Jak poprawić kondycję? Co to jest kondycja? Czy można wyrobić kondycję stosując specjalne ćwiczenia?

Zadyszka łapie cię nawet po wejściu schodami na drugie piętro? Idziesz na fitness, zrobisz dwa pierwsze ćwiczenia i już drżą ci mięśnie? A może po każdym powtórzeniu potrzebujesz łyka wody i chwili odpoczynku  na macie? Koniecznie musisz poprawić swoją kondycję! Jak to zrobić? Jak wyrobić kondycję?

Jak wyrobić kondycję?          

„Jak poprawić kondycję?”, „Jak wyrobić kondycję?” – to częste pytania zadawane nie tylko instruktorom fitness, trenerom personalnym, lecz także wpisywane w wyszukiwarkę internetową. Naszym marzeniem jest dobra kondycja, która pozwoli nam na bardziej zaawansowane treningi albo po prostu umożliwi nam wejście na szczyt podczas wakacji w górach.

Najchętniej chcielibyśmy wyrobić kondycję bez ćwiczeń. Tak się niestety nie da. Ćwiczenia to podstawa wzmocnienia organizmu i poprawy naszej kondycji. Ale dodatkowo, oprócz ćwiczeń, możemy sobie pomóc codziennymi czynnościami. Jak wyrobić kondycję w ten sposób? Wystarczy częściej wychodzić na dłuższe spacery z psem, podnosić dzieci do góry, myć okna w całym mieszkaniu czy pielić grządki w przydomowym ogródku. Takie drobne czynności, które wykonujemy lub powinniśmy wykonywać każdego dnia pomogą nam poprawić kondycję.

Kondycja – co to właściwie jest?

Zanim dowiemy się, jak poprawić swoją kondycję fizyczną za pomocą ćwiczeń, zastanówmy się, co to w ogóle jest. Kondycja fizyczna jest ściśle związana z wytrzymałością. A wytrzymałość to zdolność organizmu do danego wysiłku o określonej intensywności, mimo narastającego lub występującego zmęczenia.

Wytrzymałość fizyczną można wypracować. Oczywiście niektórzy mają pewne predyspozycje genetyczne, ale na ogół kondycję możemy sobie wyrobić. Dzięki treningom efekty budowania kondycji widać praktycznie gołym okiem z dnia na dzień. Wystarczy być tylko systematycznym i regularnie ćwiczyć.

Kondycję możemy podzielić na rodzaje. Mówimy o wytrzymałości tlenowej, beztlenowej i mięśniowej. Każdą kształtujemy w inny sposób i każda z nich jest nam niezbędna.

Wytrzymałość tlenowa to taka, którą kształtujemy przez treningi o średniej lub niskiej intensywności. Mowa tu choćby o biegu na 5-10 km, jeździe na rowerze. Wszystkie te aktywności wykonujemy w spokojnym, miarowym tempie.

Kondycja związana z wytrzymałością beztlenową wymaga ćwiczeń o wysokiej intensywności. Sprawdzą się tutaj wszystkie dynamiczne rodzaje zajęć fitnessowych – na przykład TBC, tabata, aeroboks.

Natomiast wytrzymałość mięśniowa polega na wzmacnianiu ciała w treningach siłowych i wzmacniających mięśnie. Wyciskanie ciężarów na siłowni to nie wszystko, przyda się tu także Pilates czy stretching.

Kiedy połączymy te trzy rodzaje wytrzymałości – tlenowa, beztlenową i mięśniową – możemy mówić o dobrej kondycji.

Trening kondycyjny dla początkujących

Kondycję można wypracować. Zacznijmy od treningu kondycyjnego dla początkujących. Jeżeli rozpoczynamy naszą przygodę ze sportem, to w zasadzie każdy trening będzie wpływał na podniesienie naszej kondycji. Na początek jednak warto wypracować sobie jakąś podstawę.

Przykładowe treningi kondycyjnej dla początkujących to na przykład: pływanie, nordic walking, bieganie, jazda na rowerze – zarówno tradycyjnym, jak i tym na siłowni, wiosłowanie, zajęcia fitness typu step, TBC, zumba. Sprawdzi się każdy trening, które intensywność będzie średnia. Ważne jest tempo i dokładność wykonywania ćwiczeń.

Powinniśmy ćwiczyć jednorazowo minimum 40 minut, maksimum 60. Nie częściej niż dwa, trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni regenerujemy mięśnie. Organizm odpoczywa. Podczas wymienionych treningów możemy spodziewać się zadyszki, lekkiego zmęczenia. Nie przestajemy mimo to ćwiczyć. Po kilku tygodniach takich treningów nasza kondycja się poprawi, a my będziemy mogli przejść do ćwiczeń na kondycję dla zaawansowanych.

Ćwiczenia na kondycję dla zaawansowanych

Jeśli ćwiczysz już jakiś czas, ale wciąż twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia, to te ćwiczenia na kondycję sobie dla ciebie. Pamiętaj, aby treningi były jak najbardziej urozmaicone. Wprowadzamy większą różnorodność, bo już przynajmniej minimalną kondycję mamy. Teraz czas na jej podkręcenie.

Przykładowe ćwiczenia na kondycję dla zaawansowanych: crossfit, tabata, aeroboks, trening obwodowy, bieganie, pływanie, step, jazda na rowerze – w plenerze lub na siłowni.

Ćwiczymy minimum 30 minut, maksimum 60. Normalna będzie mocna zadyszka, zwiększona potliwość, uciążliwe zmęczenie. Wykonujemy dwa-trzy treningi w tygodniu. Możemy wykonywać ćwiczenia ze zmienną intensywnością. Pierwsze efekty lepszej kondycji zobaczymy już po pierwszych dwóch treningach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA