Olej rycynowy jako dar natury dla człowieka

Natura oferuje nam szereg substancji, które mają liczne właściwości korzystne dla naszego zdrowia i urody. Takim preparatem jest między innymi olej rycynowy. Jakie ma zastosowanie i właściwości?Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy otrzymuje się z ziaren rącznika pospolitego, który jest bogaty w substancję oleistą, wykazującą silne działanie terapeutyczne. Od wieków olej rycynowy znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, głównie jako doustny środek przeczyszczający, ale nie jest to jedyny sposób jego wykorzystania. Poza tym takie działanie oleju rycynowego niekoniecznie jest dobre dla człowieka, ponieważ jego zażywanie może prowadzić do zakłócenia procesów trawiennych i szkodzi naturalnej, korzystnej florze jelitowej.

Olej rycynowy - jak stosować?

Olej rycynowy można stosować obecnie zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Traktowany jest on jako naturalny środek leczniczy, skuteczny w działaniu, choć bezpieczny dla naszego organizmu.
Olej rycynowy - zastosowanie na skórę i włosy
Zewnętrzne użycie oleju rycynowego na skórę i włosy powoduje, że dostarcza on niezbędne wartości odżywcze. Szybko się wchłania i nawilża zarówno tkanki skóry, jak i włosy. Szczególnie polecany jest on do stosowania na wysuszone końcówki włosów. Zapobiega rozdwajaniu i nadmiernemu puszeniu.
W przemyśle kosmetycznym działanie oleju rycynowego od dawna jest wysoko cenione, dlatego znajdziemy go w licznych kremach do twarzy. W takiej postaci zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, problemom powstawania worów pod oczami i sinieniu skóry. Ma także silne właściwości nawilżające, dlatego używany jest do produkcji balsamów do ciała i ust.

Właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe oleju rycynowego

W składzie oleju rycynowego znajduje się kwas rycynolowy, który ma właściwości antybakteryjne, dlatego sam olej nakładany na rany może być traktowany jako naturalny środek dezynfekujący. Leczy grzybicę, zakażenia skóry, łagodzi skaleczenia i zadrapania. Może zmniejszać tkliwość skóry po urazach.
Przeciwbólowe właściwości oleju rycynowego powodują, że można z niego korzystać do uśmierzania bólu, m.in. smarując bolące stawy przy zmianach reumatycznych, zapaleniu stawów i tym podobnych. Olej rycynowy szybko przenika barierę skórną i zwiększa aktywność regeneracyjną stawów. Poprawia krążenie i zmniejsza ból.

Olej rycynowy na przeczyszczenie

Od wieków olej rycynowy stosowano w roli środka przeczyszczającego, ułatwiającego wypróżnianie przy nawracających zaparciach. Dzięki niemu organizm pozbywa się toksyn. Nie trzeba jednak pić oleju rycynowego, ale wystarczy posmarować nim brzuch i naoliwioną powierzchnię ciała przykryć ręcznikiem. Wyższa temperatura ułatwi wniknięcie substancji aktywnych do narządów wewnętrznych w jamie brzucha, a zabieg ten będzie sprzyjał aktywnej pracy całego układu pokarmowego.

Olej rycynowy - ile kosztuje?

Niska cena oleju rycynowego - około 6 zł za 100 ml powoduje, że można we własnym zakresie przetestować jego działanie na sobie i przekonać się, co ta naturalna substancja ma nam do zaoferowania.

Prażona soja. Sprawdzi się lepiej na imprezie niż tłuste chipsy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.