Ewa Chodakowska wpiera Weronikę Rosati: "Dziękuje Ci za odwagę!"

Weronika Rosati udzieliła ostatnio szczerego wywiadu dla magazynu "Wysokie obcasy". Opowiedział w nim m.in., że doświadczyła przemocy, a bita była nawet w zaawansowanej ciąży. Po tym szczerym wyznaniu wiele gwiazd postanowiło wesprzeć aktorkę. Ewa Chodakowska również opublikowała dla Weroniki kilka słów.

Tuż przed dniem kobiet, na Instagramie Weroniki Rosati pojawił się wpis, w którym poinformowała obserwatorów, że właśnie z okazji tego święta, aktorka udzieliła Magdzie Środzie najważniejszego wywiadu w swoich dotychczasowym życiu. Weronika postanowiła otwarcie opowiedzieć  o przemocy, której doświadczyła ze strony swojego partnera.

Jest to rozmowa na która się zdecydowałam z myślą o wszystkim kobietach które doznały przemocy fizycznej, psychicznej, werbalnej i finansowej, z myślą o kobietach skrzywdzonych przez ludzi silniejszych i bardziej wpływowych, z myślą o kobietach żyjących w lęku, wstydzie, upokorzeniu i beznadziei, z myślą o kolejnym pokoleniu kobiet. Wywiad dedykuje mojej córce która jest moja największa inspiracja by zmieniać ten świat by był lepszy dla niej, dedykuje wszystkim kobietom które mi dały sile i wsparcie - napisała w instagramowym poście aktorka.

Weronika Rosati o przemocy, której doświadczyła

Szczere wyznanie Weroniki poruszyło wiele kobiet w całej Polsce, które wciąż ślą jej słowa otuchy, gratulują odwagi i dziękują. Słowa aktorki odbiły się szerokim echem - jednak nic dziwnego, gdyż wciąż jeszcze mało kobiet ma w sobie tyle siły i odwagi, by głośno mówić o tym, co złego je spotyka. 

Odpowiedź, na jedno z pytań, które padło w wywiadzie (o tym, czy doświadczyła przemocy), Weronika opublikowała na swoim Instagramie:

Fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, werbalnej. Nie wiem, która najgorsza, ale wiem, że nie mogłam i nie mogę uporać się mimo upływu prawie roku od rozstania z upokorzeniem, któremu byłam poddawana przez długi czas. Od pewnej chwili właściwie każdego dnia. Byłam niszczona jako człowiek, kobieta, aktorka, partnerka. Ciągle słyszałam: „jesteś zerem”, „jesteś nic niewarta”, „twój czas się skończył”, „nikt cię nie chce oglądać” “ kobiety po 30 nie są atrakcyjne seksualnie”, "nikt ciebie już nie zechce”. Mieliśmy wspólne konto, na jego życzenie przestałam pracować - gdy mi się oświadczał mówił, że przejmuje nade mną odpowiedzialność, rozwiedzie się, będziemy mieć dzieci, rodzinę. Miałam nie pracować, po pewnym czasie wręcz miałam zakaz pracy i wyjazdów, o ile mój partner nie zatwierdził projektu i roli. Miałam się skupić na tworzeniu domu i zajściu w ciążę. Zaufałam mu, bo byłam zakochana i chciałam mieć rodzinę. A potem usłyszałam, że nie umiem zarządzać pieniędzmi, więc ich nie dostanę. On był panem finansów domowych, mnie, niepracującej, bo w ciąży, więc bez zarobków, wydzielał tyle, ile uważał. Wiele razy rozkazywał mi, delikatnie mówiąc, wynosić z domu, który wspólnie wynajmowaliśmy. Kiedyś w złości wykrzyknęłam, że opowiem o tej jego przemocy publicznie. Powiedział: „Nikt ci nie uwierzy. Nikt! Ja jestem cenionym lekarzem, a ty tylko aktoreczką”.

Ewa Chodakowska wspiera Weronikę Rosati

Ewa Chodakowska znana jest ze swoich działań na rzecz kobiet. Od zawsze wspiera kobiety jak może - część dochodów ze sprzedaży produktów Missionswim trenerka przekazuje do prowadzonego przez Fundację Centrum Praw Kobiet Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Ostatnio Ewa została ambasadorką biżuterii W.KRUK i przy tej okazji również postanowiła pomóc kobietom - całe swoje honorarium przekazała na dom „SOWA”, który działa z ramienia centrum praw kobiet.
Ewa postanowiła również odnieść się do wyznania Weroniki Rosati i opublikowała obszerny post na swoim Instagramie.

ZERO TOLERANCJI DLA PRZEMOCY! HEJTU I MANIPULACJI! LUDZIE MUSZA PRZESTAĆ SIĘ CZUĆ BEZKARNI!!! #stopPRZEMOCY  @weronikarosati Weronika dziękuje Ci za odwagę! Dziękuje Ci za skrzydła, które zaszczepiłaś w sercach wielu kobiet!!! Wierzę, że tysiące wezmą z Ciebie przykład i zawalczą o siebie. TEMAT PRZEMOCY FIZYCZNEJ, PSYCHICZNEJ, SEKSUALNEJ, EKONOMICZNEJ to PROBLEM POWSZECHNY a nie temat tabu! PRZERWIJ MILCZENIE! TO NIE TWOJA WINA!!! TO NIE JEST TWÓJ WSTYD!!! Wbrew stereotypom, przemoc nie ma miejsca jedynie w rodzinach biednych, dotkniętych problemem alkoholizmu czy bezrobociem!!! Przemoc w rodzinie jest egalitarna!!! To się dzieje w najlepszych domach, w zdawałoby się przykładnych rodzinach, których status materialny jest bardzo dobry, rodzinach wykształconych, w rodzinach biznesmenów, lekarzy, polityków, prawników!!! PRZEMOC NIE MA RAM! To co spotkało Weronikę, mogło spotkać każdą z nas!!! NIE OCENIAJ!!! Nikt nie powinien ponosić takiej kary i takiego upokorzenia! PRZEMOC JEST NIEWYBACZALNA!! I nie jest sprawą jedynie poszkodowanej! Przemoc jest sprawą NAS WSZYSTKICH! Naszym obowiązkiem jest reagować!! Bo BRAK REAKCJI TO PRZYZWALANIE NA BESTIALSTWO! To uczestnictwo w przemocy! Zero tolerancji dla przemocy!!! Dla hejtu!!! Dla manipulacji!!! WERONIKA! JESTEM Z TOBĄ
 
Więcej o: