6 typów produktów o wysokiej zawartości sodu, przez które zatrzymujesz wodę w organizmie

Zdarza ci się, że po nocy waga pokazuje nawet 2-3 kilogramy więcej? To nie tłuszcz, to nadmiar wody, którego przyczyną może być zbyt duża ilość sodu w diecie. Zobacz, których produktów należy unikać.

Sałatki z dodatkiem owoców to witaminowe bomby. 5 top przepisów!

Sód to pierwiastek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada m.in. za prawidłową pracę układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi oraz bierze udział w transporcie glukozy. Jednak zarówno niedobór, jak i nadmiar sodu są dla naszego organizmu niekorzystne.

Nadmiar sodu w diecie przyczyną zatrzymywania wody w organizmie

Sód to pierwiastek wszechobecny w produktach spożywczych. Dostarczamy go do organizmu nawet wtedy, gdy nie dosalamy potraw. Pierwiastek ten znajdziemy nawet w warzywach, natomiast w takiej postaci nie powinniśmy go unikać. Na rynku znajdziemy jednak produkty, które w swoim składzie zawierają zbyt dużą ilość sodu. Jedząc je, znacznie przekraczamy zalecaną dobową dawkę tego pierwiastka, która dla dorosłego człowieka wynosi maksymalnie 2 gramy sodu, czyli 5 gramów czystej soli (1 łyżeczka). Nadmiar sodu działa jak pompa, która wysysa wodę z komórek i transportuje ją do przestrzeni międzykomórkowych, przez co tworzą się opuchlizny, a usuwanie nadmiaru wody jest utrudnione.

Zatrzymywanie wody w organizmieZatrzymywanie wody w organizmie fotolia.com

Lekkie śniadania z dodatkiem nasion chia, które zapewniają doskonałe samopoczucie przez cały dzień

Produkty o wysokiej zawartości sodu, których warto unikać, by nie zatrzymywać wody w organizmie:

1. Gotowe sosy oraz mieszanki przypraw

Gotowe mieszanki przypraw oraz sosy to łatwe rozwiązanie, bo pozwalają w prosty sposób przyprawić daną potrawę. Jednak często znajdziemy w takich produktach masę soli, konserwantów oraz zagęstników. Niektóre z nich, często spożywane, mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

2. Kostki rosołowe

To czysta chemia. Ta mała kostka ze zdrowej zupy potrafi zrobić danie składem przypominające fast food. W jej składzie najczęściej znajduje się sól, tłuszcz roślinny utwardzony, glutaminian monosodowy oraz cukier, czyli składniki, które wpływają na gospodarkę lipidową, zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy oraz otyłości. 

3. Fast foody (również te wegetariańskie)

Zdarzyło ci się, że dzień po zjedzeniu fast food'a twoje nogi były opuchnięte, oczy podkrążone, a brzuch wzdęty? To wina ogromnej ilości sodu, ulepszaczy smaku oraz konserwantów. Pozwalając sobie raz na jakiś czas na jedzenie typu fast food, pamiętaj, że z takim jednym posiłkiem zazwyczaj przekraczasz dzienne zapotrzebowanie na sód.

4. Szynki, wędliny oraz kabanosy

Sprawdzenie ich składu to podstawa. Wędliny, w celu zwiększenia ich masy i objętości oraz przedłużenia trwałości, często ostrzykiwane są roztworem wody z solą. Zanim wrzucisz do sklepowego koszyka paczkę wędlin lub kabanosów, sprawdź dokładnie, czy nie zawierają w sobie zbyt dużej ilości soli (im dalej sól znajduje się w składzie, tym lepiej).

5. Wypieki na bazie sody oczyszczonej (nawet te w wersji fit)

Okazuje się, że nawet słodkości w wersji fit mogą być zdradliwe. Klasyczne wypieki oraz te o obniżonej zawartości kalorii, które są przygotowane na bazie sody oczyszczonej, mogą przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie. Przyjmowanie dużej ilości sody oczyszczonej zaburza też równowagę sodu w organizmie.

6. Pieczywo oraz gotowe kanapki

Kupując pieczywo, podobnie jak w przypadku wędlin, uważnie czytaj skład. Im krótsza jest lista składników oraz im dalej wymieniona jest sól, tym lepiej dla ciebie i twojego zdrowia. Jeśli chodzi o gotowe kanapki w plastikowych opakowaniach - ich wystrzegaj się, jak możesz. Zazwyczaj taka kanapka zawiera ilość sodu, która pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek osoby dorosłej - w dodatku ma w sobie całe mnóstwo konserwantów, których lepiej unikać.

Jesteś na diecie i wciąż masz ochotę na słodycze? Oto zdrowe zamienniki, które możesz jeść nawet podczas odchudzania

Więcej o:
Copyright © Agora SA