Sprytnie skomponowana dieta może pomóc wyleczyć wiele chorób. Szczególnie tych kobiecych!

Sophie Manolas, autorka książki "Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem", wypróbowała opisaną metodę na sobie. Zadziałało! Opowiedziała nam, że wcale nie spędzała długich godzin w kuchni, ani nie katowała się niesmacznym jedzeniem!

Sophie Manolas jest ekspertką do spraw odżywiania. Choroba, z którą stoczyła długą walkę – zespół policystycznych jajników – zmobilizowała ją do rozpoczęcia studiów związanych z odżywianiem i dietetyką, ponieważ jedynym skutecznym lekarstwem na jej problemy okazała się zmiana diety. Teraz swoją wiedzą i – przepisami – dzieli się z kobietami na całym świecie. Sophie otworzyła własną praktykę, specjalizując się w zagadnieniach zdrowia hormonalnego kobiet. Osiągnęła wielki sukces dzięki praktycznemu podejściu i przystępnym radom dotyczącym wykorzystywania jedzenia jako lekarstwa. W jej domu obowiązują zasady, na których opiera się idea permakultury – Sophie i jej partner sami uprawiają swój ogród owocowo-warzywny i przygotowują posiłki.

Na tych 7 produktach nie warto oszczędzać, żeby się nie oszukać! Są wartościowe i zdrowe, tylko jeśli pochodzą z dobrych źródeł

Odpowiednia dieta może wspieraćproces leczenia przy tradycyjnych kuracjach medycznychOdpowiednia dieta może wspieraćproces leczenia przy tradycyjnych kuracjach medycznych Fotolia

Długo zmagałaś się z poważną chorobą – zespołem policystycznych jajników. Tradycyjne leczenie nie przynosiło pożądanych skutków; kiedy i jak zaczęła się Twoja droga do wyzdrowienia?

Przełom nastąpił, kiedy radykalnie zmieniłam dietę. Dopiero wtedy zaczęłam zauważać poprawę stanu mojego zdrowia. To było niezwykle motywujące!

Co możesz doradzić kobietom, które zmagają się z podobnymi problemami zdrowotnymi? Od czego powinny zacząć zmianę sposobu odżywiania, aby leczenie przynosiło skutek?

Zespół policystycznych jajników to choroba zbliżona do insulinooporności, więc dieta powinna być podobna do tej, którą stosują chorzy na cukrzycę typu 2. Powinna opierać się na produktach nieprzetworzonych i piciu dużych ilości wody. Należy unikać cukrów prostych, a jeść dużo białka i zdrowych tłuszczy.

5 błędów dotyczących spożywania białka. Przestań je popełniać, a szybciej schudniesz i pięknie wyrzeźbisz mięśnie!

Odpowiedni dobór menu wcale nie musi oznaczać ciężkiej pracy w kuchniOdpowiedni dobór menu wcale nie musi oznaczać ciężkiej pracy w kuchni Fotolia

Z czego było Ci najtrudniej zrezygnować przy zmianie diety? Czy tęsknisz za jakimiś produktami?

Szczerze mówiąc, nie tęsknię za niczym szczególnym. Kiedy twój organizm jest uzależniony od cukru i węglowodanów prostych, na początku jest ciężko, ale zmiana przyzwyczajeń następuje dość szybko i już po krótkim czasie twoje ciało zaczyna dawać Ci sygnały, czego naprawdę potrzebuje. Na przykład teraz moje najczęstsze zachcianki to łosoś sashimi i awokado, czasami mam też ochotę na brokuły, surową kapustę i świeżą czerwoną paprykę.

Przez długi czas byłaś wegetarianką – kiedy i dlaczego wróciłaś do jedzenia mięsa?

Byłam wegetarianką od jedenastego do dziewiętnastego roku życia. Zaczęłam znowu jeść mięso, kiedy dowiedziałam się o mojej chorobie. Okazało się, że powinnam do swojej diety wprowadzić więcej białka, co w moim przypadku oznaczało powrót do jajek i właśnie mięsa. Jednak zdecydowanie moja dieta niezmiennie bazuje na roślinach.

Książka ukazała się nakładem Grypy Wydawniczej Foksal.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.