Dieta treningowa

Niezależnie od tego, czy chcemy masy nabrać, czy też zrzucić niepotrzebne kilogramy, niezbędna nam będzie odpowiednio zbilansowana i przygotowana dieta treningowa. Tylko ona będzie w stanie zagwarantować, że nasz organizm dostanie odpowiednią - nie za dużą, nie za małą - ilość substancji odżywczych i energii. Oczywiście jest to bardzo płynne pojęcie, zależne od bardzo wielu cech osobniczych oraz typu treningu, ciężko więc generalizować. Poniżej spróbujemy jednak wskazać pewne podstawy, które sprawdzają się niemal w każdym wypadku.

Mało ćwiczenia, mało jedzenia

Kilokalorie, czasem zwane też po prostu kaloriami albo oznaczane jako "kcal", to miara energii, jaką nasz organizm otrzyma po spożyciu danego produktu żywnościowego. Ilość kalorii, jakich potrzebuje nasz organizm zależna jest od tego, jak wiele energii zużywa on na swoje funkcjonowanie. Osoby wyższe zużyją jej więcej niż niższe, tak jak aktywne więcej niż te prowadzące siedzący tryb życia.

Jeśli więc szukasz diety treningowej, chociaż Twój trening sprowadza się do pół godziny lekkich ćwiczeń raz w tygodniu, nie decyduj się na dietę przeznaczoną dla podnoszących ciężary albo na dietę kolarza. Diety dla zaawansowanych i bardzo aktywnych fizycznie muszą brać pod uwagę ich zwiększone zapotrzebowanie energetyczne; w Twoim wypadku skończyłyby się tylko błyskawiczną nadwagą.

Im więcej ćwiczysz, tym więcej potrzebujesz kalorii - to oczywiste. Pamiętaj jednak, że wysiłek wysiłkowi nierówny. Wspomniane wyżej dwie diety - dla ciężarowców i kolarzy - różnią się radykalnie. Kolarze potrzebują dużo węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, by móc sprawnie pokonywać wymagające trasy. Dla podnoszących ciężary natomiast węglowodany są ważne w trakcie wysiłku - ale równie duże znaczenie ma białko pozwalające budować mięśnie.

Redukcja, masa...

Jeśli Twoim celem nie jest tylko utrzymanie wagi, ale jej zmiana - w górę lub dół - stojące przed Tobą zadanie jest dużo trudniejsze. W idealnej sytuacji, przy doskonale zbilansowanym posiłku, wystarczyłoby proporcjonalne odjęcie lub dodanie około 20% już przyjmowanych kalorii - jest to powszechnie uznawana "zakładka" dietetyczna dla osób chcących zmienić wagę. W praktyce jednak nasze posiłki rzadko bywają idealnie zbilansowane.

Opracowując własną dietę treningową i rezygnując z produktów pamiętaj, by nie pozbawić się absolutnego minimum niezbędnych w danym typie ćwiczeń składników. Przykładowo, w diecie kolarza węglowodany muszą stanowić minimum 55% diety.

Zwiększając z kolei ilość kalorii miej na uwadze, że prawdopodobnie chcesz, aby rozwojowi uległy mięśnie - nie tkanka tłuszczowa. Dlatego dobrym wyborem będzie włączenie większej ilości białka do jadłospisu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.