Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu. Najlepsze ćwiczenie, które daje błyskawiczne efekty

Rozciąganie to jeden z kluczowych elementów każdego treningu. Powinniśmy włączyć rozciąganie do rozgrzewki, a przede wszystkim stretchingiem zakończyć każde ćwiczenia. O ile często wykonujemy rozciąganie nóg czy pleców, zazwyczaj zapominamy o rozciąganiu mięśni pośladkowych. Najłatwiej wykonać to w leżeniu.

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu – po co to robić?

Dzięki ćwiczeniom rozciągającym nasze organizm może przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Najprościej rzecz ujmując stretching – inna nazwa ćwiczeń rozciągających – przyczynia się do odchudzania. Połączenie rozciągania, treningów i właściwie skomponowanej diety pozwoli nam szybko osiągnąć wymarzone efekty. Zastanawia się, jak rozciąganie mięśni pośladkowych może pomóc w utracie zbędnych kilogramów? To proste. Kolejne ćwiczenia będą efektywniejsze, tylko wtedy gdy nasze mięśnie będą przygotowane do wysiłku. A przygotować je możemy właśnie przez prawidłowe rozciąganie.

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu – co nam daje?

Rozciąganie nazywane jest również stretchingiem. To angielski odpowiednik naszej polskiej nazwy, który chętnie wykorzystują fitness kluby. Co nam daje rozciąganie? I dlaczego warto rozciągać mięśnie pośladkowe w leżeniu? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że regularne, dokładnie wykonywane ćwiczenia powodują, że mięsień się kurczy i napręża. A to oznacza, że znacząco się skraca. Nie jest to korzystne dla niektórych grup mięśniowych. Kiedy nasze mięśnie kurczą się i nie są na bieżąco rozciągane, wykrzywiają naszą postawę ciała.

Właśnie rozciąganie mięśni po każdej aktywności fizycznej i każdym nawet najspokojniejszym treningu pomaga zapobiec nieprzyjemnym bólom, zwiększyć przepływ krwi, a więc poprawić krążenie i przede wszystkim zapewnić lepszą ruchomość stawów i mięśni. Ale to nie jedyne efekty rozciągania się.

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu - efekty

Rozciąganie mięśni, w tym rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu, to nie tylko świetny sposób na poprawę jędrności skóry, lecz także naprawdę skuteczny droga do pięknie wyrzeźbionych mięśni.

Nic tak nie poprawi naszej ruchomości w stawach i mięśniach, jak solidnie przeprowadzone rozciąganie. Oczywiście ulgę poczujemy już po jednorazowym rozciąganiu, lecz aby zobaczyć trwałe efekty, musimy rozciągać się systematycznie.

Dodatkowo dobrze przeprowadzony stretching pozwoli nam się rozluźnić i pozbyć nagromadzonego przez cały dzień napięcia. Zapomnisz o zmęczeniu!

Ponadto rozciąganie jako element rozgrzewki i obowiązkowe zakończenie treningu pozwoli na lepsze ukrwienie naszych mięśni i przede wszystkim jest skuteczną bronią w profilaktyce kontuzji czy urazów.

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu – jakie mięśnie pracują?

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu jest ćwiczeniem obowiązkowym. Jest w zasadzie powtarzane przez każdego trenera personalnego i instruktora fitness. Nie ma lepszego ćwiczenia na tę partię mięśni. Podczas ćwiczenia pracuje oczywiście mięsień pośladkowych. Jak wykonać ćwiczenie?

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu – technika

Zacznijmy od pozycji wyjściowej. Połóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach. Na chwilę rozluźnij ciało, a po chwili załóż jedną nogę na kolano drugiej. Kolano nogi zgiętej kieruj na zewnątrz. Teraz przejdź do ćwiczenia właściwego. Zacznij powoli unosić tułów  oraz ręce. Zapleć dłonie o górną część piszczeli lub z tyłu uda nogi na podłodze. Zacznij przyciągać nogę założoną na nogę w kierunku klatki piersiowej. Rób to delikatnie, kiedy czujesz silny ból, przestań.

Zatrzymaj pozycję i rozciągaj się przez około półtorej minuty. Cały czas przyciągaj nogę do siebie. Zmień stronę, powtórz ćwiczenie na drugą stronę. 

Rozciąganie mięśni pośladkowych w leżeniu – rady

Pamiętaj, aby podczas rozciągania mięśni pośladkowych w leżeniu czuć rozciąganie pośladków po stronie nogi założonej na kolano. Tylko ten mięsień powinien pracować. Jeśli nic nie czujesz, to wsuń rozciąganą nogę bardziej. Kolana powinny być oparciem. Cały czas oddychaj. Kontroluj wdech i wydech.

Więcej o:
Copyright © Agora SA