Gluten. Wyeliminować go z diety, czy nie? [MAURICZTIP]

Gluten to ciągle kwestia sporna. W natłoku wiadomości trafiających do nas z każdej strony, często sami gubimy się w tym, czy zrezygnować z glutenu mimo braku celiakii lub nietolerancji. Sprawdź, jakie zdanie na ten temat ma najbardziej rozpoznawalna twarz dietetyki sportowej w Polsce, Jakub Mauricz.

Czym jest Gluten?

Temat bardzo popularny i na czasie. Na temat glutenu toczy się wiele debat - posiada tyle samo przeciwników, którzy uważają go za zło wcielone, jak również osób popierających jego spożywanie i nie widzących sensu jego eliminacji. Jaka jest więc w tym wszystkim prawda?

Gluten, jest to białko występujące praktycznie we wszystkich zbożach – w pszenicy (gliadyna), w życie (sekalina) oraz w jęczmieniu (hordeina), ponadto obecny jest on również w ryżu, kukurydzy, sorgo, prosie i owsie. Nie występuje on praktycznie w ogóle w tzw. pseudozbożach - amarantusie, komosie ryżowej czy gryce.

Gluten sprawia, że ciasto jest elastyczne i giętkie – dzięki niemu chleb wyrasta. Jaki jest jednak jego wpływ na nasze zdrowie? Gluten szkodzi, nie ma dla nas żadnej wartości odżywczej, ponieważ nie potrafimy korzystać z aminokwasów budujących to białko. Bardzo często nie potrafimy powiązać naszych problemów zdrowotnych ze spożywaniem glutenu, ponieważ objawy te są bardzo niespecyficzne. 

Gluteomorfiny (zwane inaczej egzomorfinami czy prodynorfinami) to związki opioidowe powstające po spożyciu glutenu oddziałujące na nasze receptory opioidowe powodując poprawę samopoczucia po spożyciu pszenicy, jak również problemy z odstawieniem i rezygnacją z pachnącej bułeczki.

Co powoduje gluten?

Upośledza wchłanianie uszkadzając kosmki jelitowe i prowadząc do dużych niedoborów składników odżywczych, co w konsekwencji doprowadzi do wielu innych chorób, np. osteoporozy spowodowanej brakiem wapnia. Ponadto rozregulowanie hormonów doprowadza do depresji, otyłości, problemów ze snem i płodnością.

Setki artykułów łącza gluten z występowaniem chorób neurologicznych i psychiatrycznych, w związku z zawartości glutaminianu w glutenie, który nadmiernie stymuluje również receptor NMDA.

Ponadto spożywanie glutenu związane jest z tzw. „brain fogiem” – jeśli często zapominasz co chciałeś powiedzieć lub zrobić. Czujesz, że nie pracujesz na 100% swoich możliwości i ciężko jest Ci poruszyć wszystkie swoje mózgowe – spróbuj zrezygnować z glutenu i zaobserwuj poprawę swoich dolegliwości.

Jeśli wiecznie czujesz się zmęczony, doskwierają Ci różne dolegliwości bólowe, objawy neurologiczne – odstaw gluten na kilka tygodni i przeprowadź uważną prowokację obserwując reakcję organizmu i sam przekonaj się czy gluten szkodzi czy nie.

Zobacz: Dieta bezglutenowa. Co możemy na niej jeść? Porady ekspertów

Kuloodporna kawa według Pauli Tumali. Wspomaga odchudzanie i przyspiesza metabolizm

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.