Ból mięśni pleców może mieć banalną przyczynę. Winne przetrenowanie!

Ból mięśni pleców to nie tylko poważne schorzenia, które pogłębiają się z biegiem lat. Powodów może być całe mnóstwo, w tym ten najbanalniejszy, czyli przeciążenie po treningu. Jak sobie z nim radzić? Najlepiej zapobiegać, ale kiedy już nas dopadnie, jest kilka sprawdzonych sposobów. Sprawdź, jak złagodzić ból mięśni?

Ból mięśni w plecach – przyczyny

Przyczyn bólu mięśni w plecach jest naprawdę wiele. Najczęściej słyszymy o chorobie naszych czasów, czyli o siedzącym trybie życia. Złe nawyki, nienaturalna pozycja, brak ruchu, chodzenie w butach na wysokim obcasie – to wszystko może skutkować bólem mięśni w plecach. Okazuje się, że nawet niewłaściwe podnoszenie przedmiotów z podłogi może wywołać przykre konsekwencje bólowe. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym bólem posturalnym. To wynik przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Jest to ból pleców nieokreślony, niestały, najczęściej pojawia się w odcinku piersiowym kręgosłupa. Ale – choć ten ból mija – to musimy pamiętać, że taki styl życia, złe nawyki postawy mogą doprowadzić nas do bolesnych wad postawy. Skolioza, kifoza czy lordoza mogą zaatakować cały kręgosłup.

Ból pleców może pojawiać się także przy poważniejszych schorzeniach. Do najpopularniejszych należą choćby przepuklina kręgosłupa, złamanie kompresyjne kręgów, zwężenia kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym czy ześlizgnięcie kręgów. Przoduje natomiast - wspomniane na początku – przeciążenie i nadwyrężenie mięśni.

Ból mięśni pleców po treningu mają charakter przeciążeń

Choć zazwyczaj słyszy się, że to osoby, które nie uprawiają sportów, mają problem z licznymi schorzeniami, okazuje się, że ból mięśni pleców po treningu jest bardzo częsty. Co ciekawe tyczy się przede wszystkim kobiet, które tak skupiają się na mięśniach brzucha i pośladków, że zapominają – lub celowo pomijają - mięśnie grzbietu. Dodatkowo winny jest nieodpowiedni dobór ćwiczeń i ciężarów, jeśli ćwiczymy z obciążeniem.

Ból mięśni pleców po treningu to nic innego jak przeciążenie. Szybko możemy zorientować się, z jakim bólem mamy do czynienia. Pojawia się szybko, najczęściej około dobę po zakończonym wysiłku fizycznym. Ustępuje dopiero po należytym odpoczynku. Bywa stopniowy, jednak najczęściej jest rwący. Skarżymy się na niego zazwyczaj podczas ruchu. W spoczynku nie odczuwamy bólu.

Ból mięśni pleców a spięcia

Niestety coraz częściej dopada nas także ból mięśni pleców wywołany nadmiernym spinaniem mięśni. Zaznaczmy tu, jak wygląda praca mięśni. Mają one za zadanie skracanie się i wydłużanie, czasem zmienianie napięcia. Czasem zdarza się, że mięsień nie powraca do swojej długości. Wtedy pojawia się spięcie. Występuje ono podczas długotrwałego oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Co pomaga na ból mięśni? Rozciąganie

Nie od dziś wiadomo, że absolutnie po każdym treningu należy się solidnie się rozciągnąć. Im dłuższy stretching, tym dla naszych mięśni lepiej! Warto rozciągać się także nie tylko po wysiłku fizycznym, lecz także zamiast niego. Polecamy raz w tygodniu chodzić na zajęcia typu pilates czy stetching do klubu fitness. Zdecydowanie pozbędziemy się nagromadzonych napięć, rozciągniemy mięśnie. Warto urozmaicić takie ćwiczenia masażem. Także tym wykonywanym samodzielnie, za pomocą rollera.

Jak złagodzić ból mięśni? Wzmocnienie antagonistów

Plecy to największa partia mięśniowa w ciele człowieka. Warto rozprawić się z przykurczonymi, bolącymi mięśniami także poprzez wzmacnianie antagonistów. Powinniśmy wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają przeciwną grupę mięśniową w stosunku do tych przykurczonych. Jeśli chcemy rozluźnić plecy i wzmocnić antagonistów tej partii, powinniśmy postawić na pracę nad mięśniami klatki piersiowej i brzucha. Podczas takich ćwiczeń mięśnie głębokie brzucha napinają się i skutecznie stabilizują mięśnie okolicy odcinka lędźwiowego pleców.

Poniżej znajdziecie ćwiczenia, które pomogą na ból mięśni pleców.

Co na ból mięśni pleców? Ćwiczenie nr 1

Połóż się na plecach, ramiona ułóż wzdłuż ciała. Wolno i delikatnie przenieś wyprostowane ręce za głowę. Odcinek lędźwiowy powinien cały czas leżeć na podłożu. Przełóż ręce ponownie wzdłuż tułowia.

Co na ból mięśni pleców? Ćwiczenia nr 2

Połóż się na plecach. Zegnij prawą nogę w kolanie i przyciągnij ją do siebie. Wolno obróć biodra w lewą stronę. Zatrzymaj, gdy prawa noga znajdzie się prostopadle do podłoża. Zatrzymaj pozycję.

Więcej o:
Copyright © Agora SA