Polędwiczki wieprzowe w wersji dietetycznej

Dieta osób aktywnych, chcących budować piękną masę mięśniową, powinna składać się z produktów niskokalorycznych, a przy tym wysokobiałkowych. Te warunki spełniają polędwiczki wieprzowe, uważane za jedno z najszlachetniejszych rodzajów mięs. Jak je przyrządzić, aby smakowały wyśmienicie, a przy tym nie były zbyt tuczące?

Polędwiczka jako białe mięso

Polędwica wieprzowa, znana powszechnie jako polędwiczki wieprzowe, to mięso białe, które ma niską zawartość kalorii i tłuszczu, a przy tym dużo białka. Nic więc dziwnego w tym, że będzie to doskonały składnik diety każdego sportowca, jak i osób odchudzających się. Polędwiczki wieprzowe są najlepszym przykładem tego, że nie trzeba ze swojego dietetycznego jadłospisu całkowicie eliminować mięsa wieprzowego. Poza tym, takie mięso dobrze przyrządzone, smakuje wprost wyśmienicie.
Na 100 gram polędwicy przypada około 110 kalorii. Nie znajdziemy w niej ani cholesterolu, ani węglowodanów, a tłuszczu jest bardzo mało. Na 100 gram mięsa przypada 21 gram białka oraz tylko około 3 gramy tłuszczu.

Jak przyrządzić polędwiczki wieprzowe?

Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym lub śmietanowym, a może klasycznym? Pieczone, smażone lub grillowane? Pomysłów na to, jak zrobić polędwiczki wieprzowe jest co nie miara. My przedstawimy przepisy na polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym lub w sosie grzybowym, polędwiczki wieprzowe duszone w przyprawach chińskich oraz polędwiczki wieprzowe nadziewane ananasem.

Polędwiczki z pieczarkami

Polędwiczki wieprzowe z pieczarkami lub opcjonalnie polędwiczki wieprzowe z grzybami czy z kurkami to danie łatwe w przygotowaniu i bardzo smakowite. W pierwszej kolejności nacieramy polędwiczki solą i pieprzem, dla wydobycia ich aromatu. Odstawiamy mięso na godzinę i namaczamy w tym czasie grzyby. Gotujemy je w samej wodzie, w której się namaczały, a potem kroimy je w plastry. Polędwiczki podsmażamy na patelni (najlepiej bez tłuszczu) wraz z grzybami. Można dodać do tego oliwę z oliwek. Pieczemy je krótko, a do powstającego sosu wlewamy kieliszek czerwonego wina i wodę z grzybów. Polędwiczki wieprzowe duszone z grzybami podajemy z dowolnym dodatkiem.

Polędwiczki w wersji orientalnej

Polędwiczki wieprzowe w wersji orientalnej przyprawiamy majerankiem, tymiankiem, rozmarynem i cząbrem. Do marynaty dodajemy łyżeczkę soku z cytryny oraz 3 łyżeczki sosu sojowego, który stanowi akcent orientalny. Mięso marynujemy w takiej mieszance przez 15 minut, a następnie smażymy je krótko z obu stron na oliwie z oliwek. Sos do takiej polędwicy można przyrządzić z papryki, marchwi, pora, sosu sojowego i połówki cytryny. Do smaku dodajemy starty korzeń imbiru, sól i pieprz. Danie najlepiej podawać z ryżem - będzie smaczne i zdrowe.

Polędwiczki z ananasem

Wersja polędwiczek wieprzowych z ananasem przeznaczona jest dla osób, które lubią połączenie mięsa ze słodkim smakiem owoców. Polędwiczki posolone i popieprzone nadziewamy kawałkami ananasa i pieczemy w naczyniu żaroodpornym. Można też przygotować lekką grillowaną polędwiczkę wieprzową z grilla, na której położymy plasterki ananasa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.