Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa. Jak wzmocnić kręgosłup? Najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa

Kręgosłup jest naszą podstawą. To dzięki niemu możemy się poruszać czy stać prosto. Na co dzień zapominamy o tym, jak wiele mu zawdzięczamy. Zaniedbujemy go i niestety skutkuje to często kontuzjami, urazami czy zwyrodnieniami kręgosłupa. Jak o niego zadbać? Ćwiczyć! Poznaj najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa.

Wzmocnienie kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem ma co druga osoba. Bóle w kręgosłupie lędźwiowym to wręcz choroba cywilizacyjna naszych czasów. Nie dbamy o kręgosłup, nie ćwiczymy mięśni stabilizujących. Za to godzinami siedzimy przed komputerem. Siedzący tryb pracy, brak ruchu, poruszanie się wyłącznie samochodem to główne powody, dla których mamy problemy z tą partią ciała.

Co nas uratuje? Jedynie wzmocnienie kręgosłupa. Powinniśmy dbać o nasz kręgosłup, wzmacniać go każdego dnia. Sprawdzą się tu oczywiście ćwiczenia. Nawet te najprostsze, wykonywane regularnie, każdego dnia przyniosą wymierne skutki. Ale liczy się systematyczność i dokładność!

Jak wzmocnić kręgosłup?

Zastanawiasz się, jak wzmocnić kręgosłup? Odpowiedź może być tylko jedna – ćwicząc! Po pół godziny, dwa-trzy razy w tygodniu. To naprawdę wystarczy. Niewiele, prawda? Oczywiście idealnie byłoby wykonywać drobne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup codziennie. Więc to może być cel, do którego dążymy. Na początek jednak wystarczy nawet dwa razy w tygodniu. Poprawimy formę i zadbamy o wzmocnienie kręgosłupa.

Przede wszystkim już taka dawka ćwiczeń sprawi, że pozbędziemy się nadwagi. A mniej kilogramów, to mniejsze obciążenie dla kręgosłupa. Ponadto wzmocnimy mięśnie, które cały czas pracują podtrzymując szkielet. Pozbędziemy się też napięć, czyli tego, co zazwyczaj odczuwamy jako ból.

Nie zastanawiaj się więc, jak wzmocnić kręgosłup, tylko bierz się do roboty! Oczywiście, wszystko rób z rozsądkiem i umiarem. Szczególnie jeśli masz zdiagnozowane dolegliwości związane z kręgosłupem. Zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. Ale staraj się nie szukać wymówek na siłę. To, że czujesz ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, to raczej wina siedzącego trybu życia, a nie ukrytych schorzeń.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup – podstawowe zasady

Zanim pokażemy ci, jak wzmacniać kręgosłup, omówmy podstawowe zasady ćwiczeń. Przede wszystkim nie rób nic na siłę. Nie zatrzymuj pozycji na dłużej, nie staraj się obniżyć pozycji jeszcze odrobinę niżej, jeżeli czujesz jakikolwiek dyskomfort. Przeciążenie tylko ci zaszkodzi. Na pewno dzięki temu nie poprawisz kondycji i nie wzmocnisz kręgosłupa. Koniecznie każde ćwiczenia wzmacniające kręgosłup poprzedź rozgrzewką, a zakończ porządnym rozciąganiem.

Dodatkowo nie forsuj się. Dobieraj intensywność ćwiczeń do swoich możliwości. Nie podpatruj, co robi koleżanka obok na macie. Może ona ćwiczy kilka miesięcy dłużej niż ty? Na trudniejszej pozycje przyjdzie czas.

Po każdym treningu – czy to siłowym, aerobowym czy ćwiczeniach wzmacniających kręgosłup – konieczny jest odpoczynek. Regeneracja to element dobrze przeprowadzonego treningu. Jest niezbędny, bo tylko wtedy regenerują się nasze mięśnie.

Zadbaj o różne partie ciała. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup to jedno. Ale nic tak nie działa jak trening ogólnorozwojowy. Warto traktować ćwiczenia wzmacniające kręgosłup jako dodatek do innych treningów.

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa - przykłady

Przywodzenie łokcia do kolana w klęku podpartym

Pozycja wyjściowa: Przyjmij pozycję klęku podpartego. Dłonie ustaw na szerokość barków, trzymaj je cały czas pod barkami. Kolana tworzą kąt prosty. Głowę trzymaj neutralnie, patrz w podłogę. Napnij brzuch i pilnuj prostych pleców.

Ruch właściwy: Zacznij prostować lewą nogę i prawą rękę. Podnieś je do góry. Zatrzymaj na dwie sekundy i zacznij przyciągać kolano lewej nogi i łokieć prawej ręki do siebie. Napinaj cały czas brzuch. Powtórz na drugą stronę. Takich powtórzeń wykonaj minimum dziesięć. Zrób trzy serie.

Podnoszenie nóg.

Pozycja wyjściowa: Połóż się na brzuchu. Głowa leży na przedramieniu, patrzysz w podłogę.

Ruch właściwy: Na zmianę podnoś z podłoża raz lewą, raz prawą nogę. Ruch idzie z biodra. Podnosimy całe udo. Choć na kilka centymetrów. Powtórz dziesięć razy na każdą nogę. Wykonaj trzy serie.

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego – przykłady

Przenoszenie nóg na boki

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach. Zegnij kolana. Wyprostowane ręce rozłóż na boki.

Ruch właściwy: Przenoś obie złączone nogi raz w lewo, raz w prawo. Pilnuj, aby nie podnosić rąk i nie odrywać łopatek od podłoża.

Przenoszenie nóg za siebie

Pozycja wyjściowa: Połóż się płasko na podłodze. Wyprostuj nogi, wyciągnij całe ciało. Wyprostowane ręce spleć w koszyczek. Przenieś je za głowę i wyciągnij tak daleko, jak tylko potrafisz.

Więcej o:
Copyright © Agora SA