Prezydent Andrzej Duda przeszedł na restrykcyjną dietę 1000 kcal. Czy to bezpieczne? Dietetyk komentuje

Prezydent Andrzej Duda postanowił pozbyć się zbędnych kilogramów i przeszedł na dietę, by zyskać nowy wizerunek. Prezydent wykluczył z diety pszenne pieczywo, mleko oraz słodycze. To jednak nie wszystko - jak donosi "Fakt" - menu Prezydenta RP dostarcza mu zaledwie 1000 kcal. Czy to nie za mało?

Na 14 miesięcy przed wyborami prezydent Andrzej Duda postanowił przejść na dietę, by pozbyć się zbędnych kilogramów i zyskać nowy image. Jak donoszą dziennikarze "Faktu", dieta przebiega pod nadzorem lekarzy z wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Na czas diety prezydent Duda wykluczył z diety mleko, słodycze, pszenne pieczywo, a także rzucił palenie. 

Sekretarz stanu w kancelarii Dudy Paweł Mucha pytany, czy prezydent jest na diecie, odpowiedział wymijająco, że głowa państwa "hołduje zasadzie: w zdrowym ciele zdrowy duch" i dba o kondycję. Więcej na ten temat pisze tabloid. Dieta ma podobno trwać przez trzy miesiące. Dostarcza Dudzie dziennie zaledwie 1000 kcal - ustalił "Fakt". 

Jak wygląda jadłospis prezydenta Andrzeja Dudy?

 • Śniadanie składa się z płatków owsianych z chudym jogurtem lub kanapek. Jeśli prezydent wybiera kanapki, to z pełnoziarnistego pieczywa i najwyżej z dwoma plasterkami żółtego sera.
 • W ciągu dnia prezydent musi pić dużo wody (ok. 3 litrów, małymi łykami i wtedy, gdy pojawia się pragnienie).
 • Głowa państwa może pozwolić sobie jedynie na owoce o niskim indeksie glikemicznym.
 • Obiad składa się z zupy, dużej ilości sałaty, gotowanych na parze brokułów lub kalafiora oraz kurczaka (bez skóry).

Dodatkowe zalecenia:

Po przebudzeniu prezydent Andrzej Duda ćwiczy na bieżni, a jeśli nie ma czasu, przekłada ćwiczenia na wieczór. Musi zrezygnować z picia alkoholu (raz na jakiś czas może pozwolić sobie na małą ilość czerwonego wina). Rzucił także palenie, a oprócz ćwiczeń na bieżni często wybiera także pływanie.

Czy taka liczba kalorii jest odpowiednia dla dorosłego, aktywnego mężczyzny?

Dieta 1000 kcal jest bardzo restrykcyjnym sposobem odchudzania. Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego, aktywnego mężczyzny wynosi od około 2500 kcal do nawet 3000 kcal, taka dieta dostarcza więc organizmowi zbyt mało kalorii, co powoduje bardzo szybki spadek masy - organizm próbuje wówczas odżywiać się zapasami, które zgromadził (w tym tkanką tłuszczową).
Ubytek masy na diecie 1000 kcal to nawet 1,5 kg tygodniowo - nie jest to jednak tkanka tłuszczowa, ale przede wszystkim woda. Przy dłuższym stosowaniu tak restrykcyjnej diety istnieje ryzyko, że organizm zacznie zwalniać metabolizm, utrudniając odchudzanie.
Taka dieta powinna odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarzy i dietetyków, którzy nie dopuszczą do niebezpiecznych niedoborów oraz efektu jo-jo - mówi Judyta Witkiewicz, dietetyk.
Więcej o:
Komentarze (67)
Prezydent Andrzej Duda przeszedł na restrykcyjną dietę. Jak wygląda jego menu?
Zaloguj się
 • valla

  Oceniono 31 razy 29

  Może zniknie i będzie spokój bez tego pajaca

 • jerry.atric

  Oceniono 23 razy 19

  Zapowiada się efekt jojo na skalę galaktyczną

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 21 razy 19

  Upasł się jak świnia, na ludzkiej krzywdzie?

 • brutalnaprawda

  Oceniono 20 razy 16

  W pierdlu bedziesz miał dietę ...na dożywociu ..czyli niedługo :-)

 • kraq

  Oceniono 21 razy 15

  broda w cipke i tak nie zniknie przestępco konstytucyjny

 • bombadilwlocie

  Oceniono 16 razy 12

  Jak się nie jest ani mądrym, ani przyzwoitym, zostaje dbać o to, by być nieco piękniejszym.

 • ss85

  Oceniono 9 razy 9

  dieta razem z rzucaniem palenia? Powodzenia...

 • g96

  Oceniono 11 razy 9

  Zastępowy na diecie? Bez znaczenia. Interesującym było by ogłoszenie oficjalnego stanowiska w sprawie pedofilii w KK. Braku nadzoru nad finansami i umożliwianie nielegalnych operacji finansowych (oczywiście dla innych podmiotów gospodarczych), a także o zaangażowaniu w wybory parlamentarne. Chciałbym usłyszeć: Tak, uważam że tak ma być; Nie, to niedopuszczalne, zmieniamy prawo. A pewnie skończy się na milczeniu albo stwierdzeniu, że wg niego, to nieprawda. Uczy się, uczy ale się nie nauczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX