Mięśnie twarzy. Jak zbudowane są mięśnie twarzy? Czy warto ćwiczyć jogą twarzy?

Kiedy mówimy o mięśniach, wymieniamy mięśnie grzbietu, ud, pleców. Zapominamy, że tylko na samej twarzy mamy ich aż 70! To one nadają twarzy kształt i pozwalają na okazywanie emocji. Jak ćwiczyć mięśnie twarzy?

Budowa mięśni twarzy

Gdy opisujemy nasze twarze, wymieniamy kształt nosa, zwracamy uwagę na policzki, wargi, kolor oczu i włosów. Zapominamy o jednym, w zasadzie najważniejszym elemencie. O naszych mięśniach twarzy. A budowa mięśni twarzy pozwala nam zachować kondycję skóry i decyduje o wyglądzie człowieka.

Mięśnie twarzy są bardzo ważne i mają wiele istotnych funkcji. To dzięki nim wyrażamy wyglądamy, tak jak wyglądamy. Dzieje się tak ze względu na budowę i umiejscowienie mięśni twarzy. Jako jedyne są one osadzone bezpośrednio do skóry. To zapewnia nam kształt twarzy. Powinniśmy więc często je ćwiczyć, ponieważ dzięki regularnym treningom mięśni twarzy na dłużej zachowamy młody wygląd i jędrną skórę.

Anatomia twarzy

Tak, jak już wspomnieliśmy, w twarzy człowieka znajduje się około 70 mięśni. Spośród nich możemy wyróżnić pięć podstawowych grup: mięśnie otaczające szparę ust, mięśnie małżowiny usznej, mięśnie otaczające szpary powiek, mięśnie otaczające nozdrza i mięśnie żucia.

I tak, mięśnie otaczające szparę ust to mięśnie odpowiedzialne przede wszystkim za możliwość otwierania i zamykania ust. Dzięki nim możemy też wyrażać emocje. To one sprawiają, że możemy uśmiechnąć się, skrzywić, przywdziać grymas niezadowolenia na twarzy. Anatomia twarzy zakłada, że wśród mięśni otaczających szparę ust wyróżniamy: obniżacz kąta ust, mięsień jarzmowy większy, mięsień jarzmowy mniejszy, mięsień dźwigacz górnej wargi, dźwigacz kąta ust, obniżacz dolnej wargi, mięsień bródkowy, mięsień śmiechowy, mięsień okrężny ust i mięsień policzkowy.

Kolejne mięśnie, czyli mięśnie małżowiny usznej, to niewielka grupa mięśni. Nie wpływają one znacząco na mimikę, ale mają zasadniczą rolę w anatomii twarzy. Mięśnie te pozwalają na poruszanie uszami. Ale nie wszyscy to potrafią! W tej grupie mięśni wyróżniamy: mięsień uszny górny, mięsień uszny przedni, mięsień uszny dolny.

Kiedy mówimy o anatomii twarzy, musimy wspomnieć oczywiście o mięśniach otaczających szpary powiek. Dzięki nim możemy zamykać powieki. Ponadto za ich sprawą możemy mieć zamyśloną, zmartwioną minę. Umożliwiają także marszczenie brwi. W tym miejscu musimy wymienić mięsień podłużny oka, mięsień okrężny oka, a także mięsień marszczący brwi.

Czwartą grupą mięśni twarzy są mięśnie otaczające nozdrza. Jak łatwo się domyślić, odpowiadają one za rozwieranie nozdrzy. Wyróżniamy obniżacz przegrody nosa i mięsień nosowy.

Ostatnią grupą wśród mięśni twarzy są mięśnie żucia. Dzielą się one na kilka mniejszych grup i pomagają ruszać żuchwą. Umożliwiają jej wysuwanie, cofanie, ruchy na boki. Dzięki nim w zasadzie jesteśmy w stanie jeść czy mówić. Tutaj trzeba wymienić mięsień skroniowy, żwacz, mięsień skrzydłowy przyśrodkowy, mięsień skrzydłowy boczny.

Mięśnie mimiczne

Mięśnie twarzy są często nazywane mięśniami mimicznymi lub wyrazowymi. To wszystkie mięśnie, które znajdują się w obrębie naszej głowy. Wspomagane i ukrwione przez nerw twarzowy zapewniają nam emocje i właściwą budowę twarzy. Co ciekawe prawie wszystkie mięśnie mimiczne twarzy nie mają powięzi, czyli błony utworzonej z tkanki łącznej włóknistej zbitej, pełniącej rolę zewnętrznej osłony mięśni. Wyjątkiem jest tu mięsień policzkowy.

Jeśli chodzi o mięśnie mimiczne to wyróżniamy: mięsień obniżający kąt ust, mięsień jarzmowy większy, mięsień dźwigacz kąta ust, mięsień śmiechowy, mięsień bródkowy, mięsień jarzmowy mniejszy, mięsień obniżający wargę dolną, mięsień obniżający przegrodę nosa, mięsień nosowy, mięsień podłużny, mięsień okrężny oka, mięsień okrężny ust, mięsień marszczący brwi, mięsień policzkowy, mięsień dźwigacz wargi górnej, mięsień uszny przedni, mięsień uszny tylny, mięsień uszny górny, mięsień naczaszny.

Mięśnie twarzy - rodzaje ćwiczeń

Jeśli chodzi o ćwiczenia mięśni twarzy, to są one niezbędne do zachowania i przedłużenia młodości skóry. Powinniśmy ćwiczyć mięśnie twarzy regularnie! Wyróżnia się następujące rodzaj ćwiczeń mięśni twarzy: ćwiczenia rozluźniające mięśnie twarzy, które pomagają utrzymywać ich właściwe napięcie. Następnie mamy trening wstępny, który zakłada różne rodzaje skłonów głowy, ruchów gałek ocznych, wypowiadanie głosek. Ostatnim rodzajem są ćwiczenia dla osób zaawansowanych. Mają na celu ćwiczenie w pełnym skupieniu mięśni.

Joga twarzy

Ciekawym pomysłem ćwiczeń na mięśnie twarzy wydaje się być także joga twarzy. To rodzaj gimnastyki twarzy, która ma przywraca skórze jędrność, poprawienie krążenia krwi w twarzy, a nawet może pozbyć się nagromadzonych toksyn. Dodatkowo świetnie wygładza i jest rewelacyjną profilaktyką dla zmarszczek. Pierwsze efekty jogi twarzy widać już po dwóch-trzech tygodniach ćwiczeń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA!