Na czym polega dieta rybna?

W czerwcu 2008 r. ruszyła kampania informacyjno-reklamowa przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której motywem przewodnim i głównym hasłem było: "ryba wpływa na wszystko". Urzędnicy starali się nas przekonać do jedzenia większej ilości ryb, które są przez nas - Polaków - wciąż niedoceniane. A szkoda! Ryby zawierają wiele składników odżywczych i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiedzą o tym mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego oraz uchodzący za długowiecznych Japończycy (mający swoją dietę japońską, również opartą na rybach). Co więcej, dieta rybna pozwala - przy zachowaniu zdrowia - stracić zbędne kilogramy.

Jakie są efekty diety rybnej?

Jeśli wierzyć autorom, dieta rybna pozwala osiągnąć podobne efekty jak chociażby dieta błyskawiczna, czyli utratę około czterech kilogramów. Różnica jest jednak taka, że o ile w przypadku diety błyskawicznej osiągamy to drogą wyrzeczeń w zaledwie kilka dni - co grozi efektem jo-jo, bo pozbywamy się wody, a nie tłuszczu - w przypadku diety rybnej zajmie nam to około dwóch tygodni (jest to sugerowany czas trwania diety). Przy założeniu, że zrezygnujemy z niepotrzebnego, śmieciowego jedzenia, uchronimy się wtedy przed powrotem zrzuconych kilogramów.

Co jeść na diecie rybnej, czyli przepisy

Podejmując dietę rybną decydujemy się na wprowadzenie do naszego jadłospisu dwóch dań rybnych dziennie. Warto pamiętać, by były to ryby o chudym mięsie. Przykładowe ryby morskie pasujące do diety to:
- dorsz,
- sola,
- morszczuk,
- mintaj,
- tilapia,
- flądra.
Z ryb słodkowodnych warto zainteresować się szczupakiem, sandaczem, pstrągiem strumieniowym czy okoniem.

Przygotowywane posiłki nie powinny być smażone na oleju. Zamiast tego przygotujmy ryby pieczone, gotowane (w tym też i na parze) albo duszone. Dieta rybna nie jest przesadnie rygorystyczna; przestrzegając jej należy, poza dwoma posiłkami rybnymi, konsumować również trzy inne, lekkostrawne posiłki dziennie (razem pięć), a między posiłkami pić dużo wody, zielonej herbaty i soków owocowych. Musimy również odstawić słodycze i cukier oraz ograniczyć sól i produkty odzwierzęce inne niż ryby.

Jednym z klasycznych dań diety rybnej jest pstrąg pieczony w ziołach. Rybę nacieramy małą ilością soli z tymiankiem i innymi ulubionymi ziołami, a po skropieniu oliwą i sokiem z cytryny owijamy w folię aluminiową i pieczemy pół godziny w 220°C.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.