco przyspieszyć spalanie tłuszczu z okolicy brzucha? Tak, wystarczy, że zastosujesz te 10 przykazań.

1: Ogranicz spożycie sodu 

Duża ilość sodu sprawia, że w naszym organizmie zatrzymuje się nadmiar wody, powodując obrzęki, również w okolicy brzucha. Ogranicz ilość soli w diecie i pamiętaj, że sód kryje się nie tylko w soli, ale także w żywności przetworzonej, np. wędlinach, chlebie czy serach.

2: Zwiększ ilość potasu w diecie

Potas działa moczopędnie, czyli dokładnie odwrotnie niż sód. Dzięki odpowiedniej ilości tego pierwiastka nasz organizm nie magazynuje wody, a wręcz pomaga pozbywać się obrzęków. Gdzie znajdziemy potas? Przede wszystkim w zielonych warzywach, ale także w bananach, pomidorach, awokado oraz orzechach.

3: Zrezygnuj z alkoholu

Jeśli zmagasz się z oponką, której chcesz się pozbyć powinnaś bardzo uważać na alkohol. Nawet mała ilość spożywana kilka razy w tygodniu może prowadzić do przerostu bakterii w jelicie cienkim, a to z kolei do złego przyswajania składników odżywczych i w konsekwencji do niedoborów, wzdęć, gazów, biegunek, czy bólów brzucha.

4: Jedz dużo surowych warzyw (szczególnie ogórki, pomidory, sałatę i seler naciowy)

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że w zdrowej diecie muszą znaleźć się warzywa i to przede wszystkim te surowe. Warto jednak wiedzieć, że na szczycie tej listy znajdują się pomidory, ogórki, seler naciowy i sałata. Mają praktycznie zero kalorii, za to dużo błonnika, wody i potasu.

5: Jedz warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, kapusta)

Zielone warzywa zawierają chlorofil, który sprawia, że chronimy swój organizm przed wolnymi rodnikami siejącymi spustoszenie na poziomie komórkowym naszego organizmu. Chlorofil neutralizuje także toksyny i usprawnia trawienie, co bardzo pomaga podczas walki z oponką.

6: Zrezygnuj z białej mąki na rzecz produktów pełnoziarnistych

Produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik pokarmowy, który daje długotrwałe uczucie sytości. Poza tym błonnik stymuluje także wydzielanie hormonów, które ograniczają odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i talii.

7: Niech kefir na stałe zagości w twoim codziennym menu

Zarówno jogurty naturalne, jak i kefiry, w swoim składzie, zawierają bakterie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszych jelit. Jednak kefir w porównaniu z jogurtem ma znacznie mniej laktozy, czyli cukru, który wielu osób odpowiedzialny jest za nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

8: Jedz banany 

Istnieją badania, które dowodzą, że jedzenie bananów (dwóch dziennie) między posiłkami pomaga zmniejszyć wzdęcia aż o 50 procent. Banan to owoc, który zaliczany jest do naturalnych probiotyków i korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit.

9: Świeża mięta sprzymierzeńcem odchudzania

Łagodzi stany zapalne, rozluźnia mięśnie gładkie, a także zmniejsza dyskomfort i uczucie ciężkości po jedzeniu. Jak ją stosować? W postaci naparu albo listków dodawanych do sałatki, jogurtu lub koktajlu - tak, jak ci wygodnie.

10: Doceń imbir

Warto docenić właściwości świeżego imbiru nie tylko podczas odchudzania. Świeży korzeń działa przeciwzapalnie oraz rozluźnia mięśnie gładkie jelit, dzięki czemu proces trawienny przebiega płynniej. Codziennie rano pij ciepłą wodę z imbirem i sokiem cytryny, a szybko zobaczysz różnicę.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA