Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Kiedy ból kręgosłupa lędźwiowego dokucza, zacznij ćwiczyć lędźwie

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przede wszystkim wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Możemy je podzielić na rozciągająco-rozluźniające, mobilizujące i wzmacniające. Które będą najlepsze? Jak ćwiczyć lędźwie?

Ból kręgosłupa lędźwiowego – ćwiczenia

Ból kręgosłupa lędźwiowego bierze się przede wszystkim z naszego trybu życia. Siedzimy godzinami za biurkiem w pracy, potem jedziemy samochodem. W domu znowu siadamy na kanapie przed telewizorem lub przed laptopem. Cały czas siedzimy. Zdecydowanie za mało się ruszamy. Ponadto jesteśmy narażeni na ciągły stres. Głównie przez męczące obowiązki w pracy i stawianie nam coraz bardziej wymagających wyzwań. A stres napina dodatkowo nasze mięśnie.

Co ciekawe, aż dwie trzecie dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa dotyczy odcinka lędźwiowego. To najważniejsza podpora, podstawa stabilizująca kręgosłupa. Najczęściej dopada nas ból promieniujący na pośladki i nogi. Równie często przytrafia nam się rwa kulszowa. A ostatnio coraz częściej pacjenci skąrżą się na korzonki. Niektórzy są słyszą w gabinetach fizjoterapeutów jeszcze inną diagnozę – lumbago, czyli zespół kręgosłupa lędźwiowego. Chorób jest wiele, ból towarzyszy każdej z nich.

Warto więc ćwiczyć. I to nie tylko, gdy dopadnie nas już przewlekły stan bólowy. Warto wykonywać profilaktyczne ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego. Nie są one przesadnie wymagające, a potrafią przynieść natychmiastową ulgę. Oczywiście, jeśli kręgosłup lędźwiowy boli nas dłuższy czas, powinniśmy udać się do lekarza ortopedy lub skonsultować się z fizjoterapeutą.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego – jak ćwiczyć?

Częstym pytaniem, które pojawia się przy temacie ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego jest: jak ćwiczyć? Niby proste, ale nie do końca. Zacznijmy od podstaw.

Po pierwsze wystarczy już 10 minut ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego dziennie. To niezbędną profilaktyka praktycznie dla każdego. Dzięki niej będziemy cieszy się nie tylko zdrowym kręgosłupem, lecz także piękną postawą.

Ważną kwestią jest ćwiczenie zgodnie z własnymi możliwościami. Nie możemy się przeciążać. Naciągnięcie mięśni nie przyniesie nam pożądanego skutku. Wręcz przeciwnie, może pogorszyć stan rzeczy. Ćwiczymy więc zgodnie z własnym rytmem, bardzo powoli, ale za to dokładnie. W przypadku ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego liczy się jakość, a nie ilość.

Warto też z czasem zwiększać liczbę powtórzeń danego ćwiczenia. I tak, na początku, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do ćwiczeń, zacznijmy delikatnie, powiedzmy od trzech do pięciu powtórzeń danego ćwiczenia. Po pewnym czasie, wraz z wytrenowaniem organizmu i przyzwyczajeniem mięśni, zwiększ liczbę powtórzeń o trzy. Po tygodniu o kolejne trzy.

Po około trzech miesiącach ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego powinniśmy zauważyć znaczną poprawę i czuć złagodzenie bólu. Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia na odcinek lędźwiowy.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy – rozciągająco-rozluźniające

Pozycja startowa: Połóż się płasko na plecach, przyklej cały kręgosłup do maty. Jedną nogę wyprostuj i połóż ją na podłodze, natomiast drugą zegnij w kolanie i złap dłońmi w połowie łydki. Przyciągaj nogę do klatki piersiowej. Zatrzymaj pozycję na kilka sekund i rozluźnij napięcie. Zrób zaplanowaną liczbę powtórzeń na każdą ze stron.

Zobacz więcej: Ćwiczenia rozciągające, które relaksują i rozluźniają mięśnie

Ćwiczenia na lędźwie – wzmacniające

Pozycja startowa: Połóż się płasko na plecach. Przedramiona włóż pod głowę, możesz skrzyżować ręce. Wyprostuj nogi. Główny ruch: Unieś pośladki i miednicę w górę. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa trzymaj przyklejony do podłoża. Napnij pośladki i podnieś barki oraz ręce w górę.

Ćwiczenia na ból lędźwi - mobilizujące

Pozycja startowa: Połóż się płasko na plecach. Ręce rozłóż swobodnie wzdłuż tułowia. Wyprostuj nogi. Trzymaj je luźno, nie napinaj mięśni. Ruch główny: Przyciągnij prawe biodro w kierunku prawego ramienia. To trudne, może uda ci się tylko nieco skierować je w stronę ramienia. To też dobrze. Potem staraj się przesunąć biodro i nogę w przeciwnym kierunku, ale równocześnie przyciągaj lewe biodro. Zrób zaplanowaną liczbę powtórzeń i zmień nogę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA