Kwiat lotosu. Poznaj jego orientalną symbolikę

Kwiat lotosu to popularny motyw tatuaży i produktów z india shopów. To także pozycja do medytacji, której wykonanie wymaga znacznej elastyczności ciała. Co oznacza kwiat lotosu? Jak go prawidłowo wykonać?

Lotos to rodzaj roślin przypominających lilie wodne. Z wyglądu są podobne do grzybieni, z tą jednak różnicą, że nad powierzchnią wody zobaczymy nie tylko kwiaty, lecz także liście. Kwiaty mają przyjemny zapach i rosną pojedynczo na długich szypułkach. Kwiat lotosu może mieć różne kolory, a występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Kwiat lotosu – znaczenie

Co oznacza kwiat lotosu? Symbolika tej rośliny jest silnie związana z buddyzmem. Kwiat ów symbolizować miał czystość umysłową, duchową i cielesną. Nie bez znaczenia jest liczba płatków kwiatu lotosu. Lotosy z ośmioma płatkami przestawiać miały Ośmiostopniową Ścieżkę, podstawę buddyzmu.

Różne kolory kwiatu lotosu symbolizują różne rzeczy. Różowy kwiat to sam Budda, jego życie i historia buddyzmu. Możemy zobaczyć go na większości przedstawień artystycznych związanych z tą religią. Niebieski to walka i zwycięstwo ducha nad materią, symbolizuje mądrość i szeroko pojętą siłę umysłu. Czerwony lotos związany jest z pasją, miłością i namiętnością. Biały lotos reprezentuje czystość, doskonałość i oświecenie mentalne. To także wygrana z własną naturą, symbol celu naszej życiowej, duchowej podróży.

Kwiat lotosu –joga

Kwiat lotosu to jedna z najpopularniejszych pozycji jogi. Pozycja lotosu, czyli inaczej padmasana, wymaga elastycznych, otwartych bioder. Być może nie będziesz w stanie wykonać jej od razu i dojście do kwiatu lotosu wymagać będzie przejścia serii ćwiczeń otwierających biodra. Podczas prób wykonywania kwiatu lotosu, koncentruj się na bezpieczeństwie, żeby uniknąć kontuzji. Pozycja lotosu nie jest wskazana dla osób z jakimikolwiek schorzeniami bioder. Najlepiej ćwiczyć pod okiem profesjonalnego nauczyciela jogi, a przed rozpoczęciem praktyki skonsultować się z lekarzem.

Kwiat lotosu – pozycja

W pozycji lotosu pracują stawy biodrowy, kolanowy i skokowy. Wszystkie one mają swój zakres ruchomości, który trzeba szanować – nie szarp swoich kończyn i nie rób niczego na siłę! W stawie biodrowym zależy nam na maksymalnej rotacji zewnętrznej. W stawie kolanowym ma być tylko zgięcie, staramy się nie skręcać kolan. Kostka, a w zasadzie cała stopa przechodzi do supinacji, co oznacza, że podeszwa stopy zwrócona jest do sufitu. Guzy kulszowe i kolana w padmasanie powinny być na podłożu. Jeżeli wiszą w powietrzu, warto zastosować jakieś podparcie, np. piankę lub klocek do jogi.

Kwiat lotosu – krok po kroku

Usiądź na macie. Zegnij kolano, stopa zwrócona do przodu. Następnie zrotuj udo do zewnątrz, starając się położyć kolano na macie. Chwyć łydkę i spróbuj delikatnie odkręcić ją na zewnątrz, zanim umieścisz stopę na drugiej nodze. To pozwoli zsynchronizować rotację między kością udową i piszczelową. Potem chwyć stopę od spodu, odwracając ją ku górze. Wsuń stopę na udo. Istotne jest, by stopa nie była umieszczona poza linią uda. Stopa powinna znajdować się blisko pachwiny na osi kości udowej. W ten sam sposób załóż drugą stopę na drugą stronę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.