Rozstępy - jak sobie z nimi poradzić?

Równolegle ułożone pręgi, które pojawiają się na skórze, mogą stanowić powód do niepokoju. Zmagają się z nimi zarówno panie, jak i panowie, a choć zwykle postrzegamy je jako problem typowo estetyczny, nieleczone mogą zagrozić zdrowiu. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Co to są rozstępy?

Rozstępami nazywamy podłużne pasma, które najczęściej możemy zaobserwować na skórze brzucha, choć mogą się one pojawiać także na udach, pośladkach, a nawet na piersiach. Problem ten jest utożsamiany przede wszystkim z kobietami w ciąży, zmagają się z nim jednak również dziewczęta i chłopcy w okresie dojrzewania, a także wiele osób dorosłych obojga płci zwłaszcza, jeśli ich problemem jest także nadwaga albo otyłość.

Od czego robią się rozstępy?

Zwykle przyjmujemy, że rozstępy są zmianami skórnymi, do jakich dochodzi w konsekwencji ciąży oraz gwałtownego przyrostu masy ciała, okazuje się jednak, że problem ten może mieć znacznie więcej przyczyn. Pojawianiu się rozstępów sprzyja zatem również szybki wzrost w okresie dojrzewania, laktacja, zaburzenia hormonalne zwłaszcza, jeśli wiążą się z nadmierną produkcją kortykosterydów oraz przyjmowanie anabolicznych preparatów sterydowych. Coraz częściej możemy też usłyszeć o tym, że za rozstępy w dużym stopniu odpowiada genetyka.

Czym są czerwone i białe rozstępy?

Zarówno twórcy preparatów pozwalających na walkę z rozstępami, jak i osoby wykonujące zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, często mówią o czerwonych i białych rozstępach. Warto zatem pamiętać, że z czerwonymi rozstępami mamy do czynienia w początkowym etapie tworzenia się zmian skórnych, a więc w tak zwanej fazie zapalnej. Najczęściej mają one wówczas długość kilku centymetrów, a ich linie są prostopadłe do kierunku, w jakim napina się skóra. Ich szerokość nie jest duża, uwagę zwraca jednak ich dość duża liczba. Pierwsza faza nie zawsze trwa tak samo długo, zwykle jednak utrzymuje się przez około sześć miesięcy.
Rozstępy białe są charakterystyczne dla tak zwanej fazy zanikowej, a więc tej, w której następuje utrata charakterystycznego purpurowego koloru. Rozstępy są wówczas płaskie, a niekiedy nawet lekko wklęsłe, a ich powierzchnia staje się pomarszczona.

Jak się pozbyć rozstępów?

1. Kosmetyki
Najpopularniejszymi kosmetykami na rozstępy są kremy. Nie należą one do produktów drogich, gdy zaś są dobrze dobierane, potrafią odznaczać się sporą skutecznością. Podczas ich zakupu zaleca się zwracać uwagę nie tyle na ich cenę, ile na skład, tu zaś na uwagę zasługuje przede wszystkim: nawilżające skórę masło kakaowe, lanolina, która ją uelastycznia, kolagen o działaniu silnie nawilżającym, elastyna, rozjaśniający skórę wyciąg z aloesu oraz witaminy A i E pozwalające na szybką regenerację zmian skórnych.
2. Zabiegi dermatologii estetycznej
Jeśli terapia z wykorzystaniem kosmetyków na rozstępy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możemy poszukać wsparcia w gabinecie medycyny estetycznej. Lista zabiegów, którym mamy szansę się poddać jest dziś na tyle duża, że każda kobieta ma szansę znaleźć te, które najlepiej sprawdzą się w jej przypadku.
• Laser frakcyjny
Laser na rozstępy na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach jest często uważany za jeden z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się z rozstępami. Najczęściej wymagane jest powtórzenie zabiegu od trzech do nawet pięciu razy, a kolejne sesje odbywają się w miesięcznych odstępach. Zadaniem lasera jest uszkadzanie i niszczenie tych włókien kolagenowych, które zdążyły się już zdegenerować. Jednocześnie fibroblasty mają dzięki niemu wyprodukować włókna o prawidłowej strukturze i działaniu.
• Peeling chemiczny
Peeling chemiczny pozwala na złuszczenie się naskórka w okolicy objętej rozstępami, dzięki czemu może dojść do utworzenia nowego, prawidłowego nabłonka. Górne warstwy skóry są drażnione chemicznie, dzięki czemu ta jest bardziej zaangażowana w wytwarzanie nowych włókien kolagenowych.
• Kwas hialuronowy
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są wprowadzona bezpośrednio w miejsce dotknięte zmianą skórną. Jeśli zabieg jest powtarzany regularnie, pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

Trening 3x3x30. Ćwiczenia na smukłe nogi

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.