Nożyce nogami. Sposób na wzmocnienie mięśni brzucha

Nożyce nogami to ćwiczenie na mięśnie brzucha - strategiczną partię ciała, o której myślimy szczególnie intensywnie w trakcie przygotowań do sezonu letniego. Czy ćwiczenia wystarczą, by uzyskać płaski brzuch? Jak prawidłowo wykonać nożyce nogami?

Na stronach internetowych i forach dotyczących tematyki odchudzania i fitness pojawiają się opinie, że „kaloryfer” na brzuchu buduje się w kuchni. Czy tak rzeczywiście jest i można odpuścić sobie monotonne powtórzenia na macie, koncentrując się na skrupulatnym przestrzeganiu diety? Niezupełnie. Bardziej trafnym stwierdzeniem będzie, jeśli uznamy, że brzuch budujemy na siłowni, a w kuchni go odsłaniamy. Brzuch z niskim poziomem tkanki tłuszczowej będzie co prawda płaski, ale też miękki i wiotki, o ile oczywiście nie zadbamy zawczasu o odpowiednie wzmocnienie mięśni.

Nożyce nogami – brzuch to nie tylko wygląd

Mięśnie brzucha to nie tylko kwestia estetyczna. Odpowiadają one, wraz z mięśniami grzbietu, za stabilizację kręgosłupa i utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. Mocne mięśnie chronią nas przed urazami, których możemy doznać podczas zginania i dźwigania. Jeśli wiesz już, dlaczego warto ćwiczyć tę partię ciała, dowiedz się, jak wykonać nożyce nogami, jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Nożyce nogami – które mięśnie pracują?

Według obiegowych opinii, podczas wykonywania nożyc nogami, zaangażowane są „dolne mięśnie brzucha”. To pewien skrót myślowy, bowiem mięsień prosty brzucha to tak naprawdę jeden długi mięsień. Kiedy robisz nożyce nogami, intensywnie pracuje jego dolna część. Oprócz mięśnia prostego mamy także mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne, które odpowiadają za rotację i skręty. Je również angażujesz, ćwicząc nożyce nogami.

Nożyce nogami – pozycja wyjściowa

Przygotuj matę lub koc i wygodnie się obierz. Nie sprawdzą się spodnie z szeroką gumą, która może wbijać się w plecy podczas wykonywania ćwiczenia. Połóż się na plecach i oprzyj całe stopy o podłoże. Zbliż brodę do klatki piersiowej. Jeśli masz kłopot z utrzymaniem tej pozycji, wyobraź sobie, że musisz przytrzymać brodą piłkę tenisową, która pod żadnym pozorem nie może odtoczyć się na bok. Pomocne będzie też skoncentrowanie wzroku na jakimś punkcie przed tobą. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa wciśnij w matę. To bardzo ważne, bo jeśli oderwiesz go od podłoża, ryzykujesz kontuzję i obniżasz efektywność treningu.

Nożyce nogami – technika

Z wdechem podnieś nogi. Powinny tworzyć z podłożem kąt 45 stopni. Trzymając cały czas napięte mięśnie brzucha, naprzemiennie ruszaj nogami w górę i w dół. Nie zapominaj o oddychaniu! Istotne jest, by opuszczać nogi nisko, pilnując jednocześnie, by nie dotykać nimi podłogi. Ruch powinien być kontrolowany na każdym etapie wykonywania ćwiczenia, nie warto się więc spieszyć.

Nożyce nogami – uwagi

Gdy opanujesz już dobrze technikę i poczujesz, że mięśnie twojego brzucha potrzebują więcej wyzwań treningowych, możesz spróbować robić nożyce nogami z obciążnikami na kostki.

Osoby, które zmagają się z bólami i kontuzjami odcinka szyjnego kręgosłupa, powinny wykonywać nożyce nogami z głową opuszczoną na matę. Nigdy nie zaszkodzi też skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem personalnym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.