5 najczęstszych błędów powodujących efekt jo-jo

Efekt jojo polega na wahaniu masy ciała po diecie redukcyjnej. Przyczyną szybkiego przyrostu wagi jest zazwyczaj powrót do dawnych nawyków lub niewłaściwie przeprowadzona dieta. Co zrobić, żeby zminimalizować szansę pojawienia się efektu jo-jo?

Efekt jojo pojawia się nagle i w ciągu kilku dni potrafi zrujnować efekty, nad którymi pracowałyśmy długie tygodnie. Kiedy zrzucone kilogramy wracają, a nawet dochodzą do nich nowe, zapał, motywacja i chęć kontynuowania zdrowego stylu życia zanika. Na szczęście efektu jojo można skutecznie uniknąć. Wystarczy zastosować się do poniższych zasad:

1. Stosujesz monodiety

Dieta białkowa, kapuściana oraz każda inna, która zmusza do spożywanie jedynie określonych produktów przeważnie kończy się efektem jojo. Bazując w diecie na jednym składniku i rezygnując z pozostałych, jesteśmy w stanie bardzo szybko schudnąć, ale w niezdrowy oraz krótkotrwały sposób. Taka dieta doprowadza raczej do wycieńczenia organizmu niż realnego zgubienia kilku kilogramów zbędnego tłuszczyku.

2. Przechodzisz na głodówki

Katując się głodówkami, organizm będzie bronił się przed tym na wszelkie możliwe sposoby, np. magazynując tłuszcz lub doprowadzając do napadów głodu. Drastycznie obniżenie dostarczanych kalorii do 1000 lub 800 kcal, spowoduje, że metabolizm znacznie zwalniać obroty, by przystosować się do nowej sytuacji. Choć na początku waga spada, to w rzeczywistości tracisz tylko wodę. W dodatku nie odżywiasz swojego ciała, które po zaprzestaniu głodówki szybko sobie o tym przypomni.

3. Kończąc dietę redukcyjną, od razu zwiększasz ilość spożywanych kalorii

Zwiększanie ilości lub kaloryczności codziennych posiłków po zakończeniu diety odchudzającej nie jest błędem, o ile robi się to z rozwagą. Kalorie powinny być zwiększane stopniowo, nie więcej niż 100-150 kalorii miesięcznie.Takie powolne wychodzenie z diety pozwoli skutecznie uniknąć efektu jojo po odchudzaniu.

4. Traktujesz dietę jak karę

Celem diety (każdej, nie tylko redukcyjnej) nie powinno być jedynie zrzucenie danej liczby kilogramów, ale przede wszystkim zdrowie oraz dobre samopoczucie. Wówczas nie będziesz odliczała dni do końca i czekała na moment, w którym zjesz wszystkie zakazane na diecie produkty. Pomyśl o diecie jako o zdrowym stylu życia, który pomoże zadbać zarówno o piękną sylwetkę, jak i o zdrowie.

5. Rezygnujesz z aktywności fizycznej

Podczas odchudzania regularnie ćwiczysz, ale gdy tylko kończysz dietę to motywacja do treningu spada. Niestety, kiedy przestajesz ćwiczyć, metabolizm spowalnia, a ciało traci swoją jędrność, a ty jeszcze bardziej tracisz chęci do treningów. Jeśli nie może pozwolić sobie na codzienne treningi albo chodzenie na siłownie pięć razy w tygodniu, poświęć na aktywność fizyczną chociaż 3 godziny w tygodniu - to naprawdę nie dużo. Może to być basen, chodzenie z kijkami, zumba lub inne zajęcia grupowe.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA