Trening EMS. Co to jest trening EMS? Jakie efekty zobaczymy po treningu EMS? Czy EMS ma jakieś skutki uboczne?

Trening EMS jest coraz popularniejszy. W większych miastach można już mówić o prawdziwej modzie na EMS. Trening EMS polega na stymulowaniu prądem elektrycznym mięśni. Dzięki temu spalamy więcej tłuszczu w szybszym tempie, a na dodatek nie ponosimy przy tym większej pracy. Czy trening EMS jest bezpieczny dla zdrowia?

EMS trening

Trening EMS (z języka angielskiego: Electrical Muscle Stimulation) to trening ruchowy, który jest wzbogacony technologią elektrostymulacji mięśniowej. Osoba ćwicząca zakłada specjalny skafander, dzięki którem możliwe jest uzyskanie lepszych efektów treningu. W trakcie ćwiczeń mięśnie są dodatkowo stymulowane prądami i uzyskujemy lepsze efekty. Już 20 minut treningu-zabiegu EMS jest porównywalne do trzech godzin wyciskania siódmych potów na siłowni.

Mimo że to wcale nie jest nowy i rewolucyjny pomysł, dopiero niedawno zyskał na popularności. Na początku trening EMS przeprowadzono wyłącznie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, jednak teraz zawitały także do Polski. Trening EMS kuszą swoją skutecznością nie  tylko zawodowych sportowców, lecz także amatorów, którzy małym kosztem chcą zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę.

Trening EMS – opinie

Trening EMS spotyka się z różnymi opiniami. Jedni twierdzą, że nie można takiej aktywności nazywać treningiem, to raczej zabieg. Inni uważają, że EMS jest świetne i nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo treningu EMS, przyjrzeli mu się nawet naukowcy. Doszli do wniosku, że jest on zupełnie bezpieczny i wydali pozytywną opinię. Mają tylko jedno zastrzeżenie  - nie wolno przeprowadzać treningu EMS bez nadzoru. Konieczna jest osoba, która zna technologię i czuwa nad prawidłowym przebiegiem zabiegu.

Trening EMS - przed i po

Zanim omówimy efekty przed i po treningu EMS, zastanówmy się od czego powinniśmy zacząć. Na początek trener powinien przeprowadzić dokładną analizę składu naszego ciała. Bez tego nie będzie w stanie dobrać odpowiednich ćwiczeń. Trening powinien być dobrany bowiem nie tylko do naszej kondycji, lecz także do naszych oczekiwań.

Następnie – po badaniu i przeprowadzeniu wywiadu – osoba ćwicząca ubiera się w specjalny strój. To rodzaj sportowego skafandra. Dostajemy specjalną kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na ramiona i nogi. Trener montuje do tego stroju specjalne elektrody.

Dopiero tak przygotowani i ubrani możemy zacząć ćwiczyć. Wykonujemy skrupulatnie ćwiczenia, które przygotował dla nas trener. Osoba, która nas nadzoruje, w trakcie ćwiczeń uruchamia maszynę, która puszcza do naszego organizmu impulsy elektryczne. Wspierają one pracę mózgu, który to także wysyła impulsy do naszych neuronów w mięśniach. Pobudza je do wytężonej pracy.

Impulsy mają różną częstotliwość. Są dopasowane do grupy mięśniowej, do której mają trafić. Takie przewodzenie impulsów zupełnie nic nie boli i jest w 100 proc. bezpieczne.

Trening EMS – efekty

Wśród zalet treningu EMS należy wspomnieć przede wszystkim o krótkim czas jego trwania i błyskawicznych efektach. EMS trwa tylko 20 minut. Ćwiczymy raz w tygodniu. W czasie EMS dochodzi do pobudzenia aż o 150 razy więcej skurczów mięśni niż podczas zwykłych ćwiczeń. Najważniejszym efektem jest gigantyczna utrata kalorii. EMS spala nawet 1200 kalorii podczas jednej sesji! Oznacza to, że tracimy kilogramy około trzech razy szybciej niż podczas tradycyjnych ćwiczeń. Efekty treningu EMS widzimy już nawet po czterech-sześciu tygodniach.

Trening EMS trafi szczególnie do osób, które nie przepadają za ćwiczeniami. Trenerzy tak dobierają aktywności, żeby nie była ona zbyt męcząca i skomplikowana. To raczej podstawowe ćwiczenia, podczas których ryzyko kontuzji jest bliskie zeru.

Dodatkowo z pewnością zauważymy poprawę wydolności fizycznej, większą wytrzymałość mięśniową, mniejszy cellulit, ujędrnienie problematycznych regionów ciała. Osoby cierpiące na bóle stawów także docenią zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Trening EMS - skutki uboczne

Czy trening EMS ma jakieś skutki uboczne? Nie. Przeprowadzone badania nie zauważyły zupełnie żadnych negatywnych skutków ubocznych treningu EMS. Należy jedynie pamiętać, aby zawsze wykonywać trening EMS w towarzystwie doświadczonego trenera.

Więcej o:
Copyright © Agora SA