Drogi i nieekologiczny? Obalamy 3 mity dotyczące ekspresów kapsułkowych!

Zastanawiasz się nad kupnem ekspresu kapsułkowego, lecz zniechęcają cię negatywne opinie pojawiające się w sieci? Nie wiesz, którym z nich wierzyć, a na które nie zwracać uwagi? Zobacz trzy najbardziej popularne mity dotyczące ekspresów kapsułkowych i sprawdź czy warto go kupować!

MIT - kawa z ekspresu kapsułkowego jest droga

Wiele osób, które chcą kupić ekspres kapsułkowy ma obawy dotyczące ceny eksploatacji tego urządzenia. I choć kawa przygotowana przy użyciu tego sprzętu w porównaniu z innymi jest rzeczywiście nieco droższa, to jednak sam ekspres kapsułkowy oraz jego użytkowanie jest stosunkowo tanie. Za model NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo zapłacimy jedynie 219 złotych, kiedy na klasyczny ekspres ciśnieniowy musielibyśmy wydać około 1500 zł (prawie siedem razy więcej!). Poza tym używając modelu na kapsułki, który znajduje się w klasie energetycznej A, nie marnujemy prądu na mielenie kawy czy gotowanie wody, a większość ekspresów kapsułkowych posiada także opcje oszczędzania energii, która powoduje, że po 5 minutach bezczynności wyłączają się one automatycznie. Dzięki modelowi na kapsułki możemy więc nie tylko zaoszczędzić drogocenny czas, ale również zużycie energii w naszym domu.

KolażKolaż Materiały partnerów

MIT - ekspres kapsułkowy jest nieekologiczny

Ekspresom kapsułkowym często zarzuca się to, że są nieekologiczne. Zdaniem wielu  przyczyniają się do produkcji dodatkowych odpadów (w postaci aluminiowych kapsułek), które nie nadają się do segregacji. Czy aby jednak na pewno? 

Po pierwsze - coraz więcej firm wytwarza kapsułki w pełni biodegradowalne, wykonane z naturalnych materiałów. Opakowania tego rodzaju szybko ulegają rozkładowi, nie mając zatem negatywnego wpływu na nasze środowisko. Ponadto coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się produkcją kawy wprowadza różne programy recyklingu, dzięki którym możliwe jest odzyskiwanie zużytych kapsułek i przetwarzanie ich na nowe. W Polsce możemy już także oddać zużyte pojemniczki do jednego z wielu punktów odbioru (w Warszawie jest ich już 6) lub zamówić "kuriera recyklingu", który odbierze od nas puste opakowania. Zużyte kapsułki mogą wykorzystać także fani DIY, tworząc z nich chociażby mini doniczki, lampki czy stylowe świeczniki. 

Źródło: www.primocappuccino.plŹródło: www.primocappuccino.pl autor: brak informacji

Źródło: www.luzderoca.blogspot.comŹródło: www.luzderoca.blogspot.com autor: brak informacji

Źródło: www.blog.cosasmolonas.com Źródło: www.blog.cosasmolonas.com  autor: brak informacji

MIT - kawa z ekspresu kapsułkowego jest złej jakości

Ekspres kapsułkowy to znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę oraz idealnie zrównoważony smak. Hermetycznie zamknięte opakowania chronią świeżo zmieloną kawę przed utlenianiem, dzięki czemu nie traci ona swojego aromatu. Jednakże często spotkać się można z opinią, że w kapsułkach znajduje się wiele sztucznych składników oraz odpadki, które nie nadają się do spożycia. Nic bardziej mylnego!

Do pojemniczka trafia tylko i wyłącznie świeżo zmielona kawa. Jest to zazwyczaj około 7 gramów na jedną kapsułkę, przygotowanych z mniej więcej 60 ziarenek. Rodzaj kawy, znajdującej się w opakowaniu, zależy od kraju pochodzenia, czyli zazwyczaj Brazylii lub państw Ameryki Środkowej. Szeroki asortyment produktów pozwala na wybranie idealnego smaku, dopasowanego do naszych indywidualnych preferencji. Latte macchiato, mocha z czekoladą czy klasyczne espresso - każdą z tych kaw przygotujesz za pomocą tylko jednego przycisku!

Więcej o:
Copyright © Agora SA