Mięsień płaszczkowaty. Co robić, gdy boli?

Mięsień płaszczkowaty to silnie eksploatowana przez sportowców partia ciała, dlatego łatwo ją uszkodzić. Gdy już się tak stanie, możesz poczuć uciążliwy ból. Co wtedy? Jakie wykonywać ćwiczenia na mięsień płaszczkowaty?

Mięsień płaszczkowaty to część mięśnia trójgłowego łydki. Łączy się z mięśniem brzuchatym, który jest wydatniejszy. Mięsień płaszczkowaty pracuje więcej, kiedy uginamy kolana, a mięsień brzuchaty wtedy, kiedy je prostujemy. Nadrzędne zadanie mięśnia trójgłowego łydki to zgięcie podeszwowe stopy, do którego dochodzi, gdy wspinamy się na palce. Ruch ten wykonujemy więc w niemal każdym sporcie, który wymaga poruszania się na nogach. Nic dziwnego, że mięsień płaszczkowaty tak często ulega kontuzjom.

Mięsień płaszczkowaty: ból

Ból mięśnia płaszczkowatego rozpoznasz, jeśli umiejscowiony jest centralnie z tyłu łydki, poniżej jej połowy. By mieć pewność, jakie jest źródło bólu i określić jego przyczyny, skonsultuj się z lekarzem, który zleci badanie USG. 

Mięsień płaszczkowaty: rehabilitacja

Rehabilitacja mięśnia płaszczkowatego polega na ogół na przerwaniu treningów, jeśli uprawiana przez nas dyscyplina obciąża kontuzjowaną partię. Przerwa trwa zazwyczaj kilka tygodni. Rehabilitacja to masaże, rolowanie, ćwiczenia na rozciąganie i smarowanie łydki żelami przeciwzapalnymi. Szczegóły rehabilitacji należy konsultować z lekarzem i fizjoterapeutą.

Mięsień płaszczkowaty: masaż

Bolący mięsień możesz spróbować delikatnie rozmasować. To pozwoli rozluźnić mięsień i doraźnie zredukować objawy bólowe. Jednak masaż, który może wykazać długofalowe działanie terapeutyczne, to domena profesjonalnych rehabilitantów. Bezpieczniej jest wybrać się do gabinetu, niż działać na własną rękę.

Mięsień płaszczkowaty: rozciąganie

Wykonując standardowe ćwiczenia na rozciąganie łydek, rozciągamy głównie mięsień brzuchaty. W rezultacie napięcie mięśni, które powstaje po intensywnym wysiłku fizycznym nie jest redukowane. Jak więc wykonywać ćwiczenia, by rozciągnąć mięsień płaszczkowaty?

Mięsień płaszczkowaty: ćwiczenia

Stojąc, zrób wykrok w przód, na tyle bliski, by móc bez problemów zachować kontakt całych stóp z podłogą. Ręce oprzyj o ścianę, drążek lub inny stabilny obiekt. Zginając kolana przenieś ciężar ciała do przodu. Przy rozciąganiu mięśnia brzuchatego łydki noga, która pozostaje z tyłu, powinna być prosta w kolanie. Jeżeli jednak chcesz rozciągać mięsień płaszczkowaty, pozostaw ją lekko ugiętą. Szybko przekonasz się, że w trakcie ćwiczenia odczuwasz inny rodzaj rozciągania niż zwykle. To właśnie mięsień płaszczkowaty.

Rozciągaj się przez 30 sekund, później spróbuj pogłębić pozycję. Po półtorej – dwóch minutach zmień nogę.

Wariant z ugiętą nogą sprawdzi się także przy innych popularnych ćwiczeniach na rozciąganie łydek.

By uniknąć kontuzji, warto rozciągać się regularnie. W trakcie kontuzji lepiej stosować rozciąganie statyczne, a nie dynamiczne i robić to delikatnie, uważnie. Nie rozciągaj się, jeśli podejrzewasz jakiekolwiek naderwanie mięśni czy ścięgien.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.