Dieta fitness

Bycie "fit" jest w modzie już od kilku lat. Coraz więcej osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na uczęszczanie na zajęcia na siłowniach lub ćwiczy we własnych domach, korzystając z nagrań treningów prowadzonych przez profesjonalnych trenerów lub nawet profesjonalnych... amatorów. Fitness to jednak nie tylko modne słowo, ale też i pełnowartościowe treningi fizyczne. A jak wiadomo, każda aktywność fizyczna powinna iść w parze z odpowiednią dietą - dzięki temu efekty będą optymalne, a przy tym ograniczymy możliwość urazów spowodowanych brakiem mikroelementów.

Regularne ćwiczenia fitness - czy to zumba, aerobik, taniec, czy też inne ćwiczenia aerobowe, pozwolą osiągnąć doskonałą sylwetkę, poprawić naszą kondycję fizyczną i samopoczucie.

Racjonalne odżywianie

Podstawowa zasada diety fitness to: odżywiaj się racjonalnie. Właściwie tym jednym zdaniem z powodzeniem można opisać całą filozofię żywienia przy uprawianiu dowolnego sportu. Ćwicząc zużywasz wiele energii - dlatego zadbaj o to, by dostarczyć analogiczną jej ilość w postaci pożywienia. Przygotowywane posiłki powinny być dobrej jakości - unikaj dań gotowych oraz żywności wysoko przetworzonej. Dieta fitness jest dietą stałą; właściwie lepiej chyba mówić o nawykach żywieniowych niż diecie, która kojarzy się z czymś tymczasowym.

Rozbij swoje posiłki na pięć lub sześć dziennie, z czego trzy powinny być główne. Staraj się spożywać je w regularnych porach. Jeśli nie jest to możliwe, chociaż te główne zjadaj w mniej więcej tym samym czasie. Przerwy między nimi nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny.

Co jest zabronione w diecie fitness?

Dieta fitness powstała na bazie diety kulturysty i w dużym stopniu jest do niej podobna. Powinna być niskotłuszczowa, z większą ilością węglowodanów i białka. Całkowicie wykluczone jest natomiast spożywanie jasnego pieczywa, cukru, tłuszczów trans, masła, śmietany i zbyt dużej ilości cukrów prostych (np. w owocach, sokach owocowych). Warto jednak zaznaczyć, że wiele osób praktykujących tę dietę okazjonalnie celowo ją łamie. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie metabolizmu, a w dłuższej perspektywie czasowej (dieta w końcu jest stała) nie ma to negatywnych konsekwencji - oczywiście pod warunkiem, że chwila słabości nie powtórzy się zbyt szybko.

Więcej o: