Jak zrobić szpagat? Oto najskuteczniejsze ćwiczenia

Kluczem do rozciągnięcia swojego ciała tak, by wykonać szpagat, jest systematyczność oraz konsekwencja. Jakie ćwiczenia wybrać, żeby skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie przygotowały ciało do wykonania szpagatu? Podpowiadamy!

JOGA w domu dla początkujących

Szpagat jest jedną z prostszych figur akrobatycznych, ale mimo to wymaga regularnych ćwiczeń rozciągających. Na to, jak szybko uda ci się go zrobić, ma wpływ stopień rozciągnięcia, predyspozycje genetyczne (w przypadku mało rozciągliwych ścięgien, konieczne będą dłuższe przygotowania) oraz wiek, gdyż im jesteśmy starsi, tym ciało jest znacznie mniej elastyczne. W zależności od wymienionych czynników, poprawne wykonanie pełnego szpagatu może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. 

Ćwiczenia żeby zrobić szpagat - jak prawidłowo się rozciągać?

W treningach przygotowujących do zrobienia szpagatu liczy się nie tylko systematyczność, ale również technika rozciągania. Choć wydaje się, że takie ćwiczenia nie powinny sprawiać kłopotu, dużo osób popełnia błędy przy ich wykonywaniu, co może przyczynić się do kontuzji. Przed ćwiczeniami zawsze należy wykonać rozgrzewkę. Trzeba przygotować mięśnie oraz ścięgna do wydłużania. Ważne, aby nie robić nic na siłę - jeśli będziesz rozciągać się do bólu, za bardzo nadwyrężysz mięśnie. Podczas rozciągania rozluźnij się i ćwicz tak, aby czuć ciągnięcie mięśnia, ale nie ból. Zacznij od lekkiego rozciągania, a dopiero potem, systematycznie zwiększaj obciążenie.

Szpagat w 30 dni - wyzwanie

Czy szpagatu można się nauczyć na przestrzeni miesiąca? Tak, jednak aby to osiągnąć trzeba systematycznie ćwiczyć. Robić szpagat można nauczyć się w każdym wieku. Ze względu na elastyczność ciała, łatwiej będzie się go nauczyć kilku letniemu dziecku, niż dojrzałej kobiecie, jednak prędzej czy później, przy odpowiednim przygotowaniu, każdy da radę go wykonać. Znana trenerka Cassey Ho, prowadząca blog pod nazwą Blogilates przygotowała zestaw ćwiczeń, które regularnie wykonywane sprawią, że po miesiącu będziesz w stanie zrobić szpagat. Blogilates zaleca, żeby pierwszego dnia zrobić pierwsze 5 pozycji (każda 30 sek -1 min) i potem codziennie dodawać kolejną pozycję. 

Powodzenia!

Jak zrobić szpagat?Jak zrobić szpagat? https://www.blogilates.com/

 
Więcej o: