Mięsień krawiecki. Gdzie jest mięsień krawiecki? Rozciąganie mięśnia krawieckiego

Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem w ciele człowieka. Dzięki niemu możemy zginać biodra i kolana. Niestety bardzo łatwo o naderwanie mięśnia krawieckiego. Jak temu zapobiec? Jak rozciągać mięsień krawiecki?

Krawiecki mięsień

Krawiecki mięsień to jedna z bardziej niesamowitych części naszego ciała. Przede wszystkim dlatego, że jest krawiecki mięsień jest najdłuższym mięśniem w naszym organizmie. Na dodatek to dzięki niemu możemy się poruszać. Odpowiada za zginanie nogi w stawie biodrowym i w kolanie.

Krawiecki mięsień jest bardzo cienki. Liczy około 50 cm długości, a swoim kształtem przypomina literę „S”.

Gdzie jest mięsień krawiecki?

Zastanawiasz się, gdzie jest mięsień krawiecki? Ten wyjątkowy mięsień znajduje się w kanale powięziowym, który powstaje dzięki powięzi szerokiej. Usytuowany jest on od kolca biodrowego przedniego górnego, przechodzi na skos w dół, po zewnętrznej stronie uda aż do tyłu stawu kolanowego. Kończy się jeszcze niżej, przy samej środkowej części kości guzowatej piszczelowej.

Mięsień krawiecki ukrywa swoją obecnością ścięgna smukłe i półścięgnista mięśnia smukłego. Łączy się z nimi ściśle i stopniowo przechodzi w powięź goleni na gęsiej stopce. Jest tak zbudowany, że przechodzi praktycznie przez cały mięsień czworogłowy uda. Łączy głowy czworogłowego uda.

Ciekawym elementem jego budowy jest tak zwany trójkąt Scarpa. Znajduje się między wewnętrznym brzegiem mięśnia krawieckiego, więzadłem pachwinowym a zewnętrznym krańcem przywodziciela długiego. Kształtem przypomina właśnie trójkąt, u podstawy którego leży kość udowa, a zwieńczeniem jest powięź sitowa. W środku trójkąta Scarpa znajdują się: pęczek naczyniowo-nerwowy, nerw udowy, żyła udowa, tętnica udowa. Obok mieszczą się skośny i pionowy łańcuch węzłów chłonnych. 

Mięsień krawiecki wraz z przywodzicielami tworzy tak zwany kanał przywodzicieli. Krawiecki mięsień jest określany jako dwustawowy, który jest odpowiedzialny za ruch w stawie biodrowym i kolanowym. Zgina, odwodzi, odwraca nasze biodro. Dodatkowo prostuje kolana. Dzięki niemu potrafimy się poruszać, a także na przykład zakładać nogę na nogę.

Już wiemy, gdzie jest mięsień krawiecki, więc dodajmy tylko, że mięsień krawiecki jest unerwiony w splocie lędźwiowym i za sprawą nerwu udowego.

Mięsień krawiecki -  ból               

Niestety mięsień krawiecki często boli. Ból mięśnia krawieckiego łatwo zlokalizować dzięki badaniu palpacyjnemu. Ból towarzyszy nam choćby podczas zakładaniu nogi na nogę. Skąd bierze się ból mięśnia krawieckiego? Zazwyczaj z podrażnienia, przewlekłego napięcia lub przeciążenia mięśnia krawieckiego.

W trudniejszych przypadkach, kiedy dolegliwości są naprawdę trudne do wytrzymania, zdarza się, że ból promieniuje aż na zewnętrzną część podudzia i przenosi się do kostki zewnętrznej. Czasem ból mięśnia krawieckiego objawia się w okolicy biodra, przy mięśniu pośladkowym wielkim.

Mięsień krawiecki - rozciąganie       

Bardzo ważnym elementem profilaktyki bólu mięśnia krawieckiego jest jego regularne rozciąganie. Szczególnie jeśli dużo ćwiczymy i uprawiamy różnorakie sporty. Kiedy systematycznie rozciągamy się, każdy trening kończymy porządnym stretchingiem, mamy mniejsze szanse na kontuzje mięśnia krawieckiego.

Jak rozciągać mięsień krawiecki? Na początek wystarczy stanąć prosto i rozstawić nogi na szerokość bioder. Musimy stać stabilnie, bo następnym elementem rozciągania mięśnia krawieckiego jest przyciągnięcie jednej pięty do pośladka. Pilnujmy, aby kolana dotykały się przez cały czas. Wytrzymaj w pozycji około 20-30 sekund i powtórz rozciąganie na drugą nogę.

Mięsień krawiecki - ćwiczenia          

Jeśli chodzi o ćwiczenia na mięsień krawiecki, to oczywiście rozciąganie jest tu podstawą. Kolejnym etapem mogą być ćwiczenia na wszystkie partie nóg. Mięsień krawiecki pracuje podczas treningu nóg! Oczywiście musimy pamiętać o solidnej rozgrzewce przed treningiem. Warto robić najróżniejsze wymachy, krążenia stawów kolanowych czy biodrowych. Można też wypróbować podskoki i napinanie poszczególnych mięśni nóg. Następnie można przejść do treningu właściwego.

Do ćwiczeń na mięsień krawiecki można wykorzystać na przykład hantle. Na początek te o niewielkim ciężarze. Kładziemy się na brzuchu, hantle wkładamy między stopy. Staramy się wyprostować i zgiąć naprzemiennie nogi. Kończymy ćwiczenie, gdy nogi są zgięte. Powtarzamy kilka razy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA