Afta - mała rzecz, a boli

Afta to mała ranka na błonie śluzowej jamy ustnej. Jest czerwona, pokryta żółtym nalotem. Piecze i boli, zwłaszcza przy jedzeniu kwaśnych i pikantnych potraw.

Afta – gdzie występuje?

Afta na języku, afta na dziąśle, afta na podniebieniu czy afta na wardze – każda ta przypadłość potrafi uprzykrzyć życie. Bez leczenia mogą się utrzymywać 3 tygodnie. Jeśli pojawiają się często, potrzebna jest konsultacja u stomatologa.

Afta – przyczyny

Najczęstsze przyczyny afty to uszkodzenia mechaniczne, np. podczas szorowania zębów, gryzienia twardych pokarmów, nacisku protezy czy samougryzienia. Może to być skutek zaniedbań higienicznych, także niedoborów witaminy B12, żelaza, cynku czy kwasu foliowego. Rzadziej to wynik stresu czy celiakii.

Czym leczyć afty?

Gdy dokucza afta, domowe sposoby są skuteczne. Należy stosować płukanki z szałwii, rumianku, kory dębu, mięty, arniki czy tataraku. Pomagają okłady z herbaty, płukanie wodą z solą czy z sodą, jedzenie jogurtu. Warto też stosować apteczne preparaty do pędzlowania jamy ustnej. Stosuje się też leki zawierające kwas hialuronowy, przyspieszający regenerację błony śluzowej.
W przypadku  dotkliwych i nawracających aft leczenie domowe może nie wystarczyć. Lekarz zleci leki przeciwzapalne lub antybiotyki czy sterydy.

Zobacz więcej: Angina ropna. Objawy oraz leczenie choroby

Trening na boczki i oponkę. Dzięki niemu spalisz tłuszcz i wzmocnisz brzuch!

Więcej o:
Copyright © Agora SA